Качване на орхидея

Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Качване на орхидея

Мнение от zlatniq »

Не видях тук подобна тема. Сигурен съм, че повечето от вас знаят как се прави, но причината да отворя темата е повече да почерпим идеи един от друг, отколкото да обяснявам нещо, което е дъвкано навсякъде.
Ето например едно интересно керамично дънерче, с което се сдобих преди повече от месец, но чак днес сколасах да накипря с Bulbophyllum medusae
Изображение
При мен класическото качване върху кора не е много препоръчително, защото се налага да кисна всеки ден, като кошниците Ванда по голи корени. Имам една Schomburgkia, която цамбуркам така всеки ден, но като започне да излиза от парчето кора, като нищо ще я настаня върху подобно дънерче. Реших, че ще ми е удобно, защото е кухо, негледжосано и като го напълня с вода, тя се утаява по външната повърхност. Изкарва така около 5-7 дни на стайна температура, преди водата да се изпари напълно.
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от dimitar »

99% от моите орхидеи са на корк. За моите условия това работи по- добре от колкото в саксии...
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от zlatniq »

На колко време ги поливаш, и колко време отнема процедурата? За мен това е от значение, че все съм на скорост :snif:
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от dimitar »

Не поливам, не кисна орхидеи. Те са постоянно мокри, особенно сутрин. Оросяването върши това вместо мен. Под моите условия влажността на въздуха е 70% през деня и над 95% вечер.
Орхидеи качени на корк, ксасим, epiwep, дори ако щеш на обикновенна дъска, искат съвсем различни условия от тези в саксии...

Понеже говорим за бълбофилуми, ето някои при мен:

Изображение

Изображение

Открих Рестрепията отново цъфнала.

Изображение
Аватар
Петина
Виенско кафе
Мнения: 435
Регистриран на: Мар 16, '12, 08:59
Местоположение: гр. Шумен

Re: Качване на орхидея

Мнение от Петина »

Златен, същото такова дънерче и аз имам и ще го окичвам с мини фалчета. Къде точно се слага обаче мъха: върху дънерчето мъх, после разполагам корените и след това върху корените пак ли мъх?
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от zlatniq »

Митак, мога само благородно да ти завидя за оранжерията :daaa: Аз се натискам с моите питомци в стаята, нямам такива условия. Сега разбирам защо показваш толкова здрави и красиви орхидеи по темите ;)

Петина, нямам достатъчно опит с това, за да давам акъл, уча се в движение. В моя случай положих орхидеята си на голата повърхност, а върху нея сложих съвсем мъничко мъх.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28

Re: Качване на орхидея

Мнение от lila »

zlatniq написа: Bulbophyllum medusae
Изображение
Апропо как е булбофилума bулбите не ми харесаха още като пусна снимката, питам за спорта дето се вика :nod: сигурно е горе при оня отдавна; golden (Мая) едно време ги гласеше на керамика, после мина на епиуеб, керамиката в домашни условия мухлясва, а после май и омръзнаха форумите
Шомбургията я мятай в кори овреме да не уфиряса и тя.
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от zlatniq »

Ами булбите точно 'щото си седят такива грозни цяла година без промяна съм го пльоснал на керамиката, та белким се отприщи. Още няма развитие, но не става по-зле (което не пречи и да се гътне, но имам чувството, че ако го преместя още веднъж ще се гътне със сигурност). Шомбургкията си е много добре така, изкара пролетта хубава булба и сега още една по-голяма. Докато си расте така нямам никакво намерение за промяна. Може в кори да и е по-добре, но след като и така виждам добри резултати не виждам причина да я пипам.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28

Re: Качване на орхидея

Мнение от lila »

Булбото иска яко влага, а в Пловдив в къщи лятос окачено - иска опръскване 3 пъти дневно и с по-дебела подложка от нещо влагозадържащо :nod:
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Качване на орхидея

Мнение от zlatniq »

Благодаря, ще увелича влагата и ще ползвам дестилирана вода, че с чешмяната взе да се калцира повърхността на дънера :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”