Проблеми с геснериеви

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Миша »

botan написа:Да "украся" темата с някоя друга снимка:
Изображение
Изображение
Изображение
Това нещо започва да ми мъчи теменужки и еписции по някое време зимата и после изчезва. Напълно съсипва върховете без значение мощно, старо, младо растение, растежа силно се забавя, а трихомите са като изсмукани. Не се вижда нищо нито с мощна лупа, нито с микроскоп. :(
Твърди ли са листата в поразения участък,подвити навътре и чупливи?
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Сарацения написа:Погледна ли как са корените?Ако си засушавал дълъг период,а после си поливал повечко.Пробва ли някакъв фунгицид?
Това е много вероятна причина, като и аз съм си я мислил, защото някак много подозрително съвпада горе-долу със сесията ми, когато оставам ММ да полива и аз я погледна, я не. Смущават ме тези рингове, които се виждат на светлината и симптомите, които са на произволни растения.

Миша, когато са с изсмукани трихоми само са нормални на пипане, когато вече почват да умират са меки, а когато напълно умрат са сухи. Листата не са завити надолу повече от нормалното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Миша »

Много ми е трудно така по снимка,много прилича на нападение на един акар,който не прави паяжина и се вижда само под електронен микроскоп ,пораженията са резултат от токсичната му слюнка ,този акар съвсем на скоро се появи в България,но вече е повсеместно разпространен ,в Европа е окрит през 1980 г ,достига полова зрялост за 11-15 дни ,изобщо много гадна твар е ,много бързо свиква с препаратите,още повече,че точно за него няма регистрирано нищо .Дано не е това,макар че като гледам съм почти 100% процента убедена ,че го имаш ,за всеки случай направи няколко поредни пръскания с акарицид през не повече от 4-5 дни,започваш със санмайт и после редуваш с други .Като се прибера другата седмица ще погледна за латинското му име,че беше много завъртяно,хич не помня латински наименования ,общо взето се храни с млади тъкани,за това и пораженията са в центъра
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Мммм, невероятно. Тези акарициди ще ми засегнат и хищните акари, нали?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Миша »

botan написа:Мммм, невероятно. Тези акарициди ще ми засегнат и хищните акари, нали?
Предполагам :snif:

ето го този гаден акар ,открих го,имаше го и под някакво друго име,но не се сещам сега ,виж ако можеш да откриеш нещо под микроскоп ,дано да бъркам :stiskam: ,но миналата година го имаше навсякъде-по домати,пипер,овошки,цветя ....
http://translate.google.bg/translate?hl ... rev=search" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Lizi »

И на мен на това ми прилича .
Аз съм имала по сентполиите - точно такива са симптомите .
Аз бих пръскала с Нисоран.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Миша »

Ботане ,напръскай с Енвидор,него го дават щадящ хищните акари
http://www.farmer.bg/18133-Kontrol-na-v ... iya-sezon-" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Ах, мамка му мечешка! За жалост си права. Ужасно трудно се намират тези гадове, но след час дзверене успях да открия едно яйце, което беше с характерните туберкули. :eeeh:
Изображение
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от katia »

:ufff: Аз цяла зима рева, ме имам акари, сама така си реших щото нищо не разбирам и пръскам месеци наред с нисоран и оптус, смъртоносни дози спрях и да гледам на колко вода колко мл. Започнах и да ги смесвам двете заедно. Сега ще пробвам и това което Миша го препоръчва. Нямам изхвърлено растение, всички се оправят до около месец, обаче тъкмо се оправят 4-5, други 4-5 се разболяват и почвата поливам и вече започнах като пръскам болните да пръскам и здравите. При мен са само по теменужките, не закачат стрептокарпусите, обаче цвят не мога да видя от тази гад съхнат и цветовете. Искрена ти съчувствам Ботан :snif:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Миша »

Високите дози не вършат работа,само намалявате ползата от тях,спазвайте предписаните дози,редувайте препаратите,системен-контактен,задължително пръскане на всички растения ударно през 4-5 дни за един месец , за да може да се изчистят растенията ,иначе спасение няма .За тези акари препоръчват серни препарати,но как ще се отразят на теменужките не знам ,серни препарати,регистрирани в БГ са Акоидал ,Сяра Хедланд ,кумулус,пол сулкол,солфоликид,тиовит джет,тиопаст ,май имаше и други,но в момента не се сещам,сярата прави пригори при температури над 30 градуса
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”