Препоръчайте ми рози за....

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от calico »

Мисти, ти си сигурно единствената, която харесва засъхнали цветове :lol:
селекционерите се стремят да направят рози, които отсипват сами и чисто :mrgreen:
но повечето старинни рози са точно такива - със засъхващи цветове

обаче, по розите: защо до 1 метър, че това са направо патио рози, нали ще са сред поляна?
Можеш поне в средата на петното да засадиш нещо наистина впечатляващо. (а да ти призная, нищо до 1 м не може да е наистина впечатляващо, освен ако не го гледаш лице в лице) :lol:

например една Короната на принцеса Маргарита е прекрасен фонтановиден храст, и ще ти даде обем във височина насред поляната. пък около нея околовръст вече може и някакви дребни розички да сложиш. Можеш и голдън Целебрейшан, тя също има такава форма на храста.
ако мястото е огряно отвсякъде, розите ще се окръглят много добре и ще стане страхотно петно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от mysisu »

Това да отсипват сами и чисто нещо не го разбирам. Първата ми мини розичка (неизвестна) е с ето такъв ефект - изсветлява цветът (не всички цветчета наведнъж), почти побелява и само като бутна цветчето, то пада. Няма разпилени листенца наоколо. А Том-Том, която сравнително бързо прецъфтява, често съм я заварвала с провиснали венчелистчета и окапали други по земята. Ето затова ми се оформи такъв "вкус". Но ще се науча и аз ... някой ден ... Юбилеят на принца на Монако отсипва ли сам и чисто? Имам го и искам да схвана какво означава това. Писала съм, но ще припомня, че рози с имена имам от есента-зимата 2017-2018г. Пък относно височината, май наистина не прецених, поне два метра да е, но тези два метра да не гонят небето, а да провисва (правилно сте ме разбрали) фонтановидно. Ще погледна предложените дали ги има тук. Да, огрява се от всички страни, но отгоре има нещо, което леко ще я засенчва (имам наблюдения от няколко години, не е ново за нас място). Много благодаря!
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от mysisu »

Избраните от мен не стават, така ли? Gebruder Grimm така ми харесва, ниска ли ще се окаже? Може би да отида да питам в темата за Кордес? Осъзнавам, че май и неправилно съм се изразила - представям си някакво чудо такова, дето когато вече е извито и отрупано с цветове (мечтииииииии) е с най-висока точка на гърбицата около метър, метър и нещо. :tzvetoman:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от calico »

Мисти, :D разсмя ме, извинявай.
ама повечето селекционери и хора са се съгласили, че да засъхва прецъфтелия цвят на храста е грозна гледка, и затова се стремят розите са отсипват сами своите листенца. Така верно че земята под тях се посипва с опадал цвят, но това е по-добре, отколкото на един двуметров храст да почистваш едно по едно изсъхналите цветчета.

те стават, всичките ти рози стават, пък тези са ти харесали.
аз просто ти казах моето виждане- да е по-висока поне една роза там, някъде височината в средата на петното да стига два метра.

Гебурдер Грим е хубава роза, при Бел е много красива и нацъфтяла.

ти как си го представяш това? някакъв кръг насред равна поляна ли? колко голям горе-долу? Там, или наоколо на поляната, има ли други височини - дървета, храсти и пр.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от mysisu »

То и аз си се смея понякога, че хем искам, ама искам най-доброто, хем се лутам (някъде из темите имаше едно готино сравнение, но го забравих, нещо като муха без глава, но по-готино беше), все нещо не ми е най- ... :D Мястото не е голямо, но като метри може би около 25-30 квадрата правоъгълник. Нагоре вече има овошки, но те не правят сянка там. Аз сега на това място нямам нищо, освен трева. Представих си една роза като фонтан, цъфтяща и ухаеща цяло лято. Прочетох, има ги в Розебук и съм впечатлена от Голден Селебрейшън. Предложените имат и аромат. :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от calico »

Мисти, ако ще е една, Голдъна е идеален вариант. Също и Маргарита http://www.rosebook.ru/roses/english-ro ... margareta/

има такава форма на храста, това ти трябва, стоят сами без опора и правят фонтановиден разкошен храст, на третата година вече ще е към двата метра при правилно рязане
Изображение

Изображение

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4995
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 867 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от мечтица »

Аз не съм от много опитни розари,но ще се осмеля да предложа една от любимите ми рози
Алоха, Сортът е създаден Eugene S. “Gene” Boerner,
При мен е тригодишна,на височина не повече от 1,30 (аз я режа като Ч.Х,),цъфти почти цяло лято.
Изправен,компактен храст,доста широк,почти достига височината му.
Цветовете не се отсипват,а точно както ти искаш,хербаризират се.
До миналото, дъждовно лято, не съм забелязала да боледува.
Моя Алоха-

Изображение
А това е на roselover,
всичките ей рози вау :potekoha: ,
можеш да ги видиш в темата ей.

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от pipike »

Aloha
Изображение
Рая

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Рая »

mysisu, прохождащ розар съм и те разбирам перфектно.
За да не сгрешиш в това море от рози, а и ще гледаш розата в градината си дълги години и трябва да си сигурна, че розата и мястото са се слели в едно, защото това е картината, която търсиш и която ще те радва. А розата не е лале, че да я местим всяка година.
Та, съветът ми е - огледай градината си, огледай околната среда и реши какъв вид храст искаш за това място и какъв цвят искаш да е розата. Размерът вече си избрала.
След това ще е лесно. Ако и цвета си избрала - значи, остава само да избереш конкретната роза. Ако и такава имаш на сърце - вземай и сади, ще те радва още тази пролет :tzvetentze:
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от mysisu »

Вече реших - жребий. Каквато той реши, такава ще е. Благодаря за предложенията. Ще ходя в другата тема, за начинаещите, да се оплача, че розичките май имат напъпило и това ме притесни.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”