Краставици

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Краставици

Мнение от Misi »

Misi написа: Юли 2, '23, 23:10 Другото, което ме учудва, че единия сорт връзва по две от пазва.
Изображение
Разгледах снимки на този сорт /Muncher/ в нета. Сортова особеност си е да има две краставички излизащи от едно място.
Аз пък за първи път виждам, дори не съм чувала за такова нещо. :chchaa:
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Краставици

Мнение от Дон Домат »

Експериментите с краставици продължават...
Оранжерията ми е разделена на две части.Тази година реших, в едната част да култуча краставиците както трябва, а в другата не.
И така, в едната част, махах всичко до 30-40 см от земята и прищипах върха на около 170 см.После всеки знае как ги култучим.
В другата част, махах всички култуци и оставих само главното стъбло, без да прищипвам.Наложи се да ги прекарам над доматите.
Сортовете са Бомбър и Сандра.
Изображение
Изображение
Тези са без култуците, а другите снимки са изчезнали....пак ще снимам някой ден.... :D
Исках да кажа, че този метод повече ми харесва, по-малко листа и повече краставици.И не ги търсиш.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

Май ще приключвам с краставиците.Почнаха да клюмват листа.Тая нематода всяка година ме довършва.Ама и аз нищо не предприемам за обеззаразяване на почвата вече 3 година.
:nazdrave:
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Краставици

Мнение от ivko69 »

Не е нематода, фузариум Е. Прави се поливка с триходерма веднъж, два пъти и краставичките се стабилизират..
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Краставици

Мнение от Shami »

Мноого съм доволна от краставиците на Мишето,мноого са завързали.То аз имам един корен само де,но какъв :liubov2: Не можах да пробвам първата,децата я изяли.
Чакам втората и да е за мен :zazaazaz: Затова пък си разделихме първата крокодилка от краставиците на градина Осмар.
Разкошна е,крехка,нежна,измих я само и с ММ си я хапнахме така без сол,докато ги поливах преди малко.
Живи и здрави да сме само,но тези две краставици смятам да садя винаги. :daaa:
Това което забелязах обаче при краставиците от Мишето.Взех две от нея и първата подарих на съседка,Беше по-хубава от тази която оставих за мен.Тя я полива всекидневно,да не кажа даже и сутрин и вечер.Моята я поливах през ден само първата седмица докато се захване,че беше клюмаща нещо и даже си мислех,че едва ли ще я опазя и се ядосвах,че пак няма да пробвам тези легендарни краставици.След това нали почнаха дъждовете и спрях изобщо всички поливки , та така до тази сутрин.
Днес отивам да видя нейната,ми не е вързала даже една краставица,само цветове има.Не е и нарастнала на височина много.А от моята вече откъснах едно краставиче.Нарастнала е ,пуснала е отстрани разклонения които оставих да се стелят по земята.
Та чудна работа излезе тая.Мислех,че нейната ще се е скършила от краставици при такова поливане,а излезе обратното.
Сега обаче дават високи температури и днес извадих маркуча и аз и полях.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

ivko69 написа: Юли 12, '23, 09:14 Не е нематода, фузариум Е. Прави се поливка с триходерма веднъж, два пъти и краставичките се стабилизират..
ivko69 благодаря за отговора.Така са ми казали в агроаптеката.За фузариум нищо не зная,не ми се е налагало.Сега почвам да чета за фузариум и почвам да се обърквам.

[*]Фузариумът (Fusarium oxysporum) е широко разпространена и силно вредоносна болест за всички култури, особено отглеждани в почви с условия на засушаване, висока умора и най вече-нападнати от нематода, тъй като повредите нанесени от нея отварят врата за нашествие от патогена.[*]

Знам,че ти и много съфорумци от доста време се занимавате с триходерма и обсъждате,имате тема,но винаги съм я подминавал.Извинявай,може да ми е глупав въпроса,но триходермата от къде да я взема?
Не ми се чете назад,нямам това време. :nazdrave:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Краставици

Мнение от alys »

ivko69 написа: Юли 12, '23, 09:14 Не е нематода, фузариум Е. Прави се поливка с триходерма веднъж, два пъти и краставичките се стабилизират..
Качествена! Съответно с една поливка проблемът се решава, от личен опит по препоръка на Ивко.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Краставици

Мнение от penkeler »

При мен подобна картинка с клюмнали листа се е оформяла предишни години много пъти само часове след като по растението са полазили новоизлюпени миризливки. Огледай добре нежните части на клюмналите растения, връхчета и съвсем малки краставички. Те се ступват там по десетки. Ако не се вземат мерки навреме растението загива цялото. Инжектират нещо за да разложат тъканите и после да могат да смучат, но явно на краставиците това се разнася бързо по цялото растение. За щастие тази година още не са ме навестили, но вчера видях нападнат един връх от листни въшки и литата му свити на топка.
Последно промяна от penkeler на Юли 12, '23, 11:13, променено общо 1 път.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Краставици

Мнение от penkeler »

Misi написа: Юли 3, '23, 14:12
Misi написа: Юли 2, '23, 23:10 Другото, което ме учудва, че единия сорт връзва по две от пазва.
Изображение
Разгледах снимки на този сорт /Muncher/ в нета. Сортова особеност си е да има две краставички излизащи от едно място.
Аз пък за първи път виждам, дори не съм чувала за такова нещо. :chchaa:
Аз имам на места такива случаи на тести кинг.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

penkeler написа: Юли 12, '23, 11:08 Огледай добре нежните части на клюмналите растения, връхчета и съвсем малки краставички.
Не съм гледал,ще погледна като отида.За 3 или 4 година така се получава.Бях се предал,ама ivko69 ми даде лъч надежда.
:nazdrave:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”