Съхраняване на грудки/ризоми

Аватар
таня28
Виенско кафе
Мнения: 359
Регистриран на: Мар 6, '13, 16:58
Местоположение: Велико Търново

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от таня28 »

Разбрахме какви са възможностите, въпреки че съхранението на грудките в хладилника има противоречие с изискванията за температурата в него /от 5 до 7 градуса/, но да кажа какви са ми впечатленията от практиката. Първите години след като листата загинат прибирах грудките на тъмно и топло, но не ги поливах и винаги пролетта имах загубени по 2-3 грудки. След като видях в руския сайт този материал, миналата зима ги поливах по един път на месец. Нямах нито една загубена, но понеже температурата беше висока над 20 градуса, много рано се събудиха. Изводът за мен е че трябва да се поливат, но да се съхраняват на температура между 12-15 градуса. Най-добрия вариант е в плик-джоб, защото няма да се налага да поливаш, виждаш в какво състояние е грудката и пролетта слагаш в нова почва без да загубиш част от нежната коренова система.
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от simplyred »

Хубава информация за глоксиниите, благодаря. :nod:
Но аз действам по следния начин и нямам никакви проблеми: Късната есен засушавам глоксиниите, за да заспят. Ако не заспят, дори им режа зелената част и после ги прибирам на хладно и тъмно за зимата направо със саксиите. Пролетта ги пресаждам в нова пръст, вадя на топло и светло, и започвам да поливам.
За ризомите на ахименесите, предпочитам да ги извадя от саксиите и да ги изсуша добре. После ги прибирам по сортове в найлонови прозрачни пликчета тип Цип заедно с шепа вермикулит. След това ги слагам на тъмно и хладно. Така нямам почти никакви загуби, дори поникват в пликчетата към януари-февруари. Опитвала съм да ги съхранявам зимата като глоксиниите, но имаше доста изсъхнали и безжизнени ризомки после.
А колериите са ми още по прозорците, защото и по това време правят пъпки и цъфтят. Някои са заспали, но тъй като са на светло и топло, тях също поливам по малко.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10786
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от botan »

Време е тази тема да се посъбуди. :) Тази година тъй като са ми много спящите красавици си направих един такъв измислен дишащ и тъмен "шкаф", в който да мога да им хвърлям по един поглед отвреме на време:
Изображение
Със сигурност би могъл да изглежда и по-хубаво, ама нямам време да го украсявам.
Аватар
dinevata
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 29, '11, 22:48
Местоположение: хасково

Re: Съхраняване на грудки/ризоми

Мнение от dinevata »

Супер е Наско!!!Благодаря за идеята!
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”