Лалета с други екстри :)

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от calico »

:shock: :shock: :shock: 223 страници, и само лалета?????

край, съсипах се....

Изображение
Изображение

:potekoha: :potekoha: Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

За мен този папагал е класика в жанра! Като оставим на страна вариегатните листа, които са новост за този сорт, много съм склонна да мисля, че лалето с тази форма и тези шарки е създадено поне преди 100 години и е първото лале, последвано през следващите десетилетия от цялата група "папагали". В създаването му е осъществена идеята динамичните шарки да следват дълбоко навътре и далеч навън извитата линия на нарязването на листата. Като развети от движението шарени пера на папагал. И ако е така, първо се е появил резултатът от работата, а после нарицателното име. Това лале е с копринено гладки листа и със страхотен аромат.
Тук имаше една техничка в Общината, която отглеждаше цяла леха само едно единствено лале. Класиката в жанра! :potekoha: Знаеше се, че на никого не дава ни едно бебе! Набрах букет - по едно лале от 10-15 сорта и отидох да видя лехата й с лалето, което всяка пролет ми събира очите. Казах, че след 1 месец ще й донеса възрастни луковици на този букет - всяка обвита отделно, с името на сорта. И няма да казвам, че ми е дала луковичка. Обещанието да не казвам реши дилемата и тя се съгласи. След месец занесох наречените възрастни луковици и се прибрах с 5 скъпоценни бебета. Минаха години и при нея, и при мен изчезна "класиката в жанра".
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от Denis »

Това лале Dance Line ми е отдавнашна мечталка :dovolen:
По мин год го садих, обаче от 5луковици цъфнаха 3 карнавал на Ница и 2 изобщо не цъфнаха.
А беше етикирано и от фирма, дето ми обясниха че е сериозна, другите лалета от нея, които също бяха все с екстри :lol: си цъфнаха.
Щото съм си упорита пак го взех с разни др.по-редки, и ако и тази година не цъфне такова, го отписвам.
Все си мисля, че тези сортове, които се предлагат по-ограничено и са на точки, с къдрички и пр.екстри, може би са нетрайни.
Хубавите големи лалета, които не разпадат и са си такива с години, повечето са без горните екстри, затова и масово се предлагат.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
just

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от just »

Eто още екзотики :angelche:

Изображение Normandie
http://www.thetulipgallery.com/view/1520" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение Labrador
http://www.thetulipgallery.com/photos/l ... brador.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение Bastia
http://www.thetulipgallery.com/view/758/search/bastia" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение Muvota

Изображение Purple Tower
http://rosecottageplants.oxatis.com/PBS ... ID=9534010" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение Caribbean Parrot
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13719
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от zeleno »

Много моля , тук четат и лаици като мен , та моля да измислите един знак елементарен , като звездичка примерно , който да слагате до името на лалето и той да указва вади ли се това лале и размножава ли се бързо
Имаше един тип ли , сорт ли , незнам как се нарича дето не се вадеха и се множаха бързо без да им се разпада фацата
Та тези , като за лаици , да им туряте звездичка , ако може
just

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от just »

Зеленко, най-общо търсиш ботаническите лалета и групите - фостериана (fosteriana), кауфманиана (kaufmanniana), грейджии (greigii), Дарвин хибриди и си избираш на воля от тях :tzvetentze: .

Има и единични сортове от другите групи, но те са по-малко. Бях пуснала миналата година един списък със такива натурализиращи се сортове, ще го изровя :daaa:


Ето, намерих го мнението :nod:
just написа:Из моите архиви си намерих една таблица с инфо за доста сортове, според която, не само и не всички Дарвин хибриди (DH) са натурализиращи се.

Ето имената на сортовете от различните групи лалета, които са дадени в графата на цъфтящите година след година, при предоставени добри условия и изхранване на луковицата, разбира се :daaa:

Ad Rem (DH)
Angelique (DL)
Apeldoorn (DH)
Apeldoorn's Elite (DH)
Arabian Mystery (T)
Ballade (L)
Balerina (L)
Beauty of Apeldoorn (DH)
Beauty of Parade (DH)
Blenda (T)
Candela (F)
Cape Cod (G)
Capri (T)
Cassini (T)
Christmas Dream (SE)
Christmas Marvel (SE)
Diplomate (DH)
Don Quichotte (T)
Fire Queen (T)
Flaming Prissima (F)
Golden Apeldoorn (DH)
Golden Oxford (DH)
Golden Parade (DH)
Gudoshnik (DH)
Hamilton (FR)
Heart's Delight (K)
Holands Glorie (DH)
Kees Nelis (T)
Kingsblood (SL)
linifolia
Madame Lefeber (F)
Maureen (SL)
Menton (SL)
Monte Carlo (DE)
Mount Tacoma (DL)
Mrs. John T.Scheepers (SL)
Negrita (T)
Orange Bouquet (T)
Orange Emperor (F)
Oriental Beauty (G)
Oxford (DH)
Oxford Wonder (DH)
Oxford's ELite (DH)
Page Polka (T)
Parade (DH)
Pink Impression (DH)
Plaisir (G)
Princess Irene (T)
Prominence (T)
Purissima (F)
Queen of Night (SL)
saxatilis
Scarlet Baby (K)
schrenkii
Shirley (T)
Showwinner (K)
Springgreen (V)
Spring Song (DH)
tarda (G)
Toronto (G)
turkestanica
Viking (DE)
White Triumphator (L)
Yellowa (DE)
Yokohama (T)
...

За някои от изброените сортове ще споделя и личните си впечатления, други сортове ги имам, но съм ги местила на нови места заради промяна в цветната схема, а няколко сега ще цъфтят за първи сезон при мен... така че инфо от първа ръка ще имате :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от calico »

Зеленко, ето тая туфичка лалета- Юлчето ще каже кои са, но не се вадят всяка година, засадени декември 10 бр. луковици, излезнаха 16 броя. т.е. в основата на всяко лале има едно по-малко, бебе, и някои от тях дори са цъфнали с големината на минзухар. Т.е. те са се размножили замо за три месеца в земята.
Изображение
този ефект с бебетата го имам на почти всички лалета от ранните, май са форстериана, но не съм сигурна. като пуснат списъците и избираш само от групите които не се вадят, Юлчето е писала кои са.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Класика в жанра! :sheart:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
(2011)

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Лалета с други екстри :)

Мнение от lenuza73 »

:potekoha: :potekoha: :sheart: :sheart: :sheart: :ssun: :ssun: :ssun: Много красота Мими...а тоя мъник ...Айс кремчето просто е като истински сладолед :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”