Ламби

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Оффф....
Вече толкова информация изчетох, че не знам кое е вярно. Какви диоди, с каква мощност, от какво разстояние и в какво съотношение за разсади. Дори не знам какво трябва да стане с тия лампи. Ето резултат от моята лампа самоделка след 4 часа осветяване.

Това е към 19:30

Изображение

Това към 23:30


Изображение

Вирнаха глави нагоре.....ама дали няма да се изтеглят?
Калоян
Двойно кафе
Мнения: 190
Регистриран на: Яну 16, '22, 23:34

Re: Ламби

Мнение от Калоян »

Здравейте нов съм във форума. Да се представя казвам се Калоян и са занимавам с градинарство чисто любителски. Тази година реших да светна на расада едни лампи , който ми стоят в мазата от десетина години , лампите са "osram fluora 36w". Направих отражател и поставих чети такива лапи. Та въпроса ми е следния, понеже тези осветителни тела вдигат температурата при разсада забелязвам, че пръста изсъхва сравнително бързо. На колко време трябва да се полива и в какви количества?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Здрасти Калоян и добре дошъл!
Според мен растенията са добре. Изглеждат свежи и не са се издължили,което значи че не са жадни. Това с поливането е много специфично и строго индивидуално. Поливай умерено, когато листата завехнат леко......няма проблем. Според мен по-опасно е да не изпържиш растенията с тази пура. Аз светя с LED диоди по 14-16 часа на ден и поливам на 6-7 дни.
Ivsan
Дълго кафе
Мнения: 118
Регистриран на: Яну 9, '21, 22:16

Re: Ламби

Мнение от Ivsan »

Малко глупав въпрос имам. Колко харчи една 100w лед лампа? Или не може да се каже просто така? Взех си 100 вата, защото като ми казаха,че 9 вата е за осветляване на една саксийка,пък аз искам да си осветявам всичкия разсад и няколкото саксии с цветя,реших да е 100 вата. Единственото, което пише на кутията е,че е произведена в Китай :hmmm:
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Здравей Ivsan и в тази тема :)
Занчи.......лампата харчи 100W на час или 1KW за дест часа. Ти разсадът ще го светиш около 12-14 часа на ден ако нямаш слънце. В този случай ще харчиш около 1KW средно на ден или около 30KW на месец. Към този момент, според калкулатора на CEZ за дневна тарифа, това се равнява на 7.22лв.......или една кутия цигари месечно. Така че не го мисли, а включвай лампата и започвяй да светиш......разликата е голяма. Ако имаш въпроси питай......доста неща разбрах за лампите през последните няколко седмици.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10043
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 642 пъти
Получил благодарност: 1135 пъти

Re: Ламби

Мнение от greeneyed »

Калоян написа: Яну 18, '22, 20:30 Та въпроса ми е следния, понеже тези осветителни тела вдигат температурата при разсада забелязвам, че пръста изсъхва сравнително бързо.
Ако си сложил конвенционални(електромагнитни) дросели, те имат големи топлинни загуби, това едно, а друго и сметките за ток са големи. Ако пускорегулиращата апаратура е електронна, няма как установката да отделя топлина.
Иначе разсадите ти са акуратно изпълнени, супер! И лампите са ефективни! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Ivsan
Дълго кафе
Мнения: 118
Регистриран на: Яну 9, '21, 22:16

Re: Ламби

Мнение от Ivsan »

b_ignatov написа: Яну 24, '22, 23:21 Здравей Ivsan и в тази тема :)
Занчи.......лампата харчи 100W на час или 1KW за дест часа. Ти разсадът ще го светиш около 12-14 часа на ден ако нямаш слънце. В този случай ще харчиш около 1KW средно на ден или около 30KW на месец. Към този момент, според калкулатора на CEZ за дневна тарифа, това се равнява на 7.22лв.......или една кутия цигари месечно. Така че не го мисли, а включвай лампата и започвяй да светиш......разликата е голяма. Ако имаш въпроси питай......доста неща разбрах за лампите през последните няколко седмици.
Сигурна бях,че не е кой знае какъв разход . Започнах да се организирам с преместването ми на село,за да мога там да се вихря и сея :zazaazaz:
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

Днес ми пристигна една от китайските ламби, които поръчах от AliExpress!Захранва се с USB зарядно на 5V.Като цяло изглежда добре и е сравнително удобно направена за закачане към плоскост. Има добро управление, но ми се струва слаба в сравнение с тази която направих от LED RGB лента. Пуснал съм я да свети пък ще видим дали и от нея има ефект.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Ламби

Мнение от ичиконти »

Ако взема Лед лента-червена 5 метра, https://www.krushki.com/index.php?main_ ... ac6ca3cbda и към нея добавя и една синя лента https://www.krushki.com/index.php?main_ ... ac6ca3cbda в описаното съотношение 5:2. Ако ги срежа на по метър, поставя на краищата им конектор и захранване, като залепя 7-те ленти по 1 м на един стелаж, който да опаковам с фибран, а отвътре облепя с домакинско алуминиево фолио, дали ще ми се получи инкубатор за домат?
Изображение
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ламби

Мнение от b_ignatov »

ичиконти написа: Яну 30, '22, 10:16 Ако взема Лед лента-червена 5 метра, https://www.krushki.com/index.php?main_ ... ac6ca3cbda и към нея добавя и една синя лента https://www.krushki.com/index.php?main_ ... ac6ca3cbda в описаното съотношение 5:2. Ако ги срежа на по метър, поставя на краищата им конектор и захранване, като залепя 7-те ленти по 1 м на един стелаж, който да опаковам с фибран, а отвътре облепя с домакинско алуминиево фолио, дали ще ми се получи инкубатор за домат?
Здрасти ичиконти.
Какво имаш предвид инкубатор?Само за покълване на семената или за светене на разсад?Ако е първото.....няма да имаш проблем.Ако имаш 7м. лента в излорано място, със сигурност ще държиш 24-25 градуса за покълване.Ако е за второто ще споделя моя опит с LED лентите.Кажи все пак какво точно ще искаш първо.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”