Идеи за неполивна градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Идеи за неполивна градина

Мнение от Kika »

Едно ъгълче от градината ми е пустеещо, защото не мога да поливам там. Намира се на север от къщата, но е много слънчево.Мястото е около половин декар, но през средата минаваме с кола за зеленчуковия сектор. Иска ми се там да разположа детския кът и някакви непретенциозни растения и цветя. Решила съм да преместя голяма част от обикновенните ириси, но идеята все още е в зародиш.
Ще се радвам на Вашите идеи за растения и оформяне. :tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от ljuboznatelna »

Съвсем без вода или с много малко общо взето расте това, което и на поляните и край пътищата. Друг вариант е да покриеш с геотекстил, да насадиш сухоустойчиви и да насипеш баластра, така ще се запазва по-дълго влагата.
Лавандула, мащерка, сантолина, къри,розмарин, седуми разни, някои декоративни треви - издържат суша. Също котонеастри и юниперус сабина. Всъщност зависи и каква суша, защото едно е суша в Пловдив, друго е в подбалкана. Ти можеш да прецениш най-добре.
dal

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от dal »

Там можеш да си направиш скален кът , пясъчник за децата / котки имате ли? :D /и петно в което да насадиш пролетните луковици
Лалета нарциси анемонета зюмбюли минзухари могат да заемат своето достойно място заедно със сухолюбивите изброени горе от любознателна , тъй като на луковиците пролет им стигат снеговете и пролетните дъждове , а поливането е нещо в тяхното междусезоние.
За тревите вероятно има много от тях издържащи на суша
Имаш достатъчно варианти.
Сантолините вървят на такова място. Изображение
Лавандулата брой , това никой не го полива из полетата .Добър пълнеж и добър вид , съчетава се с камъни , всичко- с тревите.
Седумите , юките не се поливат Изображение
хемерокалисите също издържат Изображение
карамфилите издържат , гайлардиите също в известна степен Изображение
Изображениеармерии и ранно цъфтящи туфи ползващи пролетната влага
Перовские имаш ли? търпи суша много Изображение
там е мястото за твоите божури , впрочем
Ирисите също стават за там , защото тях ги храни пролетната влага до цъфтежа
Аз в никакъв случай не съм изчерпателна
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от Kika »

Люб, Дал, много благодаря!!! :tzvetentze:
Мислех че мисията е невъзможна, а Вие ми давате толкова идеи!!! :tzvetentze:
Имам доста седуми, ириси, юка,бабешки хемерокалиси, гайлардии на килограм , за лавандула винаги съм мечтала, но все не намирам място.Дано ми стигнат силите,че и по другите градинки има доста работа. Този път най-напред ще планирам площадката и пътеките и тогава останалото.
Видях в МиМ семена за Перовские. Има ли смисъл да сея или да си потърся растения?
А някакви бързорастящи дървета? Мечтая си за плачеща върба, но в нашия край има поверие, че носи нещастие ако е в двора :tzvetoman:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от Noel »

kikruseva написа:Люб, Дал, много благодаря!!! :tzvetentze:
Мислех че мисията е невъзможна, а Вие ми давате толкова идеи!!! :tzvetentze:
Имам доста седуми, ириси, юка,бабешки хемерокалиси, гайлардии на килограм , за лавандула винаги съм мечтала, но все не намирам място.Дано ми стигнат силите,че и по другите градинки има доста работа. Този път най-напред ще планирам площадката и пътеките и тогава останалото.
Видях в МиМ семена за Перовские. Има ли смисъл да сея или да си потърся растения?
А някакви бързорастящи дървета? Мечтая си за плачеща върба, но в нашия край има поверие, че носи нещастие ако е в двора :tzvetoman:
Кика,перовския ще ти взема и пратя :nod:
Хубави растения,които ще ти цъфтят още тази година.
Безсмислено е със семена.
Само пиши,когато си готова с мястото :gush:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от Kika »

Благодаря Ноел! :tzeluvka:
Едва ли този сезон ще стигна до растенията. И аз като теб работя на отделни несвързани градинки около къщата и на улицата. Малката градинка пред къщата е засадена с рози, но има още много работа по нея. В"тайната" ми градина на изток от къщата една трета от райграса е напръскан с Раундъп отново за да има място за рози. А и плодно-зеленчуковия сектор е 5 дка.
В северната градинка ще започнем с площадката и пътеките и тогава всичко останало
dal

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от dal »

Кика , как може с раундъп да мориш трева , а после да гласиш рози и широколистни за мястото?
Какво ще им бъде на тези рози на това място? начинът е или вадене на чим и садене , или премахване на повърхностния слой с тревата на лента , на групи , но с отрова да правиш градина? и да няма място за лавандула при повече от 5 декара ? не ти се бъркам , но ми звучи много странно.... :snif:
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от Kika »

Мястото напръскано с Раундъп ще остане свободно до късна есен, почти 6 месеца, мисля че ще е достатъчно за да се изчисти от отровата
dal написа:и да няма място за лавандула при повече от 5 декара ? не ти се бъркам , но ми звучи много странно.... :snif:
Място има, но в главата ми е пълен хаос. Като гледам темата с градините си мисля че никога няма да постигна такава красота. Тази есен и пролет наблегнах на розите за да имат време да пораснат. Тепърва ще започвам да изпипвам детайлите.
След няколко провала с иглолистни, сега в градината ми няма нито едно :oops: :oops: :oops:
И Моля Ви бъркайте ми се по-често, за да не правя такива грешки. :tzeluvka: За мен е много ценен всеки съвет който получавам. :tzvetentze:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1963 пъти

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от Гео, граф »

Ех, Кика, как бих искала да мога да те посъветвам нещо умно, но не мога. Затова пък ти пожелавам успех и те моля да ни направиш съпричастни с всички етапи от промените, които предстоят - много нещо може да се научи от това :nod: :daaa: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Идеи за неполивна градина

Мнение от calico »

Кика, дай снимки или скица
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”