Тъкане на стан

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

johnstalker написа:Една препоръка от мен, не прави първия си стан с повече от две нищелки и не го "навеждай" с повече от 2-3 "глави" основа. :daaa: А за кросно може и някой по-голям гребен да ползваш. :daaa:
Това, което винаги съм аресвал у ънкълДжон е усещането му за реализъм.
Аз на стана отдавна съм му прибавил няколко двигателя и един компютър с няколко цифрови и аналогови изходи.Основната ми идея е да мога да зема един растерен файл, примерно на Джон аватаря и да мога да го изтъка и да го подаря на Джон за рождения ден.
:mrgreen:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Тъкане на стан

Мнение от naa »

Ходя насам натам, пия бира и чета, а после пия бира и мисля, после пия бира и проектирам, рядко пия бира и правя.
Накрая, като резултат почвам да заформям бирен корем.
Извинявам се, обаче ми прозвуча като "седя и мислА, по едно време глеЪм - само седЪ".

Някак си разбрах, че станът не е точно за функционалност, а по-скоро от желание за творчество или носталгия, или от скука, понеже навън през зимата е студено. Според мен, първо трябва да се изтъче черга, понеже е по-лесно /аз така мисля да постъпя, когато ми дойде музата за тъкане/, и чак след това да навързвам конци по тъканта, т.е да правя китеник. Той/китеникът/ засега ще почака.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Тъкане на стан

Мнение от bettym »

И кво стана - Има ли вече Трол стан или само е пил бира? :ieeee:
Май е било само следновогодишно мечтаене...
Нали знаете - от НГ почвам диета, спирам да пуша, ставам примерен и спестовен, почвам да правя стан и т.н. :D
Тъй де, аз си се шегувкам, ама ми стана интересно, та пак да питам - Троле, имаш ли си стан?
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Ами .... хм.
Рамката на стана е готова
Платното е широко 38 см.
Основното кросно и платненото кросно са турени.
Основата е от 100 нишки, а нищелката е една.
Нсправих една от алуминии и една от ПВЦ, ама все нещо не ми харесва.
Така че къв е резултата до тук?
Стан има, ма нищо не е изтъкано.
Обаче до Нова година има още много време, де.
Бе ти що ми даваш зор? А?
Аз съм отказал цигарите с лекота, та един стан нема да направя!
:mrgreen:
Иначе съм подготвил шарени памучни парцали.
Ша си направя 38 см. черга!
:lol:
Ма кога ... туй е един друг въпрос. Може в някой друг живот.
:mrgreen:
В интерес на истината бях изкушен да си купя като резервна част нищелката.Има ги.Но устоях на изкушението.
:mrgreen:
Deleted User 2919

Re: Тъкане на стан

Мнение от Deleted User 2919 »

Тролле, може и без стан да се направи чергичка и килимче от парцалките, щом те са готови за дялкането)) С голяма кука , а парцалките вървят заедно с конец, преди слагаха памучен, сега може и синтетичен, тогава при прането чергите не се свиват, , но като се пере чергата да не е вряла водата.Понеже и куката е дебела и конците от парцалките са дебели ,то плетенето става бързо. :stiskam:
http://kruchcom.ru/archives/4540" onclick="window.open(this.href);return false;
http://1.krasnodarsewinger.ru/kak-samos ... om-kovrik/" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
http://oleksi.ru/vyazanie-loskutnyx-kov ... in-kovrik/" onclick="window.open(this.href);return false;
Да ти е спорна работата!!!
miropenchev
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 16, '14, 22:58

Re: Тъкане на стан

Мнение от miropenchev »

troll написа:Ами .... хм.
Рамката на стана е готова
Платното е широко 38 см.
Основното кросно и платненото кросно са турени.
Основата е от 100 нишки, а нищелката е една.
Нсправих една от алуминии и една от ПВЦ, ама все нещо не ми харесва.
Така че къв е резултата до тук?
И мен ме е развълнувала темата - най-вече да се потрудя в работилницата и след това малко интерес да привлека в хлапетата към тъкането :D
Ровя се в нета за конструкции примерни, но ще ми е много интересно да видя твоя стан как се е получил до момента :)
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

http://youtu.be/frMlibmwtzI
¹/16"=1.6 мм
0.040" * 25.4 мм = 1 мм
miropenchev
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 16, '14, 22:58

Re: Тъкане на стан

Мнение от miropenchev »

Мерси :) да видим и аз какво ще направя, че вече предизвиках интерес вкъщи и ще трябва добре да се представя :D
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Ами то туй е резултат от преди 6-8 месеца и развитие няма.
Аз разучих технологията и правя машина, която да я реализира.
Иначе ако забиеш един пирон в стената и с една летва с пирони на земята можеш да получиш добър резултат.
За деца май е най-добре рамка с пирончета.
Зависи колко са годишни де.
Аз клекнах в детайлите... например, какво ще спира кросната да се въртят в нежеланата посока?
Искам туй да са онез зъби дето се въртят в една посока.
Но мисля да сцепя кръглото в средата и да му сложа чеп с дръжка.
Тъй катп дръпна чепа ще го въртя на където си искам, а като го набия ще спре да се върти.
Аз си представям, че като го зареждам с основа щеседна и ще сложа другия край на маса и ще навия основата, а след туй ще го обърна и ще почна да я събирам докато тъка.
Дано съм се изразил ясно.
:mrgreen:
miropenchev
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 16, '14, 22:58

Re: Тъкане на стан

Мнение от miropenchev »

Да, видях че няма голям прогрес от пролетта насам, ама те хубавите работи бавно стават :D
Аз още съм на ниво идея, следващите дни ще го начертая и ще го движа между другите си дърводелски проекти, но ще гледам да го свърша преди пролетта :D че после като излезе работата в градината и ще остане за следващата зима.
Най-големия е първи клас, но и жената прояви интерес, тъй че ще го правя като купешките :) но мое изпълнение. За кросната аз мислех да си издялам едни зъбчатки от дърво, които ще служат и като декоративен елемент, и ще ги законтрям или с една къса летвичка под леко напрежение или някаква друга контра ще му измисля като стигна до него. Иначе ми хареса идеята ти за дървените ламели, въпреки че си се отказал, аз мисля да се пробвам така.
Като имам резултати ще слагам снимки :)
Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”