Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Тази година, и от тук нататък, при мен ще има два сорта благ пипер - Магарешки уши и Царска капия, и люти-Пършинг и Македонска везанка. Разни пробички с по една, до две саксийки не се броят.. Ще засядя тази година 300 корена люти чушки, и 900 корена благ пипер... Мааама ще сАди отделно около..... неудобно ми е да кажа колко пипер за сушене... и те така... Ядеме си всичко.. Даже не ни стига... :lol:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

А после по двечки ли ще садиш?
Царската капия поникна на 100%. Като рътих, покълнаха две, но още малко и ще изправят листенца всички. Писах, че ги засях. Чорбаджийските рибки даже изостават с едно растение, но може би и при тях нещата ще са на 100%.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Лютите чушки и Магарешките уши ще са по две коренчета през 20 см, а Царската капия ще садя по едно коренче през 20 см..
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Купихе 4 кг арпаджик сорт Мелник и 40 кг картофи Сорая..
Изображение

Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от qn4eto »

Някой беше сял зелен патладжан. Сях миналата година. Възлагах му твърде много надежди - много го похвали жената от "Веселата ферма", но при мен не се представи добре. Направи по 1, 2, най-много 3 плода на корен и толкова. Иначе ми хареса като вкус, семките не бяха твърди, въпреки, че се чудих готов ли е или не за бране, с тоя цвят..... Та....още се чудя дали да му дам още един шанс тази година. Който има впечатления да пише.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

Привет, привет ☀️

Аз все пак започнах с повдигнатите лехи, с комбинирана техника от дървени бордове, в моя случай буков стар паркет, и Hügelkultur, трупане на пластове, стари мукава от кашони и вестници , загнили дървета, отлежали стари клони, органична маса маса от листа, косена трева, остатъците от миналогодишните лехи и подобни, които ми бяха на голям куп за компост, поливани, и трупани на пластове от миналото лято, отгоре предстои да сложа пласт компост/оборски тор и повърхностна почва, мислех да ги смесвам, но няма да стане, тукашната глина е много тежка и трудна, ще сложа оборския тор и отгоре, или отдолу 🤔 почвата, съотношението е горе -долу като на картинките, не ми се смейте много на снимките, снощи снимах да показвам на другарчета, тъмно, и камерата е малко тъжна. Сега вали, не мога да снимам.

И така, продължавам докато свърши паркетът, имам чамови летви и дъски, които обаче ме затрудняват повече. Вероятно на по-късен етап ще бъдат направени външни летвени обръчи да поддържат конструкциите. Което ще стане с мъжка помощ и инструменти.

Опитвах да копая улеи за паркета с верижен трион, както показа един австралийски ютюб градинар, трионът почти се задави от глинената кал, чистих, бърсах, няколко пъти, отказах се накрая. Беше му свършило маслото, той е електрически, намерих едно шише, мирисах, видя ми се масло на мирис и вид, сипах догоре, макар да ми се видя по-синкаво някак... е работи... но като наклоня триона не капе, както трябва ако е пълен с масло. Чак после видях, че на шишето пише 'спирачна течност ' 🧐

Ще я източвам и ще сипя истинско масло, вече намерих тубата, като стигна, то и веригата трябва да сменя, но четох и не би трябвало спирачната течност да причини повреди 🤔 Можеше да е безир или антифриз хаха. Знам колко съм зле, не се смейте много 😂

Снимки на схемата и мои:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://en.m.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCgelkultur

ПС: семките никнат бавничко, бо вече половината чашки имат по нещо поникнало. 🤞

Отново благодаря от сърце на Миша, Алис, Пенкилер и всички за съветите и подкрепата 🌹
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2009 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от трепетлика »

Много класно с паркета , дано от водата не се повреди !
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Misi »

belika, дърпам ти ушите, както се дърпат на непослушно дете, не съм дърпала детски уши, ама твойтеее...
С кой акъл ще ползваш дърворезачка за правене на траншеи??? Можеше да се скъса веригата и така да те цапне, че да те обезобрази най- малкото. Много е остра. В почвата има камъни - няма как да ги срежеш с нея. Вероятно веригата и дъската си изкривила. Австралиеца е копал с нея в пясък вероятно
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

Леле, Миси, те все с това ме плашат да не си взимам бензинов трион, тример, косачка, та затова всичко ми е електрическо, уж по-безопасно за хилава жена, склонна към самонараняване а инструменти 🤔

той австралиецът е куку бивш морски пехотинец и само се хвали кое колко е контузвал на полето буквално и преносно. Аз затова ползвах триона само на мястото на стари лехи от миналата година, където съм премахната чинно всички камъни и прочие. 🌹

Трионът може и да е заминал, ще го занеса на сервиз, той така или иначе е много слабичък и за рязане няма особен смисъл. Дори класическите ръчни са ми по-лесни, и поне не тежат. Сега за улеите карам с едно огромно длето за бичене на стволове и ковашки чук. Много тежат обаче.

Благодаря ти! 🌻

ПС: това му е каналът на австралиеца: https://youtube.com/@Selfsufficientme?s ... NlpqhGq9gc
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Misi »

Ще го погледна австралиеца какви ги върши довечера.
Лехите са станали добре. Браво!
И аз предпочитам градински електрически инструменти или на зареждащи се батерии.
Другия път пускаш видеото първо и питаш тук, за да ти нашльокаме канчето да не правиш такива неща.
Радвам се, че не си пострадала и да се пазиш ейй.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”