Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Алис
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Ное 9, '23, 08:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Алис »

А, имам арония, камчатки (така ги наричаме в Безмотика), японски дюли, Цариградско грозде, дрян. Всичко е покрай оградната мрежа. Някои неща трябва да местя.
Спойлер
Покажи
Също и лешник (от няколко издънки в едно гнездо). Също садя всичко, което изисква обгрижване. Имах бор от семена, но го подарих. Имах Годжи бери, но при мене само цъфти и не връзва. Е, две плодчета годишно ражда. :lol: Но са много дребни. Опитах и Годжи бери от семена, никне като невидяло, гора, но после едно нищо. Имам в едната градинка (освен всичко изброено) лилави малини (гола вода, пък и овцете ги прегризват), лавандула, джоджен, мента, здравец и вече в средата на градинката садя други неща. Тази година е бакла, праз, моркови, кейл, карфиол, броколи, домати, мушката на няколко места, хризантеми пак на няколко. Иии, май е това. В другите градини има домати, пипер, краставици, цвекло, праз, картофи, лук, чесън, ягоди, копър, тиквички, асма, рози, тревист чесън, хрян, фасул, тикви, царевица и сигурно пропускам нещо. :) Магданоз и 3-4 цвята манголд имам в оранжерията
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Абе знаех си аз, че няма да си само на малини ти ;) Кажи, моля те, за камчатките. Вкусни ли са най-вече :angelche: Как е отглеждането, лесно ли е? Ако пък имаш и снимчица, би било супер да го видя в истинска градина как изглежда.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от greeneyed »

За аронията- щом почнат да зреят плодчетата, се нападат от птиците, ако не покриеш дървото с мрежа срещу птици, оставаш валат. А не можеш още да береш, защото не всички плодове са узрели и са кисели.
Йоща - имах 6 храста, оставих 3, сега е 1 дръвче, каквото се случва на аронията, важи и за йощата.
Дрян едроплоден- правим 20тина компота, ароматен е и вкусен .

Ягоди и малини- най-вкусните плодове , незаменими, нищо общо с купешките надрусани плодове- едри и воднисти,искат поливане малко торене.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Алис
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Ное 9, '23, 08:25
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Алис »

Едната арония я оформихме като дръвче, а другата стана на храстова туфа. Ако си при растенията, може да се уцели беритбен момент. Е, за птичките винаги има поне 10-20%.
Камчатките са повече безвкусни и/или киселки, има и кисело-сладки, но като свикнеш с вкуса, стават за разнообразие. Моите не са станали големи храсти още. Дадоха плод, колкото да ги опитам. Май само аз си ги ядох. Нямат бодли, симпатични са. Ето тук можеш да видиш камчатките на Боби Димитров https://bezmotika.com/topic/566-%D0%BA% ... ment-35198. Има доста инфо в темата. На руски е жимолость. Мноого сортове са и определено вкусът зависи от сорта. Сега вече са им опадали листата. Наснимах едната градинка с многото разнообразни растения. Само две от снимките не са от нея.
https://photos.app.goo.gl/rYMH3qiLfE6FkkAF6. Съмнявам се, Ноне, да се ориентираш особено кое къде е. Камчатките са до и зад Цариградското грозде, което все още е с листа.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

