Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

Не ми се търси сега клипа на този австралиец, но за мен това е направо лудост. Всякакви машини, независимо с какво се задвижват, представляват не малка опасност при недостатъчен опит или поне много подробен инструктаж за безопасно ползване от опитен човек и то за всяка една поотделно защото мерките може да са различни. Конкретно дърводелските са едни от най опасните, а особено когато се ползват не по предназначение. Даже голяма част от професионалисти имат липсващи пръсти или части от тях, а да не говорим за по сериозни проблеми.

Аз пък да се похваля как си подредих семената на пипера за разсад.

Изображение

Използвах идеята на ivko69 за сеялката, която беше показал, за което му благодаря.

Изображение
Вярно, че ми отне около от час, но се получи. Като всяко начало имаше недостатъци, но с времето едно по едно ще отпаднат. В първото сандъче се опитах да нареждам в суха почва, но като поставяш ново семе старото се размества и накрая нищо не се поучи. Това е второто сандъче, което първо полях обилно и чак след 4-5 часа го наредих. След като обаче насипах отгоре 1-2 см. суха почва и полях с повечко вода десетина от семената изплуваха и се наложи да ги натисна с клечка, но сигурно малко се поразвалиха редовете. Явно трябваше само да навлажня леко с двулитровата пръскачка и чак след няколко часа или на другия ден да притисна за да се уплътни, а след това да поливам по обилно.
И още една подробност. Семената не са разположени по напред от средата на сеялката, а с отвертката която се вижда на първата снимка, първоначално се опитвах да пробутвам едно по едно напред до отвора. Изобщо не се получава. Не е лесно да избуташ само едно семенце, а то после засяда на отвора или изхвърчава нанякъде, като после трябва да го вземеш и да го подреждаш ръчно. Най лесно и бързо се получава като с върха на сеялката затиснеш предното вече подредено семе, а с пръст затиснеш едно в самата сеялка и го придвижиш върху отвора.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Мушморочковци.. От дясно са на Иван и Снежка догледниците, а от ляво в двете чашки са едни нови за мен чушленца, сяти 16 дни по-късно, демек на месец и половина възраст... а вече с бутони, братчета и на братчетата пак бутони..


Изображение


Изображение

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Внимавайте какво купувате, щото аз не внимавах, и се оказа, че съм си купил болен арпаджик.. :ufff: Днес го прочистих, направих от сместа Бактоген+триходерма, напръсках го хубаво и го оставих на тънък слой да изсъхне.. Поне 20%беше така..
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

На калпавите и Господ им помага! Есента направих поръчка по интернет на един съсед за ново покривало за оранжерия 3Х2Х2 м. и той като го получил не го отворил. Сега го отваря за да си покрие оранжерията, но ядец! Покривалото е за оранжерия 6Х3Х2 м. на цената за малката. Тъкмо бях ремонтирал 42 счупени елемента на моята от бурята и сглобил металната конструкция, а щях да почвам да лепя и шия старото покривало, че не беше чак толкова много накъсано. Моята е същия размер, но с било на върха, а покривалото е за заоблена отгоре, но с малко щипки се изпъна горе-долу прилично. За ново покривало на половин цена толкова.
Изображение
Това пък ми са салатите, лука и чесъна, които бяха почти на това положение когато бурята отвя оранжерията и цяла зима стояха на открито.
Изображение
Тук вече реших да си припомня упражнението с репичките.
Изображение
Изрязани с макетно ножче дъна на картоните, притиснати и раздвижени върху почвата за да се запълнят наполовина клетките за да не изпадат семената под кората.
Изображение
Заровени и полети в очакване да покълнат и да видим април месец каква съм я свършил. Не знам след колко време семената губят кълняемост, а тези не са купени, но са от 2021 г.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

От както покрих оранжерията не е имало дневни температури над 12-13°C, а слънце се показваше само на моменти и за кратко. Реших да проверя нещо, което преди не съм правил. Около 18:30, почти на смрачаване измерих температурите външна, на почвата и в самата оранжерия с лабораторен термометър със сонда, който измерва до десети и е сверяван с еталон.
Изображение
При външна температура 7°C в оранжерията беше 8,5°C, а забита цялата сонда в суха почва (на около 5 см. от мокрото) 12°C, а в мокра почва в кофичка от кисело мляко 11°C. Може би е добре и рано сутрин да се измери и да се сравнят резултатите, но явно мерене само температурата на въздуха е подвеждащо. Когато в самата оранжерия се поставя и допълнителна защита вечер (тунелчета или мини оранжерия), намаления обем въздух се затопля от изстиването на по затоплената почва. Така до сутринта, когато отново температурите започнат да се покачват, растенията остават доста по запазени.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Аз съм много доволна от ястъка, който правя в оранжерията. Нивото на почвата в ястъка изравнявам с нивото на почвата в оранжерията и отгоре слагам мини парниче. Вътре в мини парничето слагам бутилки с вода - през деня те се загряват, а през нощта отдават топлината. През деня мини парничето е отворено, а вечер го затварям и завивам с двойно дебело агривело. Върху почвата температурата е около 12° (14°) през нощта вътре в парчето. Има забит термометър, който мери температурата на почвата, но трябва да го погледна. Утре ще снимам как се развиват в парничето няколкото корена домати и пипер.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Снимах почти всичко в оранжерията. Първите репички (с вълна около тях) почти ги изядохме, от салатките късам листенца, от лука режа. На втората снимка се виждат поникналите доматчета в чашката, които са от обсъжданото чери Мини Рома (Кампари). Големият манголд е миналогодишен. Сидератите почти съм ги изрязала.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Di_Va »

Алис, чудесно изглежда всичко!
Аз още нищо не съм засяла, е с изключение на едни физалиси, които доста са се издължили вече.
Планирам в понеделник да засея малко дамати, рибки и червен пипер, надявам се да е успешна годината и най-после да успеем да сглобим оратжерията :stiskam: !
Четох, че разсадите е добре да се поливат Хумустим, взех го, обаче много мирише това чудо....
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 220
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 429 пъти
Получил благодарност: 384 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от bongibo »

alys написа: Мар 8, '24, 12:27 Снимах почти всичко в оранжерията. Първите репички (с вълна около тях) почти ги изядохме, от салатките късам листенца, от лука режа.



Алис, как е с вълната, забеляза ли разлика?.. ти си оградила и с угощения, дали възпираш плужаците?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Мисля, че помага. Може би не е на 100%. Но има и хванати в капаните. Важното е, че дори да има гризнато, е малко.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”