Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Misi »

ivko69 написа: Юни 12, '23, 05:05
libra написа: Юни 11, '23, 11:50 Браво, браво, само се оплакваше.
Големите кой сорт са и доволен ли си от тях?
Големите ни ги даде една приятелка,ще пресадим цялото място с тях защото от трите сорта които имаме те са най-ароматни,захарни и родовити..Не знам сорта как се казва,ма са идеални.Вчера ги сравних по вкус със София.Ами ...няма голяма разлика.Софията е една идея по-добра,даже няма цяла идея,а е половин идея по-добра. :dovolen:
Много вероятно е да са сорт Мадам Муто.

"Плодовете на сорта Мадам Муто са едри до много едри, от първите беритби са ребристи и гребеновидни, а от следващите са по-заоблени, без шийки. Семенцата са малко на брой и са разположени почти по повърхността на плодовете. Плодовете са ярко червени, много сладки и с изключително силен аромат.
Плодовете узряват през втората половина на м. Май. Използват се за консумация в прясно състояние и за преработка. Сортът е много родовит. От декар се получават до 2 t ягоди. При напояване понася добре летните горещини. Мадам Муто е един от най-подходящите ягодови сортове за любителските и професионални градини."
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Misi написа: Юни 14, '23, 14:31
Ето тук и то ако още имат
https://www.facebook.com/groups/1393289 ... 564957529/
Не мога да гарантирам, не съм купувала от тях.
Аз съм си купувала от тук- ягоди, малини и къпини. Доволна съм.
https://rasadnik-kundev.alle.bg/%D1%8F% ... %B4%D0%B8/
Обаче няма търсената от теб.
Благодаря, Misi :tzvetentze: , но точно от Христина Каменова си купих първият разсад, който не отговаряше на сорта. :snif:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Благодаря за идеята, ще я потърся тази Мадам. Вероятно, ще търся по интернет някой разсадник, мисля, че по пазарите не съм я срещала. Ако някой от тук продава, ще купя поне 10-20бр.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ичиконти »

Купешки, но като нямам реколта е така!

Изображение

Изображение
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivko69 »

Жената успя да свари сладко което да не потъмнее и повечето ягодки да останат цели...Смени тактиката-вместо във фурната го свари на котлоните...Идеално Е,пробвах го вече.. :dovolen:

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Изглежда много съблазнително с целите плодове. Така и не се научих да правя такова сладко. Моите ягодки се разпадат, което не ми харесва.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Не зная есенна резитба на плодни храсти прави ли се или е само напролет, но ако някой случайно прави и има излишни резници много ще се радвам да ми изпрати :angel2: Приемам всичко, което може да се прихване от клонче, без значение колко е бодливо. В новата градина почвата е много плитка и с овошките е трудно, изсъхват, затова искам да наблегна на храстите. Миналата година боднах един касис за проба и много добре се развива.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Имам въпросчета към който гледа по повече различни видове храсти - на едно място ли са ви или разпръснати из двора? Как сте ги подредили, понеже примерно има такива, които искат конструкция, като малини, а пък има и свободностоящи като касис? Има ли такива, които могат в сянката на дървета да бъдат или всички искат пълно слънце?
Алис
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Ное 9, '23, 08:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Алис »

Малините при мене са много агресивни и са поникнали между касиса. Иначе съм наредила плодните храсти покрай оградната мрежа на градините. В две градини са касисите (това от лакомия). Не съм ги мислила толкова дали искат пълно слънце. По-скоро понасят и малко сянка. Резитба (само есенна) правя на касисите, но моя си измишльотина. То и затова стават едни огромни хластища. Режа по педя или малко повече от някои стъбла. Най-старите в основата са доста дебели. Плододават сериозно.
Малините не ги разбирам много. Подрязвам или есенно време или през пролетта. Махам изсъхналите стъбла. ММ тази година (в началото на лятото) оряза много от малините до дъно. Ще видим какво ще порасне през пролетта.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Благодаря, Алис :tzvetentze: Ти само касис и малини гледаш, така ли? Нямам опит с по-екзотичните видове. Някой може ли да сподели от личен опит за тайбери, логанбери, майска (камчатска) и канадска боровинка (Amelenchier alnifolia))? Първите две ми е горе-долу ясно какво да очаквам - между къпина и малина. Майската вкусна ли е? Пълзи ли като лоницера или е по-храстовидна? Канадската каква е на вкус, тя е по-скоро дръвче.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”