Пречистване на тялото и духа чрез пости

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от calico »

Дал, аз пък не съм съгласна с нито една от твоите позиции.
За мен нищо не е така, както го казваш.
Ама не смятам да се аргументирам, щото това все пак са само моите разбирания, не твърдя че са последната инстанция на истината. За мен обаче са, и ми вършат чудесна работа.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от dal »

няма значение кой с кого несъгласен , важното е че има позиции и наченка на дискусия :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от calico »

dal написа:няма значение кой с кого несъгласен , важното е че има позиции и наченка на дискусия :nod:
абе специално при поста, важното е да се пости, те приказките лесни :mrgreen:
Това че мислим различно по тоя толкова важен въпрос, не пречи да те обичам :mrgreen: :mrgreen:

поне десетина години наред постихме у дома, допреди 6-7. вече не правим специален пост, щото почти непрекъснато сме в пост :mrgreen:
макар че ще е добре, щото има хиляда дребни изкушения-кремчета, сладкиши тортички и пр.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от serena »

Аз пък съм съгласна с повечето. Що се отнася до постите, тук се говори за църковните такива. За мен постенето е начин на живот, който искам да постигна, засега с леки отклонения. Имам желание постите, които ще правя сега, да отстранят именно тези отклонения, това е и каляване на волята и самоконтрола, защото те малко ми куцат.
А за прошката - аз съм такъв тип, че някои постъпки и неща не мога да простя, дори и това да ме натоварва. Не мога да простя на тези, които нараняват по-слабите от тях. Трудно ми е да прощавам агресията, жестокостта, алчността, бездушието, безразличието и безпределния егоизъм на повечето хора. Ако беше по-различно, светът щеше да е много по-добро място за всички. Не мога просто да махна с ръка, да заровя глава в пясъка и да бъда "щастлива", без да ме е грижа какво става наоколо.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
dal

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от dal »

а за мен вярното е , че храненето е система в живота на човека и след като му отмине юношеския бърз метаболизъм и разбере накъде е с главата трябва да е сведено храненето в количество надолу и някои неща изобщо трябва да излетят от режима !
вероятно без тежък догматизъм са десетина нещица , дето да се спазват като правило и ако има изключения , то нека да са единични случаи , и тогава няма нужда некой от времето на талмуда да ми дава наклон на храненето.

за мен религията е начин да управляваш масовката винаги свързан с привилегия и подчинение , което на мен ми е анти откак съм станала човек , а правилата и догмите са сведени норми като за улави
/например :
няма се яде свинско щото по нашите ширини прасета не виреят и е жега и месото е тежко !/ , или ще ви се дадат до 4 жени на един мъж , щото някой трябва да ражда войници че да се приобщават нови територии и войните да спасяват племето , или ето сега са пости , че да може да дръпнете като мазилки след зимното винене сланинене и свинене и от април айде по кърищата с по гъвкави талии ! или петровден - тамън вече личи от новозаложените пилета от пролетта кое е ярка и кое петли и за да не ги хранят бадева -айде младо пиле за петровден и петлите заминаха и т.н. и т.н.

С ДВЕ ДУМИ - ужасно е човек да чете дивия устрем в готварските теми и темите с теста баклави торти и какви ли не заплесии и фанатичната стръв на постене и диетене непосредствено след това - с едни и същи анимационни герои ! :mrgreen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от Мария Николова »

dal написа:
и извинения и прощаване са нужни не веднъж годишно , а на момента
Колкото по-бързо се разсее едно недоразумение /т.е. се прости/, толкова по-лесно става. А най-често недоразуменията идват от склонността ни да съдим за другите по себе си.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
troll

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от troll »

Аз си мисля, че туй са лични неща и всеки ги решава за себе си няма нужда да бием човек с черпака по главата щото пости или на обратно.Ако това е дискусия по въпроса.
На мен някак не ми допада да се пречиствам.Аз гледам да съм чист и да не се мърся.
Изобщо не разбирам системата грях-разкаяние освен като индулгенция за грешници и разширяване на религиозната клиентела.
:angelche:
Или както е писала Серена, да ядем както трябва непрекъснато и тогаз няма нужда от пости.
:angelche:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от calico »

dal написа:
С ДВЕ ДУМИ - ужасно е човек да чете дивия устрем в готварските теми и темите с теста баклави торти и какви ли не заплесии и фанатичната стръв на постене и диетене непосредствено след това - с едни и същи анимационни герои ! :mrgreen:
показваш мъжко мислене. при тях е валиден принципа ИЛИ-ИЛИ - т.е или това или онова, алтернативи, едното изключва другото.
Женското мислене се характеризира с И ТОВА-И ТОВА - демем по-разширително, могат доста неща да се включат

това обяснява що на теб ти се струва противоречиво :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
troll

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от troll »

Примери за полово мислене според Calico:
М: "или ке ми даеш, или ке те ебем"
Ж:"ще си купя/хапна/посадя и това и това и това ...."
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пречистване на тялото и духа чрез пости

Мнение от calico »

troll написа:Примери за полово мислене според Calico:
М: "или ке ми даеш, или ке те ебем"
Ж:"ще си купя/хапна/посадя и това и това и това ...."
а точно! виж как схвана! :mrgreen:
ама не е според Калико, а според психолозите. Те казват, че мъжете имат линейно, а жените кръгово мислене :angel2:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”