Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

Изображение
Фермер заравя прясно събрани картофи в долината Годжал на Хунза /Пакистан/ преди зимата. Заровени под замразената земя, картофите остават пресни и годни за употреба, за няколко месеца.
Древният метод на съхранение се използва широко в целия регион Гилгит-Балцитан.
https://hasanjasim.online/a-farmers-anc ... -potatoes/
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Що не казват прибилизително колко месеца се съхраняват по този начин. :hmmm:Няколко месеца може да са три месеца,може да са И десет месеца.. Нито виждам сламата която е спомената,нито виждам тръба за вентилация..Виждам плитък ров,в който има много картофи,и ако се зарови така,клубените ще се скапят на четвъртият месец..Аз съхранявам картофи по близо девет месеца,а хич не живея в долината Годжал на Хунза в Пакистан... ;)
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

ivko69 написа: Юли 16, '23, 00:16 Що не казват прибилизително колко месеца се съхраняват по този начин. ............,а хич не живея в долината Годжал на Хунза в Пакистан... ;)
Щото са паки-паки! Основна държавнотворческа народност в Британия. Паки-паки.
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Юли 16, '23, 00:16 Що не казват прибилизително колко месеца се съхраняват по този начин. :hmmm:Няколко месеца може да са три месеца,може да са И десет месеца.. Нито виждам сламата която е спомената,нито виждам тръба за вентилация..Виждам плитък ров,в който има много картофи,и ако се зарови така,клубените ще се скапят на четвъртият месец..Аз съхранявам картофи по близо девет месеца,а хич не живея в долината Годжал на Хунза в Пакистан... ;)
С картофи не съм пробвал, но ряпа преди години съм държал в касетки и в трап, колкото да се поберат касетките, а отгоре летви или пръти и балатум, а върху него само няколко см. пръст колкото да не влиза въздух. Ами това в земята според мен е най подходящия начин за съхранение и не съм го измислил аз, а е известно от векове. Чел съм, че някои, които имат дълбоки водомерни шахти. са ги ползвали по подобен начин. Аз имам две (една за водомера и друга далеч от нея само за разклонения), но от години не ми се е налагало да съхранявам количества и точно този вариант не съм пробвал. Не мисля обаче, че ще има разлика.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Точно във водомерната шахта съхранявам,писал съм го и преди..Нямам идея старците защо са я направили толкова голяма,ма сега ми върши прекрасна работа..Хваща около 200 кг картофи..Чакам студовете и премествам картофите у шахтата,направил съм нещо като тапа от 10 см стиропор и отгоре слагам една черга сгъната в четири ката,а най-отгоре ламарината която е капак на шахтата..Миналата година имах читав картоф до юни месец,а е изваден септември..
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Юли 16, '23, 22:14.Нямам идея старците защо са я направили толкова голяма,ма сега ми върши прекрасна работа..Хваща около 200 кг картофи..
Ами не е случайно. Шахтите ги правеха с дълбочина, според района, в дълбочината на която водата никога не замръзва. Сега нещата са доста по различни, заради голямата разлика в зимните минимални температури, но в нашия район традиционно е 1 метър. При вас вероятно се е налагало повече и е останало като стандарт. Ако не друго, поне има къде да си съхраняваш картофите, а все е файда.
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от IvanSmilenov »

ичиконти написа: Юли 15, '23, 17:48 Изображение
Фермер заравя прясно събрани картофи в долината Годжал на Хунза /Пакистан/ преди зимата. Заровени под замразената земя, картофите остават пресни и годни за употреба, за няколко месеца.
Древният метод на съхранение се използва широко в целия регион Гилгит-Балцитан.
https://hasanjasim.online/a-farmers-anc ... -potatoes/
:bzzzz: Къв кеф за сляпото куче.Нивгаш не бих затрапил картофите така.
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ugod »

Ами човека е решил да се ползват и от сляпото куче.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ugod »

Тази година реших около картофите да засея бели тикви.Още повече, че скоро наближава техния празник, който всъщност идва от САЩ.Гледайте през You Tube. Странно в форума не се отваря.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от МГХ »

Решила съм да сея картофи тази година. Има различни сортове в СС- https://www.sortovisemena.bg/1804-seme-kartofi-nazka Миналата година пробвах с един - "Спунта". Не е лош, но ми се иска да опитам и друг. Нямам много място. Затова ще пробвам по 5 кг семена на година докато си харесаме кои са "нашите". Обичаме картофи, но не ги ядем в огромно количество. Повече за готвене и картофена салата. От пържене се въздържам, но понякога ни се дояждат. Загледах се в семе картофи Аида (Актрис) .
Някой има ли впечатления от тях или да ми препоръча други?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”