Да готвим здравословно

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да готвим здравословно

Мнение от Миша »

gonel написа:С'я, нали по принцип всички предлагани храни, трябва да отговарят на някой БДС?
Та винаги съм се питала как, хем отговарят на БДС, хем съдържат всички тези отрови?
Има два варианта
- допускат се по БДС;
- храните не отговарят на БДС.
Сега...с влизането ни в ЕС БДС отпадна ,а ес-стандартите разрешават Е-тата ,стига това да е указано на етикета,потребителя чете и си прави изводите,или не чете,за да не си прави изводи,а взима това,което е по джоба му...За това сега се правят опити да се въведе отново БДС за някои храни,но и там е мътна и кървава :eeeh: Изобщо това със стандартите е шантава работа,в някои неща се разрешава да се бута химия до безумие,за други се правят на много строги и унищожават полезни свойства на продукта,справка-българското кисело мляко вече не е истинско заради безумното изискване на ЕС за наличие на бактерии в млякото,което изхвърли лактобациликус булгарикус извън борда , наште идиоти от министреството на земеделието не са си направили труда да обяснят на европейците ,че тази бактерия придава уникалните свойства на киселото мляко и понеже по Европата си я нямат тази бактерийка решили,че млякото ни е замърсено и не може да се продава във вида,който го знаехме.Ако не знаете защо твърдим,че само тук има/ше/ истинско кисело мляко-по принцип заквасващи бактерии има навсякъде,но именно тук ,в тревите ни ,е онази бактерия,която е придавала лечебните качества на истинското кисело мляко ,предполага се,че тази бактерия е оцеляла тук ,защото тук са едни от малкото географски части на Европа ,останали незасегнати от Ледниковия период + специфични особености на климата, изхранването на говедата и овцете с фуражи и смески ,получени извън нашата страна също намалява количеството на лактобациликус булгарикус в млякото и така ние се лишаваме от един продукт,благодарение на който някога нашата страна до голяма степен е дължала големия брой столетници
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
latoyasz
Двойно кафе
Мнения: 167
Регистриран на: Ное 11, '11, 01:34
Местоположение: Стара Загора

Re: Да готвим здравословно

Мнение от latoyasz »

За Е466 да се изкажа и аз. Карбокси метил целулоза или доброто старо тапетно лепило КМЦ, с което едно време си лепяхме тапетите. Сега се използва като сгъстител в напитките. Изумена бях като го видях в състава на детската напитка Нескуик.
По принцип това е най - безвредното от тапетните лепила, но да го даваме на децата си?!?! :hmmm:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1126 пъти

Re: Да готвим здравословно

Мнение от greeneyed »

Купих уреда за готвене с горещ въздух
http://www.philips.bg/c-p/HD9220_20/viv ... technology

и вчера го ползвах за 1 път- картофки и костур. Картофките станаха- не знам на трола и хинотори какви са уредите, но при мен мазнината се слага върху продуктите, разбърква се и тогава се местят в кошницата. Рибата я овалях в панировката, сипах и малко мазнина , но при приготвянето рибите позалепнаха и се наруши малко фасонът им. Т.к. риба и зеленчуци- картофи,патладжан и тиквички в къщи са често приготвяни, смятам с този уред да съм сполучила. Има още да се уча, то кое ли става от един път! ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да готвим здравословно

Мнение от Миша »

А има ли такива уреди без тефлоново покритие?Че нещата,които четох за тефлона моментално ме накараха да изхвърля всичко,което мяза на тефлон :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1126 пъти

Re: Да готвим здравословно

Мнение от greeneyed »

Не знам, Мише, дали има уреди без тефл.покритие. Кошницата за продуктите за готвене е метална, алпака предполагам, и те-продуктите нямат никакъв досег с тефлона на външния съд.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
wenche

Re: Да готвим здравословно

Мнение от wenche »

Хит сред анти-тефлон-маниаците са кованите чугунени тигани.
В това филмче е показано как ги правят. Особено ме впечатли начинът на получаване на незалепващ слой - пържат се до загаряне картофи с много сол, след което тиганът не се мие, само се забърсва и се намазва с мазнина.
Синът ми се е снабдил и твърди, че всичко сготвено в този тиган е много вкусно.
https://www.youtube.com/watch?v=wGL7nok8CDQ
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Да готвим здравословно

Мнение от hinotori2772 »

Това е интересно, но е по-скоро ковано желязо, а не чугун. Също нищо чудно че ги държат мазни - желязото ръждясва под действието на влагата и въздуха и най-сигурният начин да се предпази е да се покрие с нещо - в кухнята е най-практично това да е някаква мазнина :)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2434 пъти

Re: Да готвим здравословно

Мнение от Мария Николова »

hinotori2772 написа:Това е интересно, но е по-скоро ковано желязо, а не чугун. Също нищо чудно че ги държат мазни - желязото ръждясва под действието на влагата и въздуха и най-сигурният начин да се предпази е да се покрие с нещо - в кухнята е най-практично това да е някаква мазнина :)
Точно! От чугун само се изливат в готови форми различни изделия. Например най-хубавата, здрава печка за твърдо гориво е чугунената. Чугунът не може да се кове, защото е крехък материал.
Това си е много хубав кован железен тиган. :daaa: :ieeee: Като хубавите ковани мотики. :mrgreen: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Да готвим здравословно

