Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от vlax »

Миша написа: Фев 13, '24, 13:38 ...за това и предпочитам да дам инструкции по телефон, телефонът ми го има на сайта в подписа , качвам го и тук 0896754795, звънете, няма проблем. Може да пишете и на вайбър, отговарям и там. Или да чакате евентуално да седна на компютъра.
Миша може би не е приятно да ти звъним няколко човека за едно и също нещо по телефона и да обясняваш на всеки едно и също.Ако някой се е свързал с теб и има време и желание да драсне някой ред тук какво си казала.Ако никой не пише,аз ще те чакам.
:nazdrave:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Тъй като явно много хора се интересуват от решението на проблема, ще напиша какво ми обясни Мишето, пък ако нещо объркам, тя ще ме поправи.

Бръмбърът корояд не е същия като дървояда, защото предпочита живата дървесина. Короядът е сериозен селскостопански вредител и нe нaпaдa eдинcтвeнo oвoшĸитe. Вероятно cи cпoмнятe зa изcичaнeто нa цeли гopcĸи мacиви в Pилa и Πиpин, Cтapa плaнинa и Poдoпитe и ĸъдe ли oщe нe през 2017-2018г. Πpeдимнo бopoвe и смърчове, при това стoлeтни.
Общото наименование ''Корояди'' обхваща група дребни бръмбарчета, с късо кафяво или черно сбито тяло и без хобот, които нападат дърветата и издълбават ходове в стъблата, клоните и клонките. Повечето време са скрити в тунелите. Навън летят, когато снасят яйца. Разделят се на две групи: корояди, които дълбаят между кората и дървесината и дървесинояди, при които ходовете са издълбани в самата дървесина. Гадината прави дупчица в кората и снася ларвите си между нея и ликото, а когато те се излюпят, започват да се хранят с най-ценния материал, като по този начин спира сокодвижението и дървото умира.

''Нападнатите от корояди овошки имат по стъблото или клоните малки кръгли дупчици. Това затормозява движението на хранителните сокове. Листата издребняват, кората се напуква, а отделни клони изсъхват напълно. Короядите позаряват болни дървета, засегнати от неприятели или засушаване. Фиданките също могат да пострадат от тях.'' Копирано от ТУК, където можете да прочетете повече. Ако разровите из нета, ще намерите и други описания.

Сега съвета на Мишето.

Под дървото задължително постилате найлон, за да се събират свалените материали и да не заразяват почвата, а накрая се изгарят. Обелвате механично поразените места с тесла, ножове или с каквото е удобно да се работи. После с метална четка на бормашина пилите всяко местенце с дупчица - до здраво! Обработвате с мощен инсектицид (Децис, Б58 запомних, защото са ми познати, но има толкова много инсектициди!), като на особено големите дупки вкарвате със спринцивка, с останалото буквално обливате ствола и клоните. Накрая запечатвате с овощарска замазка. Обърнете специално внимание дали по стеблото някъде има хоризонтално разположена ивица изядено! Ако има такава по-широка от 2 см, положението е неспасяемо - режете и горите. Ако обаче няма, успеете да почистите и обработите всички поразии и остане поне 20% здрава кора, може да се надявате да спасите дървото.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Само да допълня Гео, кората в кръг по ствола трябва да остане непрекъснато поне малко , за да може все пак да има движение на соковете, някъде имах снимка на стара ябълка, която спасихме по този начин, ще я потърся, не съм сигурна дали снимахме погрома след почистването, имам снимка на вече оздравялата ябълка, вижда се как новата кора обгръща мъртвата тъкан, сигурно 50-60% от кората беше свалена, орязахме порядъчно короната, за да не мъчи дървото, не вярвах, че ще оцелее, но е стар ябълка без име с много вкусни плодове, и пробвахме, може би вече има почти десет години, откакто я обелихме порядъчно.
Добре е да се ползва комбинация метаризиум +боверия, с цел колонизирането на дървото с полезни гъби , които се хранят с неприятели.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от alina »

Миша, розата изцяло почерня и я изрязах, полях със Скор, което стърчеше. Ако оживее , то е хубаво.Ако е не, то какво да направя повече. Нещо става с растенията, иглолистните пожълтяват, розите почерняват.Няма дъжд, поливам , колкото мога. Бог нещо се разсърди , климатът стана лош.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lalel4e »

Някой компетентен да се изкаже на какво се дължи това удебеляване на стъблата на тази роза?
На 3-4 от 4-5 стъбла (не помня колко бяха, ама на всичките без едно) има такива удебеления. Това, изрязаното не помня дали не беш по-високо... Сега като гледам отблизо снимката, да не би да е тръгнала да се вкроенява от там, защото беше затрупана с пръст за през зимата май горе-долу до това ниво. :hmmm:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Не мога да видя хубаво, на виж симптомите на бактериален рак.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lalel4e »

Ох, нещо по-оптимистично няма ли? :hmmmmmm:
Благодаря, Мише!
Гледах, гледах… то кво разбирам аз, пълния дилетант.. ама някак си не ми е убедително :hmmm:
Ще помисля като отида на място пак.. може би ще изрежа до здраво и ще наблюдавам. Ако не върви добре, ще изкореня и с розите съм дотук!

Каквото оцелее, оцелее.
Какъв стана тоя свят, бе! Едно време да не сме ги пръскали розите?! Над 10 години без никой да ги погледне на баба ми розите и още са живи. Само сушата и плевелите ги отслабват, иначе нищо им няма.

Не се виждам като щастлива градинарка с пръскачка!

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Стига де, не е толкова страшно, винаги го е имало в градините, запозва се в почвата, заразява основнопрез рани, освен с почвата се предава по пряк път с инфектирани инструменти, т. е. Не са много начините да се зарази, за това и го махнаха от списъка с икономически важните болести. Постилаш нещо на земята да непадат евентуално струпейчета, режеш до здраво, режеш по-ниско от раната, за да избегнеш втожрично заразяване, изгаряш отрязаното, а ножиците дезинфекцираш със спирт. Против бактериален рак няма с какво да пръскаш. Извинявам се за правописа, но нещо става с клавиатурата.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Nastenka »

Lalel4e написа: Фев 28, '24, 23:47 Ох, нещо по-оптимистично няма ли? :hmmmmmm:
Може би не е бактериален рак, все пак. Не се вижда патологично разрастване на калуса. Попадала съм на подобен вредител, някакъв корояд вероятно, който дълбае в стъблото. Със стерилна ножица (преди и след операцията) се изрязва до здраво под удебеляването. Изрязаното се изгаря. Може да се направи надлъжен разрез на патологичното място, да се види има ли канали на насекомо или изпражнения от него. Ако розата е на собствен корен, новите леторасти ще бъдат здрави най-вероятно.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, Настенка! Купена е розата - някаква форумна поръчка беше, :hmmm: значи ще е чужбинска. Предполагам не е на собствен корен. И аз не виждам типичните ракови образувания, при това всички язви са точно на една височина - докъдето е била зарита с пръст розата. Затова изглежда, че е някакъв вредител - действал е там, където е имал достъп. Ще режа, ще дезинфекцирам, дано се оправи! Тази ми е най-напористата, не че ми е особена любимка, ама една роза да расте нормално и.. 😬
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”