Tиландзии / Tillandsias

Публикувай отговор
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от veroniki73 »

Прелест! :potekoha: :potekoha:
Поздравления! :daaa: :daaa: :daaa:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от el pistolero »

Три новодомки ionantha rubra, ionantha fuego и kolbii :ieeemyzh:

Изображение

Временно се настаниха в мидени черупки с малко кокосови влакна, докато им изобретя нещо за постоянно... примерно някой пън или поне кютук :mrgreen:

Изображение
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от veroniki73 »

Честито! :daaa: :daaa: :daaa:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Мокро ли ми се вижда отдолу, където е "дънцето" на тиландзиите или ми се е привидяло? Ако има, махни го, сложи ги да са с основата на сухо. Те нямат нужда от "почва", корените им са основно за прикрепяне, на мокро лесно загниват. Лимона по форма е кисел ;) . И честито :tzvetentze:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от el pistolero »

Мерси :dovolen:
Нямат почва. Имат само по една щипка парчета от кокос отчупени както са сухи от пресованото брикетче не за друго, ами за да ги закрепя, че да не се изсулят от тия обли миди :D Пръснах им с пулвериозатора малко мъгла и те така :dovolen:
Ще ги окача за някой клон или нещо от сорта тия дни.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1127 пъти

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от greeneyed »

Много са гиздави, харесвам ги, при вас въздухът все пак е по-влажен, имат шанс! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от johnstalker »

Да вметна само, че тиландзиите обичат много влага. Поставени върху влажна кора или мъх, те пускат яки корени.. които хич не им пречат, да се 'захранват' и през тях... а това за закрепващите им функции е валидно почти както за всички тропически растения които растат по клоните на дърветата в джунглите. :D
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Без да (в)мятам, карат 3-та или 4-та година в къщи без корени, изхранвайки се "листно" и си цъфтят и се размножават пак без корени. Е, периодично са завъждали по някой корен, може и да са се поналапали с нещо от там случайно, но основно не се хранят от корена си. Корените им в зависимост от условията поникват, после могат да се засушат, опадат, пак да поникнат и това е което им се случва и в естествени условия.
Повечето от тях могат и с по-малко влажно, при много висока влажност гният, като цяло не е необходимо да се поддържа 80-90% влажност или да се държат в аквариуми.
Мисля, че в Бургас Стоенчовите рошльовци ще си карат на нормалната 65% влажност чудесно само с опръскване и тук-таме понаторяване листно ;) а ако ги държи по-близо до прозореца, скоро може и да цъфнат :tzvetentze:
Тази лятото повисяваше често на тересата и то в Шопето, под глориозите и декоративния грах ...
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Всъщност доста от тях са по-скоро ксерофити :hmmm: например Tillandsia paleacea - в естествената си среда в Перу - върху пясъците (ясно защо влажността по-скоро не е висока, поне през деня) и да, аз лично не бих обобщавала много смело за всички тиландзии :hmmm: има и други, които категорично не обичат много влажно; спомням си един спор в друг форум, където тамошен виден модератор ме изкара пълна идиотка, е без да ми го казва в прав текст, защото твърдях същото :D
Снимките са от този блог:
http://www.plante-carnivore.fr/tillands ... -au-perou/" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от el pistolero »

Аз целенасочено си ги заселих с ясната мисъл, че ще карат на кактусов режим :mrgreen: Много не обичам да поливам, даже хич... то аз едни фаленопсиси научих на режима на кактусите да карат вече 2-ра година, листата им са тотално дехидратирани, ама си живуркат на "кактусовта диета" - водица от дъжд на вятър (1 път месечно), а обилно квасене- на високосна година :mrgreen:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”