Ламби

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Ламби

Мнение от greeneyed »

b_ignatov написа: Яну 2, '22, 17:32 Здравейте.... малко да съживя темата!
Някой има ли опит с направата на линейна фито-лампа с LED лента?
На метален стелаж закрепваш Лед лентите и драйвера, на всеки етаж на стелажа лентите са на горната част, над растенията. Трябва да са близо до отоплително тяло, с таймер нагласяш продължителността на светене, не повече от 15 часа. Едва ли ще намериш ленти с подходящ за растенията спектър, затова едната лента може да е 2700-3000К, а другата - 6500К.

Аз съм купила преди години 2 фитолампи на Е27.

Изображение

Монтирани са в осветител с щипка, закрепвам ги ,където е удобно. Тук светят на орхидеите.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1214 пъти

Re: Ламби

Мнение от alys »

И аз съм със същите лампи като на Грийни, преписах от Ивко. Обаче не ги намирам вече да се продават онлайн. Сега не съм търсила, може пък да са се появили. Фирмата, от която ги купих, беше спряла да ги продава.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Явно няма да стане с LED лента. Ще трябва да търся единични диоди, които да ги прикрепа към някакво дълго тяло с рефлектор. Доколкото съм запознат, диодите трябва да са с 3W мощност и в диапазон от 400 до 700nm дължина на светлинната вълна. Или по точно....м/у 420-470nm за сния цвят и 620-670nm за червения. Диодите трябва да са в съотношение 5:2 червен/син. На теория добре......но да видим как ще го приложим. Не искам да купувам готова лампа, защото те са направени да светят в квадрат или окръжност,а на мен ми трябва в линия. Все едо де......може пък някой да даде акъл, ако не започвам с тестовете и тая година разсадът ще разчита само на слънце :) :stiskam:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Ламби

Мнение от greeneyed »

Това са линейни лампи в емаг.

фитолампа
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Ха здравейте пак!
Аз на бързо сглобих една ЛАМБА......и ще тествам дали има ефект от нея.Диодите не са от тези специалните за разтеж, ама са сини и червени поне :hmmm: Като гледам какви ламери има в Тубата и какви лампи правят.......аз по нищо не се различавам :chokkkofa: Ползвам си стандартни LED ленти RGB и така.Сложил съм 3 такива в един профил и съм направил средната да свети синьо а крайните две червено.

Изображение Изображение

На цвят горе-долу го докарвам.....ама за ефекта има време.Като я вдигна на 20см. височина, прави широка лилава линия около 25см.Ако я сваля още малко ще стане по-добре.Има и едно странично отражение, което ще гледам да изчистя, като сложа някакъв тип рефлектор.

Изображение Изображение

Иначе като цяло изглежда така:

Изображение

За напред ще мислиме нещо по-професионално......с истински диоди от този тип
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Ламби

Мнение от greeneyed »

Залепени ли са на основата тези ленти? Можело да ги раздалечиш повече, колко вата се получава и колко е дължината на основата?
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Залепени са с фабричната си лепенка отзад на лентата. Няма как да ги разделеча повече.....профилът не позволява. Лентата я дават 60W на метър, но това е когато светят и трите цвята на диода..... нали е RGB. Аз съм пуснал по един цвят само да свети......Така че би трябвало трите ленти пак да са 60W на метър. Профилът съм го пуснал 110-115 см., което прави лампата около 70W за площ 120х20см.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Ламби

Мнение от greeneyed »

Трябва да намерим колко вата са необходими за доосветяване на 1 кв.метър разсад зеленчуци. На мен тези 60-70w ми се виждат твърде много, трябва да вдигнеш осветителя нависоко, а те луксовете падат на квадрат спрямо височината и не е ефективно . :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Аз съм на мнение, че не са важни ватовете, а луксовете или лумените. Постоянно ги бъркам......това което е за 1 квадратен метър. Също важно условие е и самите диоди да са в точния спектър, иначе растението няма да реагира. Това разбира се са условия за перфектната лампа, но е интересно да се тества. Аз мисля да поръчам и една китайска от Алито и след време като сглобя и уж една истинска да правя тестове на трите. Да не се окаже че тази където сега сглобих с обикновени RFB диоди е най-ефективна
Ще се радвам ако се намери и някой друг ентусиаст, който го сърбят ръцете и иска да си направи собствена лампа. Може да направим някоя обща поръчка за диоди.
Очаквам включване и компетентно мнение от peterstamov и Краси Лазаров.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Ламби

Мнение от peterstamov »

Аз не съм видял като цена нещо по-добро от диода по-назад по темата. Ефективен е! Вече няколко години ползвам. От този тип имаше по-малки единични бройки, които може да се наредят в редичка и ще ти се получи осветеността по дължина.

Разгледай тук - Цък.

И Това......

Малките.......

и т.н. заварки....
Изображение
May the Force be with You!
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”