Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от botan »

От известно време бях в търсене на лилави картофи, защото ми залипсваха Vitelotte, които преди отглеждах. Разгеле намерих в Метро, но етикета им беше много странен. За сорт бяха написали 'Лилав Красавец', но като потърся ми излиза само на едно място и то като Purple Pelisse, което не виждам как се превежда като красавец. Освен това Purple Pelisse са дребни, докато тези са със среден размер около 100-250 грама и покафеняват при пържене, докато за Purple Pelisse се твърди, че запазвали лилавият си цвят. Purple Pelisse сравняват с All Blue, който доста по-добре пасва като форма и шарка на метровския. Някой разпознава ли го? :hmmm:
Изображение
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 556
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

Botan, и аз съм фен на лилавите картофи, но тези не ги разпознавам. А че супермаркетите използват доста свободно имена на сортове, е ясно :)
Аз днес посадих поникналите от семенца в земята. Не посмях да ги пикирам, те са много крехки. И сега при засаждането две се счупиха. Намерих и десетина картофчета с големина на грахово зърно, тях ги засадих отделно. За в бъдеще ще сея семенцата в отделни формички, иначе са много трудни за работа. Пак не успявам да изпратя снимки обаче.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6032
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2101 пъти
Получил благодарност: 1219 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от alys »

НАМ, изпрати снимки на електронната ми поща, ще ги кача тук.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1030
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 298 пъти
Получил благодарност: 213 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от belika »

И аз исках да засадя малко лилави картофи, но не се получи. Тези, които бях купила от магазина обикновени лилави и сладки лилави отказаха категорично да пуснат поници. Просто загниха. Четох и си мисля, че са били обработени с нещо.

Всички други заделени пуснаха и ги засадих миналата седмица.
Естествено, не очаквам реколта, но миналата година ми беше приятно да знам и виждам растящите буйни картофени зеленини. А родиха около килограм бърбонки, които запазих и засадих тази година отново. Това беше уж марково семе за картофи от агро магазин. Другите засадени са от бакалията 3 вида, които ми харесаха и пуснаха хубави филизи.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6032
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2101 пъти
Получил благодарност: 1219 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от alys »

НАМ написа: Апр 9, '24, 21:23 Botan, и аз съм фен на лилавите картофи, но тези не ги разпознавам. А че супермаркетите използват доста свободно имена на сортове, е ясно :)
Аз днес посадих поникналите от семенца в земята. Не посмях да ги пикирам, те са много крехки. И сега при засаждането две се счупиха. Намерих и десетина картофчета с големина на грахово зърно, тях ги засадих отделно. За в бъдеще ще сея семенцата в отделни формички, иначе са много трудни за работа. Пак не успявам да изпратя снимки обаче.
Ето ги снимките на НАМ

Изображение

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ичиконти »

Има ли тема за бататите/сладките картофи, че не мога да намеря? Не никнат. От 6- 1.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение Втора ли трета седмица.......
Изображение
НАМ
Кана кафе
Мнения: 556
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

Ичиконти, ако са от супермаркетите, са обработени с нещо, което възпрепятства попълването.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”