Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

:hypo:
ivko69 написа: Май 15, '23, 12:33 Иванина, за този вид на ягодите е виновна жената, аз давам напътствия, пръскам и правя разни инструменти за улеснение.. Двугодишно е насаждението, няколко пъти е плевено, два пъти са почиствани ластарите, не е копано..
А кога се подновяват, не знам... Като остареят сигурно... :lol:
Благодаря, Ивко!
Да има кой да ти дава напътствие е добре и специални поздрави на съпругата ти, справила се е блестящо. Удоволствие за окото ми е и да гледам буйните растения в стройни чисти
от трева редици.
От есента имам една редичка нова засадена, редовно и премахвам ластунчетата и дано макар и с малко на площ растения, постигна това което вие имате. Страхотна реколта ви очаква, май ще се наложи и да продавате. Успех! :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivko69 »

Иванина,като казах че чистиме ластуните,не уточних,че от по-мощните растения оставям ластуна до първата розетка,след нея го прекъсвам и го прикрепям където има празно място със едно четалче от клонка или скобичка от тел.Той пак се мъчи да се развлече,демек пуска ново ластунче,ма аз го прекъсвам,за да стане първата розетка силно растение.После или го премествам,или го оставям на мястото си ,ако целта ми е да попълня реда..Бяха насадени през една педя,по описаният начин попълнихме редовете,а от тези които бяха повече направихме нов ред,вижда се на снимката.Извадихме сорта който не ни харесва и попълваме с горе-долу такъв сорт какъвто е показал peterstamov -едри,захарни и ароматни..И аз като него не знам сорт.

А за продаване и дума не може да става,щото компот се прави,сладко се прави и ако има чак па толкова много плод,ще кИпна едно казанче ракия... :lol:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

Ивко какви са ягодките целогодишни ли са, зреят ли и през лятото?
Аз имам около 10 ина сорта и така удължавам периода, започнаха да зреят преди 5 дни, имам и по късни имам и сорт който зрее и през лятото. Ще снимам като си отида тази неделя.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivko69 »

Поли,целогодишни имам само един ред,а тези зреят началото на юни,береме ги на два-три етапа и после има по някоя закъсняла ягодка още месец..
Missi
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Май 24, '22, 15:11

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Missi »

Такааа , ето ги моите две боровинки, които за сега се развиват много добре. след дълго четене реших ,че ще ги гледам в саксии с кисела почва и тор си купих за боровинки, поливам с не варовита вода( чувствам се уверена ;) .
Изображение
Minchorna
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Мар 30, '23, 16:13

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Minchorna »

Здравейте, с какво да третирам ягодите?
Прилича ми на мана, но и листата съхнат откъм края и лека полека изгнива цялото листо...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Misi »

Minchorna написа: Май 17, '23, 08:47 Здравейте, с какво да третирам ягодите?
Прилича ми на мана, но и листата съхнат откъм края и лека полека изгнива цялото листо...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето схема за пръскане при ягодите и препаратите
https://www.plant-protection.com/articl ... tiveMenu=0
Доколкото виждам от снимките си тук Фенофаза: Начало на цъфтеж и формиране на зелен завръз
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ugod »

Misi написа: Май 17, '23, 12:40
Minchorna написа: Май 17, '23, 08:47 Здравейте, с какво да третирам ягодите?
Прилича ми на мана, но и листата съхнат откъм края и лека полека изгнива цялото листо...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето схема за пръскане при ягодите и препаратите
https://www.plant-protection.com/articl ... tiveMenu=0
Доколкото виждам от снимките си тук Фенофаза: Начало на цъфтеж и формиране на зелен завръз
Моите не са в първа младост, но все още ги поддържам, до колкото мога.Знам,че най- добре е да се сменят на ново място с било ново засаждане, или избили ластуни.Но те могат да се оставят след, като дадът плод.Защото иначе те теглят много хранителни вещества и така се намалява реколтата.Или в най- лошия случай се оставя по един.Както се казва за протокола. :)
Миналата година си купих друг вид ягоди , който смятам да г размножа и да оставя от стария вид 50%.
Снощи преглеждах подхранване на ягодите.И днес ги напръсках с борна киселина.1 гр на литър вода.Ако проявявате интерес може да гледате това видео.Напръсках и няколко корена домати в оранжерията , които са в фаза бутони.Както казва Татяна, тя пръска с борна киселина 3 пъти.Бутони, цъфтене, образуване на плодове.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ugod »

Сега се чудя с какво да подхраня ягодите на този етап.Моноклаиев фосфат, или комплексна тор 20-20-20. Мисля,че не трябва да подхранвам с някаква амониев селитра, за да тръгне да избуява, а да има храна за плодовете след цъфтежа.Вие, какво бихте препоръчали на първо четене? :)
сложих трева за ферментиране но в момента все още не е готова.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivko69 »

Не са ароматни и захарни като миналата година,ма не са виждали слънце,само дъжд и кал...Гният,боледуват,нито триходермата помага,нито бактогена.Охлювите пируват,а около мястото мирише на джибри..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”