Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

МГХ написа: Юни 7, '23, 11:39 Сях Спунта през март и сега имат хубава зелена маса, при това доста голяма. Някой има ли идея кога се вадят? Пише, че били ранни.
Зависи от това как смяташ да ги консумираш. Ако искаш пресни за консумация веднага може да ги почнеш когато цъфнат обилно, в смисъл не още с появата на първите цветове. Ако ще ги съхраняваш за зимата, след като надземната част почне да съхне.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Неделя »

Аз започнах да вадя картофите, поне там, където листата за легнали и изсъхнали. Тази събота беше това:
Изображение
Това е Сорая
Следващата събота борбата продъжава. Споделете, моля как ги съхранявате картофите
Аз ги сортирам в касетки по големина и ги разполага в мазето, на тъмно. Но в тези топли зими много кънят, чистя кълнове постоянно. Дали няма друг начин за съхранение?
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от daneda »

А защо бързаш да ги изваждаш? За да са трайни катофите, трябва добре да им "изпече" кората докато са в земята. при нас ги вадим края на септември, началото на октомври. Докато са в земята нищо им няма, вече извадени по-трудно се съхраняват, особено ако е много топло. защото много време има до зимата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

daneda написа: Юли 3, '23, 14:40 Докато са в земята нищо им няма, вече извадени по-трудно се съхраняват, особено ако е много топло. защото много време има до зимата.
Това е точно така, но ако нямаш вредители в земята, които да ги наранят по някакъв начин, дори и минимално. При наличие на попови прасета, нематоди или други вредители, които биха им нанесли дори минимални нараняавания срока на съхранение намалява многократно, а колкото повече стоят в земята толкова повече повреди им се нанасят.

Не знам дали греша, но ми се струва, че има наядени от попово прасе и други наранени механично, които е добре да се отделят и да се консумират по навреме.

Изображение
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Неделя »

Хич не ми се иска да ги вадя, но penkeler е прав, Имам наядени от попови прасета още сега, нарочно ги сложих най-отгоре да се виждат. Тях и наранените ги изяждаме най-напред. Освен това при нас е много гореюо, един дъжд им трябва и стават като сварени в земята. Аз съм от Кюстендилския край и там картофи се вдят края на септември, но тук няма как да останат повече в земята, листата изсъхнаха и няма какво да им пази сянка. Просто догодина ще сея на два пъти, вторите по-късно
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

Неделя написа: Юли 3, '23, 15:59 Просто догодина ще сея на два пъти, вторите по-късно
Аз миналия сезон точно това се опитах да правя, но ядец! Понеже не консумираме големи количества и не сея много, а нормална реколта от 5 кг. семе ни стига почти до пролетта. Не знам защо реших да ги сея късно за зимата, но вероятно по същата причина, за да не се налага да ги съхранявам дълго. Резултата беше плачевен. Шумата беше около нормалното количество и височина, но почти не цъфнаха. Като изсъхна шумата започнах да търся картофи, но изкарах приблизително колкото сях и с такава големина. Разликата от семената беше само, че част от реколтата имаше наядени от попови прасета. Тази година изобщо не сях, а на мястото в средата на януари насях чесън. За чесъна годината се оказа много благоприятна, но и явно е имало много дребни картофи, които не съм видял, та изникнаха доста нагъсто и много рано, а още са зелени и цъфтят. Преди седмица вадих чесъна и се показаха доста средно големи картофи, които са били най отгоре и без да се скъсат от корена (вадих чесъна с една мистрия, глава по глава и затова картофите само се показаха, без да с скъсат). Тази година, без да съм сял, че дори и не ги поливах след Гергьовден за да не се маноса чесъна, вероятно ще извадя повече от миналата. Знам, че в големите горещини всичко спира да се развива, но едва сега осъзнах, че причината за да няма картофи е била късната сеитба. Всяко растение се развива и плододава най добре когато се спазва точно времето му. Това е установено от векове, но ние нали сме модерни и много знаещи се получава често така. "Хитрата сврака, с двата крака!"
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от penkeler »

Неделя написа: Юли 3, '23, 12:07 Споделете, моля как ги съхранявате картофите
Аз ги сортирам в касетки по големина и ги разполага в мазето, на тъмно. Но в тези топли зими много кънят, чистя кълнове постоянно. Дали няма друг начин за съхранение?
Аз правя същото, но като се замислих дали няма по подходящ начин за съхранение ми хрумна нещо, което не съм прилагал с картофи, но така съм съхранявал ряпа. Изкопавам една квадратна дупка с дълбочина около 50/60 см., укрепвам стените със стари дъскички, които са мо под ръка, слагам да дъното щайгите с ряпа, а отгоре затварям с ламарина, дъски или каквито твърди материали имам. После слагам един найлон или балатум и засипвам всичко с няколко см. почва така, че нищо да не се вижда отгоре. Така са хем на хладно, хем на тъмно и поне ряпата почти не развива листа до пролетта. Неудобството е ако посред зима и сняг се наложи да отваряш, но може предварително да си вадиш само по една касетка или колкото прцениш и така по рядко да се налага отваряне. Пък има и магазини ако времето не е подходящо за отваяне. Сега се сещам, че съм чел някои да ги съхраняват по подобен начин във водомерни шахти, които през есента зазимяват по посочения начин.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Неделя »

Ето затова ставаше дума в темата с доматите, когато аз имам идея, и ти също имаш идеи и си ги разменим, вече имаме по две идеи! Благодаря, penkeler! За водомерните шахти не ми беше дошло на ум. А като казах, че ще сея два пъти, имах предвид през март и втори път през април, да изместя ваденето на картофите с месец и половина по- късно от юли
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

Неделя написа: Юли 3, '23, 12:07 Дали няма друг начин за съхранение?
Студена каменна маза. Никакво осветяване-плътно перде на прозореца. Проветрение.
Алтернативно, но по-трудно.............. копае се дупка в земята на сенчесто място, зарива се в дупката пластмасово каче/бидон. Ф 50мм водопроводна пластмасова тръба, разпробита по цялото протежение, се поставя в центъра на бидона. Картофа се насипва около тръбата. Закапачваш, ама да диша.
Изображение
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Неделя »

Мдааа... значи ще разчитаме на мазето и ще чистим периодично кълнове. И сговорна силна дружина трябва, за да ги изяде, а такава имам , слава Богу! :-))
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”