Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
Lalel4e написа: Фев 29, '24, 10:15 Благодаря, Настенка! Купена е розата - някаква форумна поръчка беше, :hmmm: значи ще е чужбинска. Предполагам не е на собствен корен. И аз не виждам типичните ракови образувания, при това всички язви са точно на една височина - докъдето е била зарита с пръст розата. Затова изглежда, че е някакъв вредител - действал е там, където е имал достъп. Ще режа, ще дезинфекцирам, дано се оправи! Тази ми е най-напористата, не че ми е особена любимка, ама една роза да расте нормално и.. 😬
Не се филмирай чак толкова, Лечко! Преди години си напълнихме градините с една поръчка от бг-производител и не помня как решихме, че розите са с въпросния бактериален рак. Ами мойте си се държат като всички останали без раци - цъфтят си, развиват си се и грам не им пука от каквито и да било членестоноги :nod:. Изрежи под удебеленията и би хепи :wooow2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Докладвам какво направихме за поразената от корояд ябълка. Първо я почистихме с теслата, после Шефа я мина с метална четка, последва обилно къпане с инсектицид, накрая плътен слой овощарска замазка, ама яко, даже не ми стигна за най-отдолу, та следващия път ще довършвам. Снощи заспах с болки в ръцете и стиснати палци да оцелее :stiskam: !

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Това е като от филм на ужасите. :eeeh:
Мишето беше споменала да се остави поне 20% кора? :hmmm:
Insta: ex_hort
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Гео, извинявай, но нощес на малката снимка не видях добре.
Започвам със забележките- казах ти, БЕЛИТЕ кората до чисто, като трябва да остане непрекъсната кора откъм най-чистата част на ствола поне 20 % от кръга, наистина не знам как да го обясня, главата в момента ми е изпушила, въпросът е да има как да се движат сокове нагоре по стъблото. Останалата част на ствола - слагате на бормашината метална четка и излъсквате до абсолютно чисто, буквално излъсквате, махате изцяло кората, защото под нея са ходовете, после къпеш с инсектицид . Снимах старата ябйълка, не помня преди колко години я чистихме, снимките не са много добри, но се вижда старата дървесина колко е била проядена, отстрани е новата тъкан, която обхваща изядения ствол.

Изображение

Виждаш ходовете, всичко това е под кората

ето тук вече по-добре се вижда новата тъкан как затваря мъртвата част

Изображение


японския клен, процедурата тук е от преди две-три години, новата тъкан напредва добре

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Миша написа: Мар 11, '24, 15:01 Гео, извинявай, но нощес на малката снимка не видях добре.
Започвам със забележките- казах ти, БЕЛИТЕ кората до чисто, като трябва да остане непрекъсната кора откъм най-чистата част на ствола поне 20 % от кръга...
Мише, снимала съм откъм най-поразената страна, от запад. От другата не е чак толкова зле. Каква сме я свършили ще се разбере с времето - най-много да сме хвърлили труд и време нахалост, а дървото да замине, ама то и без това почти е заминало :snif:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
botan написа: Мар 11, '24, 11:55 Това е като от филм на ужасите. :eeeh:
Мишето беше споменала да се остави поне 20% кора? :hmmm:
Спойлер
Покажи
Миша написа: Мар 11, '24, 15:01 Гео, извинявай, но нощес на малката снимка не видях добре.
Започвам със забележките- казах ти, БЕЛИТЕ кората до чисто, като трябва да остане непрекъсната кора откъм най-чистата част на ствола поне 20 % от кръга, наистина не знам как да го обясня, главата в момента ми е изпушила, въпросът е да има как да се движат сокове нагоре по стъблото. Останалата част на ствола - слагате на бормашината метална четка и излъсквате до абсолютно чисто, буквално излъсквате, махате изцяло кората, защото под нея са ходовете, после къпеш с инсектицид . Снимах старата ябйълка, не помня преди колко години я чистихме, снимките не са много добри, но се вижда старата дървесина колко е била проядена, отстрани е новата тъкан, която обхваща изядения ствол.

Изображение

Виждаш ходовете, всичко това е под кората

ето тук вече по-добре се вижда новата тъкан как затваря мъртвата част

Изображение


японския клен, процедурата тук е от преди две-три години, новата тъкан напредва добре

Изображение
Ботан и Миша, вижте какво стана с лекуваната ябълка - в долния ляв ъгъл. Мисля, че се справихме :wooow2:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Стискам палци това да не е предсмъртен цъфтеж. :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Insta: ex_hort
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Апр 10, '24, 14:31 Стискам палци това да не е предсмъртен цъфтеж. :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Ама кората всъщност не е обелена до лико, дете! Тя си е цяла, даже никъде не е прекъсната, само повърхностния слой е свален, затова смятам, че проблема е овладян. Поне се надявам де :stiskam: ! Ще ви държа в течение :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от jozefin »

Какъв инсектицид използвате за корояда?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

jozefin написа: Апр 23, '24, 09:35 Какъв инсектицид използвате за корояда?
В случая Децис 100ЕК, Жо. Дано в почивните дни не вали, да отида да видя какво става там и да снимам, ако не забравя, щото като стигна там и всичко друго ми изфирясва от акъла :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”