Тъкане на стан

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Ако го направя 30 см няма да се налага совалка.А после ще видим. :mrgreen:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Да и при тъка ето е така. нишки на инч. доброто спално бельо е от 400 нагоре, но естествено е и по-скъпо
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Ето тук сме на точка 3.Домързя ме да правя осмоъгълно кросно .ще навивам конците през летвички. :mrgreen:
Изображение
Ся ще ходя да боря комплексното бърдо.
Само искам да кажа, че всеки може да си направи първобитен стан, ако има две тояги и много прежда.
Едната тояга явръзва от двете страни на дърво, стена а другата тояга се връзва от двете страни, връвта минава зад гъза на тъчащия и той така държи опънато всичко и си тъче, тъче.
:mrgreen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Тъкане на стан

Мнение от ljuboznatelna »

Напредваш! Мерака е голям ;) Аз следя един блог, където научаваш и за душата на чипровските килими, може да харесаш някоя схема :)
http://crazy2002-tcvetelinka.blogspot.c ... -post.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Тъкане на стан

Мнение от johnstalker »

troll написа:Начи...
Първо ми се прииска черга.
И от нея до стана е много близо.
Принципите и различните практически реализации на стан вече ги зная, ся само остава да си направя един.
И да си изтъча една черга.
Първо ще направя един малък, а после ще видим.
:mrgreen:

По тази тема мога да говоря и правя презентации на живо с часове. :D Но с писане ще ми е много трудно и много време ше отнеме. :D
Ще следя темата с интерес де и ще се намесвам когато забележа груби грешки :daaa: Нали съм от Троян! :) :bira:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Аз винаги съм смятал, че който прави и най-вече проектира станове, трябва да разбира философията на такането.
Разбира се, че мога да проектирам и построя пълноразмерен стан, но после кво ще го правя.
Ако като направя малкия женорята проявят небивал интерес и много ме помолят ще им направя голям.
В къщи не страдаме от липса на постелки, при това от добро качество.
А не зная дали съм споделял тук, че като си сложих килими и пътеки из къщи, колегите ми, кореняци кебекари, бяха потресени. Обясниха ми , че туй е много нехигиенично и лошо за здравето.
Вътре се въдели микроорганизми и се пълнели с прах.
А дрехите ви не въдят ли организми и не се ли пълнят с прах , апострофирам ги аз.
Е да ма тях ги чистим всяка седмица.
:hmmm:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Тъкане на стан

Мнение от johnstalker »

Една препоръка от мен, не прави първия си стан с повече от две нищелки и не го "навеждай" с повече от 2-3 "глави" основа. :daaa: А за кросно може и някой по-голям гребен да ползваш. :daaa:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

разбира се! разбира се!
:angelche:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

я първом да си уеднаквим термините и понятията.
Аз на български ползвам това:
Изображение

1 - основно кросно; 2 - основа; 3 - повлекателно кросно; 4 - ламели; 5 - нанищелници; 6 - нищелки; 7 - бърдо; 8 - совалка; 9 - платнено кросно; 10 - обтягащ валяк; 11 - направляващ валяк; 12 - съединителна греда; 13 - горна греда на ватала
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

dal написа:теб те сърби дърводелската работилница , това е ясно :D
не исках да го опиша сложно , и мисля че с повечко търсене в интернет ще си намериш схеми подходящи и наистина вертикалните станове може би ще са по лесни за изработка.
струва ми се че някъде съм срещала да продават , но не знам къде -станове , по прибрани и опростени.
Принципът при тъкането е , че колкото са по тънки и фини материалите , толкова е по скъпо изделието- при килимарството май се брояха възлите на кв см . Справка- персийски и японски копринени тъкани.
Аз функционирам различно.Ходя насам натам, пия бира и чета, а после пия бира и мисля, после пия бира и проектирам, рядко пия бира и правя.
Накрая, като резултат почвам да заформям бирен корем.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”