Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от ivanina »

vili_assenova написа:и аз съм голям фен на чимшира, в съседния двор, който е необитаем имаше един, много хубав, мъничък, дощя ми се един ден да си пооткопая- малко или целия, така и така никой не го поддържа- то като излезна едно коренище- с трактор да се дърпа! абсурд да се извади! докато се чудех какво да правя, някой комшия си пуснал козите и го опасли..голи пръчки стърчат само..но друго се чудя- ето, на гробищата на село е пълно с огромни чимшири- ни ги полива някой, ни ги тори, ни ги пръска, а пердашат..и са страхотни; аз купувам едно малко тука в саксийка от един разсадник- ми загина ми..залиня, не ще и не ще..второ взех- същата работа!!! сега съм накиснала клончета във вкоренител, белким ми върже..

В последно време и аз се позаплеснах по чемширите.Поразрових се в нета за малко информация и открих че от средата на юни до средата на юли се залагат резници от шемшир.За целта е добре мястото да е сенчесто и се засаждат със садилка под наклон.Поливат се редовно и до идната пролет би трябвало да са се вкоренили.В началото на април е времето когато могат да се преместят на постоянното им място.Нищо не ни пречи да опитаме!
:daaa: :daaa: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

ох, сега пък под наклон!!! е, не, нямам сили вече! тоя го оставям така, едва вчера се наканих та му сложих и найлоново пликче отгоре- да задържа влажност- от две седмици е набучен и поне зелен седи, не увяхва па да видиме, днес кат си ида до село ще накърша още и тогава ще е под наклон. Благодаря ти, Иве, за информацията. Аз и във вкоренител го топнах. А пък поне 3 пъти съм купувала от разсадник- и не ще и не ще- оставам с впечатление, че там им правят нещо, доде ги купиш и после си трошиш главата. Питах ги веднъж, емиииии...при нас е 90% влажност...то че е така, така е..ама едва ли да е само това, що съм пари пръснала по разсадници- за много малък процент успеваемост, какво ти - клони към 0, хващат ми се само от познати разни юки, драцени и други палми.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от ivanina »

Не се отчайвай бе ,щом има от къде да откършиш резници какъв е проблемът.Опитваш всякак,пък което стане -стане. Аз заложих 15 резника,така поне ще има нещо за което да се надявам. Най-добрият учител в животът ни е -горчивият опит! Така че дерзай,не спирай! :daaa: :daaa: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

абе точно така е, както го казваш- ама ето вчера на село сложих пак 5-6 резника от рози, взимам с кофичката пясък от зад къщата да го занеса в градината- среща ме баща ми: "абе кво го мъкнеш само тоо песък?", по- нагоре комшията с ирония: "кво пак ше садиш?" и се подсмихваше..- ми почувствах се като луда вече, кат някъв шестак и особняк.. остава и нищо да не ми се хване...но квот ще да става, де, домъкнах от комшийския чимшир около десетина резника..полувдървени, не запомних точно сега избили или полувдървени трябваше да са, но утре ги залагам с големи надежди и мераци!!!
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от presto »

Вкоренявах чемшир миналата година и почти всички клонки се прихванаха. Преди да ги сложа в пясък им счуквах долния край, за по-лесно пускане на корени. Режех им горната част на клонките, за да не хранят листата напразно.
Забелязал съм, че при мен само малки клонки се вкорениха, а тези вдървените изсъхнаха.
troll

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от troll »

Аз харесвам чимшир, то чемшир е дублетна форма, но понеже идвало от персииски, през турски şimşir, та все пак по-добре било май чимшир. Аз му викам буксус.
Моите ги купих преди 3 години и бяха около 2/3 от сегашния размер.
Никога не съм ги торил, но ги поливам всеки ден, а зимъска ги овързвам. Растат не само през зимата, както бях чул, но и през лятото. Режем ги много и всичко отрезано се бучи наоколо и никой не му обръща внимание повече има хванали 2-3. Един е шампион, щото се хвана в контейнер и така оцеля първата зима. В много малък контейнер, а сега е права клонка 25 сантиметра. Този начин на размножаване ми се видя несигурен и си купих семена от буксус.
Аз имам известен опит със семена на кактуси и домати, но семената на буксуса не поникнаха. Затворих едно за една седмица в хладилника и то покълна вътре. Сега съм сложил друго. А първото в саксиика да расте, ако не ще пак в хладилника. Имам 100 семена. А се каня да забуча и тук там из двора.
:mrgreen:
незабравка

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от незабравка »

Aз имам четери чимшира оформени като топки ,в четерите края на един квадрат с трева.Станаха красиви и големи,обаче единия това лято без уж видима причина изведнъж покафеня и изсъхна-оказа се ,че има чимширена ръжда,невидима за окото,докато не изсуши клоните.Така,че ако се появи клон кафяв и съхнещ,веднага да се отреже болното клонче и да се напръска цялото растение с фунгицид. :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15895
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1759 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Гео, граф »

Да споделя моя си опит, дето още не е завършил де. Преди около три месеца един комшия ми цъфна на вратата с грамаден черен чувал с чимширени клони и вика айде да ги насадиш в градината, па аз му разправям, че не им разбирам на чимширите, а той казва абе бучкай там, не бе, не става така, викам му, а той - кво ти пука, ако се фане-фане, ако не - айде у кофата ... Е не мога аз така безотговорно в кофата ( сещам се за семената от дървовидния хибискус, дето както съм ги хакнала в парника, така съм ги забравила, сигур вече цъфтят :lol: ). Та какво-какво - грабнах стария празен акварЮм, намаах го до средата с пясък, поомокрих го, накъсах клончета, чуках некои, некои не, побих ги накриво в песоко едно до друго, налупИх едно стъкло отгорце и седнах да чекам пролетта да вида дали нещо ше се фане ... 8-)

НАпролет ше пиша пак, да ва светна кви съм ги надъФкАла :ovtza: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vyara »

И аз това лято заложих резници на сенчесто място около едни храсти, които поливам от време на време, че да не забравя чимширчетата да полея. Понеже за първи път пробвам, експериментирах с различно големи резници, хванаха се само най-мъничките връхни резници, около 10 сантиметрови, по-големите и дебели изсъхнаха. И аз така под наклон ги набучих, както бе споменато по-горе.
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от presto »

Май месец сложих резници и миналата седмица ги разсадих.
Близо половината бяха пуснали коренчета, тънки като конец. Останалите бяха изсъхнали, но частта , която беше в пясъка е още зелена.
Тънките клонки ги начуквах, а по-дебелите ги цепвах с нож, имам и кутийка с вкоренител, от евтините, всички резници ги топвам в него преди да ги набуча, но не вярвам да дава резултат.
При есенно садене, пише че като се направи дупка с шилото се запълва с пясък и тогава се слага вкоренената клонка, защото е много плитко засаждането и зимата може да измръзне ако събира вода около дупката.
Следете и пролетното зареждане на чимшири в Баумакс. Тази пролет ги продаваха по 6лв. саксийката, но вътре са наблъскани поне десет вкоренени клонки по 20см, и обикновено в края на май правят промоции и ги пускат на половин цена, тогава излиза на сметка да се купи по-голямо количество и да не се занимаваме с вкореняване.

Есенните новопосадени клонки се подрязват отгоре, за да не ги скърши снега, а и да се разклонят по-хубаво.
Не забравяйте и да махнете листата от възлите, които ще са под пясъка в сандъка за разсад, за да покарат по-лесно корените.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”