Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 220
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 119 пъти
Получил благодарност: 386 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ch.petrov »

desunie написа: Мар 28, '24, 23:33 ... Знам, че има доста подвидове, може там да е ключа...
Руснаците наричат камчатките "жимолость" и по техните форуми доста обсъждат проблемите с отглеждането им. Ноо те обсъждат предимно руските видове/сортове. Ако гледам етикетите на растенията - би трябвало да имам 3 вида Boreal + Indigo Gem + Amphora + полски ? Duet + 2 руски Синеглазка и Морена. 7 от моите камчатки цъфтят в момента, а Морена се кани да цъфти.
пери
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1108 пъти
Получил благодарност: 200 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от пери »

ch.petrov написа: Мар 28, '24, 18:33 Ако слънцето е в повече - може да нагарча, ако сянката е в повече - може да киселее
Имам два храста лоницера камчатика. Едната е Синьоглазка, другата не я знам. И двете са целодневно на слънце и въобще не нагарчат. От миналата есен имам два нови сорта - Duet и Czarna. Цъфнали са с по няколко цветчета и се надявам да задържи плод за дегустация.
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3454
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 237 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

И аз имам две камчатски лоницери Boreal beauty и Boreal Beast ( Красавицата и звяра) така ги взех от Сайди Кундев - чифтче взаимно опрашващи се. Дават плодове от 2-3 години, на пълно слънце, не нагарчат, сладко кисели, вкусът им е подобен като на боровинките. Не съм много очарована от количеството - бера по една купичка от храст ... а това си е крайно малко в предвид мястото което заемат ... и са си просто екзотика за разнообразие :)
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1039
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 314 пъти
Получил благодарност: 219 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от belika »

Ех... Отсякох три 20тина годишни канадски боровинки, от едрите червени, които бяха станали с размери почти като средни вишни. Цъфтяха обилно, почти не връзваха, заради гората, глината, сянката или не знам какво. И бяха кисели.

Тъкмо купих 3 различни американски боровинки от тези, които продават в бакалиите за ядене и там са сладки. Купих им тор за хортензии, и сяра мислех да купя, само и само да вържат някога... Но май ще е кауза пердута като с канадските боровинки... И сега... Май камчатки и ирги трябваше да търся, а дори не знаех, че съществуват...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1704
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 313 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

Лоницера имам може би повече от 10 години, но нямам представа за сорта, а даже не знаех, че има различни сортове. В началото беше малко храстче, около една педя високо и не повече от 10 см. в диаметър. От както го бучнах и не съм полагал никакви грижи за него, но нещо не вървеше добре, както много други растения при мен. Жълтееше, много слаб прираст и единични плодчета не по големи от 2 или 3 оризови зърна. Накратко - береше душа. Преди 2 години пролетта го полях с железен хелат, както и други жълтеещи растения и нещата коренно се промениха. После всяка пролет отново го поливам, височината и диаметъра вече са около 50 см. и миналата година година набрах цяла купичка с тройно по големи плодове, но даже почти не съм го поливал. Вече уж се занимавам по сериозно и поне веднъж седмично го поливам, но вчера преди залез слънце го погледнах и имаше клюмнали от нежните все още листа по някои върхове. А все още ако не завали сериозно преросява през десетина дни по малко. Явно обича повечко влага. В момента цъфти и даже вече има завързали плодчета. Вкуса е много приятен, сладко кисел, но това е и първия узрял плод за сезона, когато все още с нетърпение очакваме първите череши след поне две или три седмици, а може и месец.
misheto
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Апр 8, '24, 20:23
Дал благодарност: 1 път

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от misheto »

Здравейте. Моля да ми покажете снимки на вашите кътчета с малини. Интересно ми е как може да се направи красива подредба. Слагате ли някакви копчета. Изобщо всичко свързано с оформянето на един красив кът с малини ще ми е от полза 🙂
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 220
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 119 пъти
Получил благодарност: 386 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ch.petrov »

На 820 мнв камчатките вече синеят

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”