Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

бе аз не мислех, че ходят по други растения, но забелязах на дарби на едно клонче едни ситни зеленички, клъцнах го и го опръсках със същата адска смес.

е как да ги орежа, това значи да ги оголя отдолу до клоните?

Роуз, тия белите пеперуди са въпросния молец. И при мен излетяха няколко, преследвах ги с пръскачката. Мамка им гадове. Тук на улицата пред съседния блок имаше едни три огромни топки, ама сигурно по 2 метра високи и двама души не могат да ги обгърнат. Умряха още миналото лято, и седят така като скелети, грозна гледка.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Такаааа, и аз съм нападната от таз гад! :svekurva: Пръсках вчера, днес ще мина с ножицата да сваля поне 1 см от листата и пак ще пръскам.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
wenche

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от wenche »

Грийни, 1 см е нищо работа. Ако ще режеш, режи повече, за да осигуриш достъп до цялата вътрешност на растението. Макар че в тази жега е доста рисковано.
За съжаление битката май е с предизвестен край :( И около нашия блок има доста "скелети".
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Днес ще сваля 1 см примерно и ще огледам и напръскам . Утре сменям препарата с Нуреле , пак режа и пак пръскам. Моите са 5 топки, високи са около 40-50 см , аз не съм ги отписала, Вени! 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

greeneyed написа:Днес ще сваля 1 см примерно и ще огледам и напръскам . Утре сменям препарата с Нуреле , пак режа и пак пръскам. Моите са 5 топки, високи са около 40-50 см , аз не съм ги отписала, Вени! 8-)
Катя, аз миналата година ги открих края на август след като реших да ги подстрижа. Слава богу пораженията бяха сравнително малки, явно съм ги открила в началото.
Тогава пръсках веднага и още веднаж след 20 дни с нуреле и фунгицид. Сега от края на април ги пръскам през 30 дни, като редувам нуреле и децис. Преглеждам ги и не съм видяла нищо обезпокоително засега.
Вярвам, че и твоите ще са добре. Ще ги спасиш.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 457 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Ема »

Явно трябва да се пръска вечно след появата им :snif:
При мен се появиха за първи път тази година май месец. Хванах ги навреме, пръсках няколко пъти с БИ58, чистих ръчно гъсениците, изрязах засегнатото и си мислех, че за тая година съм се отървала. Но не :ufff:
Макар че ги преглеждам всеки уикенд, явно миналата седмица не съм огледала чак толкова детайлно, защото като отидох тази седмица открих огромни щети. Пръсках за два дни три пъти- с Нуреле и с БИ58.
Сега чета, че тая гад се размножава при нашия климат два до три пъти годишно. А и ако изтребим гъсениците, пеперудите продължават да си летят :evil:
Това е най-големият ми чемшир, двама човека не могат да го обгърнат. Много ще ми е мъчно ако го/ги загубя.
На снимката се вижда мястото където бяха ръфали май месец. Сега са го изгризали почти до средата от долу нагоре :cry:
Изображение
РОУЗ

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от РОУЗ »

От моите два са около метър на метър, преди няколко дни, когато видях гадините, не можах да ги напръскам хубаво отвътре, толкова бяха гъсти, разгръщах, ръчках с пръскачката, след няколко дни, няма дори седмица - прозират, що за гад е това, изпръсках 5 литра разтвор на 2 големи и 7-8 малки чемшира. Ядат ги отвътре - навън, вече не виждам гъсеници, а чимширите намаляват. :hmmm:
Днес ще ги почерпя с Айкън, след 2 дни с нещо друго.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Дозите на препаратите трябва да са по-високи. Това, което мори нашенските инсекти, този гад не го лови.
Или коктейл от 2 - 3 препарата. По-назад беше писано кои точно.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Хм, явно съм я подценила тази гад, няма да е толкова лесно. След като свалих един слой от повърхността, светнаха дупки изядено, гъсеници- зелено и кафяво, всичко е на дреп отвътре. Пръсках отново отвън и отвътре, в петък сменям инсектицида, пак по-силна смес и каквото стане. Въпросът е, че и да ги гътна, ще долетят други от съседните дворове. :svekurva: Ще се пръска сигурно до есента.
Мъчно ми е за чимширите, като след бомбардировка са надупчени.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”