Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
kimbi11
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 12, '20, 02:08

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от kimbi11 »

ПООООМОООЩ !!!
Преди 2 години имах по чимшира гъсеница... Справих се с нея... Имам страшна рецепта... Убива ги за часове.
ОБАЧЕ... сега направо ми се разказва играта.
От миналата година към края (2019) един чимшир (в редица от 15) започна да жълтее странно... на половина. Отварям няма никакви паяжини, лаври, гъсеници... НИЩО. И така зимата си замина и с нея и чимшира...
Преди 20 дена - към средата на април ми направи впечатление че и едно-две чимширчета започват нетипично да жълтеят - просто само едно клонче - сухо, жълто паднали листа... а около него зелено... ама нищо им няма.
Отивам на аптеката... казват тор... за първи път ги торя (дадоха ми една торба амониев... нещо си ...бели топчета) и слагам по една шепа и веднага полях да се разтвори. ... И след седмица АМА ЯКО пожълтяване и пак в стил 2019 - на определени места. Жълто ...сухо а до него младо зелено... ще кажеш две растения едно до друго... ама е едно! Казаха по снимки... от преторяване!
ОБАЧЕ ми се струва че е някаква гад. Пак казвам отварям клонките... НЯМА нищо. Е виждат се някакви малки топченца но не е гъсеницата... оная зелената Китайска

Моля за помощ

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

видях вече първите гъсеници
който все още има чемшири - да си ги огледа и да пръска
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 181 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от kalinka »

Преди три години ,една от гостенките ми на село , снима чемширите и изпрати снимките на неин познат в Англия .
Та той и заръчал , ако види някъде в България живи чемшири да снима .
Отговорът му беше : Догодина няма да ги има .

Снимките са от 6 май

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
fiorina
Кана кафе
Мнения: 686
Регистриран на: Окт 21, '13, 11:09
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fiorina »

Разкошни чимшири! Kalinka, как ги опазваш от гъсениците; и аз имам едно бордюрче (не кълбовидни като твоите), пръскам няколко пъти с би58, но първо се тровим и второ става все по-трудно да се справям. Преди няколко дни забелязах пак пеперудите :x
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 630 пъти
Получил благодарност: 1126 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Появи се и при мен китайския молец- гъсениците са наръфали яко чемширите! :svekurva: Напръсках с моспилан.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

fiorina написа: Юни 10, '23, 15:38 Разкошни чимшири! Kalinka, как ги опазваш от гъсениците; и аз имам едно бордюрче (не кълбовидни като твоите), пръскам няколко пъти с би58, но първо се тровим и второ става все по-трудно да се справям. Преди няколко дни забелязах пак пеперудите :x
би 58 от години е забранен и не се продава - сигурна ли си , че твоят все още е в срок на годност ? И има някакво действие ?
Тоя молец идва от доста години вече - като се пръска редовно, няма кой знае какъв проблем. Дори и да не видя навреме гъсениците и да понаръфат растението , крайният победител съм аз - нямам загинало растение, след 2-3 пръскания изкарват новите листа ..и така до следващото лято.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

И аз имам много чемшири, всяка година ги пръскам по 4 или 5 пъти с инсектицид през 2 седмици, ако ги хвана навреме. В Русе молеца се появява към края на юни, началото на юли. Не ми харесва да ползвам химия въобще, в цялата градина от 3 декара пръскам само тях и едни розички (тази година розички ги пропуснах). На всичкото отгоре чемширите са разпръснати из цялото място, а имаме и много овошки.
Обаждах се на фирма Аметица за консултация - препоръчаха ми тройна комбинация препарати за биологично земеделие, обаче трябва да се пръска всяка седмица от април до октомври. Наистина ми се видя твърде много работа....Твърдят, че е ефикасно, обаче бих се радвала да на сподели опит от форума. Моля, някой който има успешен или пък неуспешен опит да сподели!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

polia написа: Авг 15, '23, 11:41 == препоръчаха ми тройна комбинация препарати за биологично земеделие, обаче трябва да се пръска всяка седмица от април до октомври. Наистина ми се видя твърде много работа....Твърдят, че е ефикасно, обаче бих се радвала да на сподели опит от форума. Моля, някой който има успешен или пък неуспешен опит да сподели!
една година се запалих по еко и био грижите, купих няколко литра масло от нийм/би трябвало това да е най-силният природен инсектицид/ - от UK, не е измислица..Пролетта започнах да пръскам - може би ...ако гледаш с лупа..след пръскане и да намаляваха малко гадините, ноооо....нямам време да се забавлявам всеки ден с часове да пръскам. Взех си химия и реших въпроса с акарите и цикадите.
Тази тактика не е валидна за нещата за ядене. Там подходът трябва да е колкото може по-малко химия , но аз нямам такава част в градината си.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Благодаря за отговора Лили!
Аз всяка зима твърдо решавам, че ще спра пръскането с "отрови", обаче като дойде пролетта и не смогна на работата в градината и ..... Аз зеленчуци нямам, имам много овощни дървета и храсти. А повечето чемшири са заварено положение, кой си е мислил преди години, че ще се появи тази напаст.
fiorina
Кана кафе
Мнения: 686
Регистриран на: Окт 21, '13, 11:09
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fiorina »

Lilly, аз като градинарка-готованка :lol: не съм разбрала за би58 - карам на стари спомени, защото разтворът мирише ужасно, но всъщност мъжът ми приготвя пръскалото, а аз само пръскам като видя опасност; той каза, че в агроаптеката му дават заместители.
На нашето място има и овошки, и зеленчуци, и лози, и всякаква "природа". И аз бях се активирала да сме с био препарати, свързах се с амитица, бяха много отзивчиви и любезни, разпитаха ме какви растения имаме и ми изпратиха схема за биопревенция и защита. И какво се оказа - ами трябва да си набавим склад от техните препарати и да не сваляме пръскачката от гърба си :hmmm: Може би се получава така, защото имаме разнообразие от растения, съответно от вредители.
Polia, овошките не ги ли пръскате с химия
Така че, и аз ще се радвам, ако някой сподели успешен/ неуспешен опит
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”