ln_none написа: Ное 9, '23, 13:37 Абе знаех си аз, че няма да си само на малини ти ;) Кажи, моля те, за камчатките. Вкусни ли са най-вече :angelche: Как е отглеждането, лесно ли е? Ако пък имаш и снимчица, би било супер да го видя в истинска градина как изглежда.
Вече имаш отговор, но ще добавя и моето мнение. За отглеждането не мисля, че е проблемно, но зависи и какъв резултат очакваш. Аз имам едно коренче поне от 7-8 години. Беше хилаво още при засаждането, но го боднах където да не ми пречи и си върви на самотек. Плодовете му са дребни и на този етап като количество около две шепи. Единствената ми грижа през лятото е понякога да го поливам, когато се позасуши или ми скимне да поливам и други храсталаци, но не особено често. То затова за толкова години израсна едва около 50 - 60 см храстче и толкова в диаметър, но макар и бавно продължава да нараства. Иначе съм чел, в нета, че само за година или две могат да станат метър и нагоре. Другия проблем при мен е почвата, която трудно се отцежда. На дълбочина повече от 50 - 60 см. започва глина, която трудно и бавно попива. Обработваемия слой, дали от торене или някога е насипван, но е много беден на пясък (всъщност пясък почти липсва, а е добре да е поне 25/30%), а като се засуши се напуква с процепи с ширина до два пръста и става твърд като бетон. В тия условия различни растения, даже и някои едногодишни, не се развиват нормално, без допълнителни грижи пожълтяват и постепенно загиват до средата на лятото.
Относно вкуса, за моя сорт дори го смятам за приятен. Сладко кисел ,но не бих могъл да определя кой надделява и нито единия не е дразнещ. Може би 50/50 и няма усещащи се семки или костилки. Бих го оприличил малко на боровинки, но не съвсем, а друг е въпроса доколко мога да сравнявам защото боровинки съм пробвал не повече от десет пъти през живота си и последно не по рано от преди 20 години. Освен това камчатките са първия най рано узрял плод за годината, още преди първите череши. Не знам дали заради топлото време или просто така е развитието, но при мен започват да цъфтят може би някъде към февруари и до началото на май вече има първите узрели плодове. Не е нещо изключително, но според мен си струва да го има за асортимент.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от venetka70 »

Имаме 12 корена камчатики, 11 сорта. Основно засадени есен 2019 година. Безпроблемни растения.
Единственият недостатък е брането.. Мислиш си, че си обрал храстчето, мръднеш малко настрани и виждаш, че има още за бране. Тая година ги брахме на 3 пъти / не броя междинното похапване и бране по малко/ с ММ, като сядахме на малки столчета. Той от едната страна, аз от другата.
Плодовете са кисели определено, но са интересни като вкус. Кисело в много нюанси, за мен е уникално. Като са добре узрели киселото е като послевкус. Прекрасно сладко се получи тази година, а цветът му е неописуем, наситено виолетов.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ljuboznatelna »

Имате ли информация откъде да си купя сладък касис за прясна консумация?
Имам три храстчета, от пръчки, само единият е такъв, но постоянно му съхнат клони и не смея да отрежа за резници. Не, че не ям и другия, но той трябва много добре да узрее, и пак е по-скоро кисел.
Или поне да ме ориентира някой за сорт, който да търся?
Също и за изпробван сорт цариградско грозде? Искам да го ям от храста, компоти и сладка избягвам да правя.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Благодаря ви :tzvetentze: Със сигурност ще взема значи и камчатки.
venetka70 написа: Ное 9, '23, 21:52 Единственият недостатък е брането.. Мислиш си, че си обрал храстчето, мръднеш малко настрани и виждаш, че има още за бране
Това да им е грижата :lol:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от mariyanag »

ln_none,
имам изброените от теб ядливи храстове, даже и други. Посадени са около огради, малко сгъчкано, че мястото е малко. Имам две камчатики, Ленинградския великан малее, плод има много, колкото по - зрее, толкова е по - вкусен, интересен е, леко боровинков. Както писа и Венетка - брането е интересно, трябва да се занича от долу - нагоре, за да се видят плодчетата. Тай - берито - малино къпина - не е нещо особено, вкусно е и не тича из двора като обикновените малини. RUBUS idaeus Glen Coe сме купували през Пландорекс - висока малина, стоящи на място, не са агресивни, много раждаща и много вкусна, благодарско за който тогава ни светна за нея. Друго, което според мен си заслужва е иргата - вкус на боровинка. Аз американски боровинки не успях да отгледам, нещо не ми се получи, но иргата ги замества идеално и като вкус. За аронията са писали приятелите. На мен и добре узряла ми е стипчива, трабва да се консумира преработена, а то все с ъс захар става.
Всички тези храсти искат и място, добре е ако е до ограда да си оставиш и място за обход, и обгрижване, и за обиране. Иначе излизам с канче плод и раздърпана като че ли са ме завлекли пирати. :D
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ln_none »

Благодаря, Мариана :tzvetentze: Моето място за храсти е доста нетипично в средата на двора. Затова и гледах сега да се огранича с такива, които не искат конструкция - поръчах касис черен и червен, цариградско и камчатки. Единствено изключение е тайберито, то ще иска някаква конструкция, доколкото разбрах. Догодина ще я строя, тогава ще правя и малинарник.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”