Мнение от Гео, граф »

Впечатлих се от дълбокия духовен катарзис на Ивета - познавам я лично, така че безсрамно копирам поста й от фейсбук :arrow:

''Еко

Стана тя, каквато стана! Цял живот съм се търкаляла елитаристка, надменна гражданка, при това централна, не от кварталите. И как се обърнаха нещата? С помощта на маркетинга и алчните хранопроизводители цената на селските пичове се покачи до небето. Станахме си, както шопите някога са ни наричали презрително, „гражданя”. И са мятали камъни като е минавал влака от София, пълен с въпросните.
Какво имам предвид: знаете, уважаеми, че храната, безценната храна претърпя ужасни метаморфози. Понякога е неразпознаваема. Понякога мирише на малебито в детската градина, а на нея пише „пиле”, например. Понякога ти трябва лупа да изчетеш съставките, после два-три часа гугълване, че тогаз ти става ясно, че ядеш нещо, дето принципно трябва да е в боята за обувки. Най-много в шампоана. Не че той не ти се просмуква в мозъка де, ама за да го знаеш, трябва да си ровил специалицзираните сайтове, а пък там те хваща параноята, та си се отказала. Та храната от удоволствие и приятност стана мутагенна смес. Кой знае какво се въди в каналите, дето хвърлят остатъците от някой ресторант. Най-малко костенурките нинджа, които още си спомнят, че са се казвали Мишо и Спас и са били втора група в близката детска градина.
И тука иде ролята на селото. По-скоро на селския пич. Да, той все още ходи с подпетени маратонки и прашен анцуг. Като пресича не се оглежда, защото овцата и да те блъсне, най-много да те налепи с косми. А пък ТИР-ът фучи само през централната селска улица. Знае, че няма образование, за това пък има разбиране. За цялото световно устройство. И покрай това започва да научава, че стиска няколко много яки коза, които могат да му спечелят играта. Първият коз са, разбира се, една краставица с два домата. И чушки. И селско сирене. И лук няколко вида. Какво прави туй? Шопска салата, дето надали тия, гореспоменатите шопи са я измислили. Ама не каква да е, ами еко, био, натурална салата, дето ти разлива вкус из устата, от който се просълзяваш и се озоваваш на масата, отново малка, наоколо е соц и майка ти е поканила гости.
Освен туй има и още козове. Те блеят, мучат, квичат, съскат, квакат... селският чист добитък, мечтата на гражданята! Много може да се говори за цвърнали натурални пържоли с препечено мазничко по края. За домашно забъркани и още по-домашно натъпкани в еко черва селски суджуци, които се ветреят под стряхата. За тлъста, жълта, уханна и с дробче вътре кокоша супа. За домашни бабеци, та дори и осолени сланинки без нищо. Кървавици. Пастърми. Кавърми. Заешко в буркани с паприкаш. Пуйка с кисело зеле. Пръжки за качамака. Да не говорим за домашното масълце, млекцето с дебелия каймак (що съм му се мръщила едно време?!), жълтите яйчица....
И накрая, но не и по важност, селският пич има достъп..., по-скоро умее да осигури... най-вече да те снабди с домашни, приказни, уханни, хептен натурални домашни алкохоли. Кой е тоя будала гражданин, който още пие купешка ракия? С нейните карамелени аромати и фалшиви съставки. Не! Ценителят знае. Търси. Намира и потребява домашната ракия. Дето покрай казана, дето е текла са се водили най-дивите и безпросветни, чужди за ума граждански разговори. Ама от туй сякаш ароматът се е вдигнал.
Ами вината? Тия гъсти, наситени, от истинско, зряло грозде вина? Как се плъзгат те покрай същите гореспоменати мезета от еко добитък! Как стоплят вечерите и изкарват блясък в очите граждански!
А на другия ден, дори попрекалили, гражданите са се научили, че няма по-питателно и изтрезвително шкембе от онуй с домашно мляко, от онуй, забъркано с домашен лют чесън и домашен, стрит пипер от люти чушки.
Помамих се да изреждам всички био благини, всички еко и без ГМО хубости, които селският пич би ви осигурил. Ако съм изпуснала, добавете и поправете ме. За туй са коментарите. Ала разберете, че загуби своя чар бледият гражданин с вталеното пардесю и кожената чанта. Заминават в забрава министерските чиновници, учените от БАН, юпитата в новите стъклени сгради. На преден план излиза оня, що в една ръка държи еко пушен бут, в другата ретро дамаджана и сутрин ти подава един домашен айрян, забъркан с домашен компот, та белким изтрезнееш от прелестната му домашна ракия. Мда. Натам отиват нещата.....

Ивета, 2015''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Да готвим здравословно

Мнение от hinotori2772 »

Тая жена май не е ходила на село да види за какво наистина иде реч... само е чувала... или греша?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”