Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1041
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 224 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

Благодаря ти за милите думи, Ели ❤️

Не знам, наистина. Като заляти с киселина са. В София са ми мръзнали цветя и така си изглеждаха. Тук-там има по някое непопарено листенце, дори цяло филизче, не на всички. Ще оцелеят корените, просто развитие, цвят и плод няма да има тази година. Вероятно и листата/клоните ще са малко...
Бобът и краставички, и прочие тиквени изглеждат по същия начин. Аз измръзнали лози не съм виждала до сега и не знам, съдя по другите растения.

За разсади нямам сили да си играя повече. Яд ме е, че се подлъгах и донесох тук изобщо преди първи май. Имам мои останали чери доматки, чушки и май това е. Яд ме е и за тикви, краставици, боб, дини и пъпеши... Жените тук ми бяха казали да им слагам туби от минерална вода. Но нямам толкова туби. Толкова лятно беше последните седмици, че не си представях, че това е възможно.

Боги от форума ми подари прекрасни доматки, които са в София и ще пазя на топло, и преди да стане наистина топло няма дори да нося тук. И съм поръчала малко разсади от две други места. Краставички и тиквички не съм, но не знам и аз дали да ги мъча... А за цяревицата, която толкова ми се искаше и аз не знам. Дали да не посея малко другата седмица.

Сините ми доматки, които бяха вътре в къщата, на стълбите под прозореца също са измръзнали. Поне така изгледат. На чушките и черитата вътре в селската къща нищо им няма сякаш.

Но в София със сигурност е по-топло.

Представям си какво им е на земеделците при такава гледка.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1041
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 224 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

И нека добавя. 😢 Ели вероятно е права. Гинко издържа на -30, -40 С* в Китай... Но не е от нещо, което аз съм слагала, защото на него нищо не съм слагала.

Тор не е. Не съм слагала и пръскала с нищо някои от загиналите/попарените.

Не знам дали е и само от студа. За огромно мое съжаление и гинко дръвчето ми, отгледано от семка от 2008, прелетяло океана.... И сега...

Може да е имало някакви отрови в дъжда... 😢

Освен всички войни, на близо има две военни бази.

Прощавайте, но наистина ми се реве.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 493 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ln_none »

Белика, това е ужасно :snif: Поне лозичките и дръвчетата не е ли рано да ги отписваш, измръзналите листенца едва ли са фатални чак за тях? А за зарзавата като че ли има още време, аз имам краставички и домати на котиледони още и все пак се надявам да станат... Не се отчайвай, сей нови, сега есените са дълги и топли и има време.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1041
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 224 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

Благодаря ти за надеждата ❤️ Надявам се. Знам, че не е човешки живот, има по-важни работи, но ми е мъчно. Разсади ще купувам. Боба не знам. Свършиха ми сортовите бобчета. Трябва да купя ако ще сея отново... А и кога да ги сея като, ако е само от температурата - до средата на май го дават тук а ниски нощни, няма минуси, но то минуси нямаше и за тези дни...

Само преди 5 дни прогнозата беше съвсем различна, месечната прогноза даваше и за април, и за май много по-високи нощни температури. И така беше през целия предходен месец.

Лозичките ще живеят. Но листа за сянка/ сарми /достатъчно/ а пък и цвят/плод едва ли ще има изобщо.

Гинкото е друга работа. То е много древен вид растение почти не претърпяло еволюция и не изкарва нови листа през сезона/почти минимално ако изобщо. На него листата са му в общи линии заложени като количество още преди разлистването на пъпките. Като божура да речем. Тревистия със сигурност. Надявам се да оцелее. Чай няма да има тази година със сигурност обаче.

Едит: сега видях, че и орехът е попарен... Точно както лозичките и гинкото.



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2917
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1483 пъти
Получил благодарност: 1522 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

Белика , а как са съседните градини , виждаш ли поражения по техните дръвчета , изобщо растенията .
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1041
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 224 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от belika »

Виждам два ореха в съседния двор. Същата работа са като моя. 😢
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2917
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1483 пъти
Получил благодарност: 1522 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

Оле , много жалко за пораженията наистина .
За краставички съвсем не е късно , а точно на време да се сеят за градината . Ако ги посееш на топличко и да покриеш , да им направиш като парниче може и за 48 часа да ти изникнат . Не чакай слагай семенца .

И за друг път да знаеш , чети alys кога какво сее и се ориентирай по нея долу горе , тя също живее на северния полюс .
Аватар
Elatior
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Ное 18, '12, 19:54
Дал благодарност: 325 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Elatior »

belika,това по-скоро е като киселинен дъжд.. :hmmmmmm: Но се стягай,не е късно за зеленчуци. :daaa: Краставици,тикви и тиквички бързо тръгват.Направо може отвън да слагаш, семената ,като спрат дъждовете.Може да им
направиш парничета с подръчни материали..стари стъкла,найлон,даже и стари гуми.Изкопаваш по дълбоки гнезда,засаждаш семките и отгоре покриваш със старо стъкло или парче найлон,затиснат със камъни или др.тежести...За патладжан ,чушки,домати,боб също не е късно.Боб по нашия край слагаме винаги средата на май..В градината също не сме засаждали разсади,рано е за нашия климат.Избери си хубави сортове и слагай.Готови разсади навсякъде има по пазари,даже и в и-нет продават. :P Градината ти няма да е празна. :liubov: Изчакай студа да премине и засаждай.Вярно,гадно е,тежко,но срещу природата не се рита,казват старите хора.Нека това те амбицира и дава сили.Очаквам да показваш засадени лехи...
P.S. Повдигнатите лехички,които прави ще ти свършат чудесна работа за мини парници... :dovolen:
:gush:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6050
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2159 пъти
Получил благодарност: 1252 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Прогнозата гледам от Синоптик.бг. И при нас заминаха орехите, някои лозички или част от тях. Метео станцията е отчела -2,6°. В ПК оранжерия завивам и отвивам с няколко ката агривело. За навън и дума да не става. Мисля скоро да садя основната серия домати в парниците и оранжерията, като тунелчетата с агривело са задължителни за през нощта.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2917
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1483 пъти
Получил благодарност: 1522 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

За четвъртък срещу петък и при нас даваха 0 градуса 1 , обаче парен каша духа . Завих допълнително тунелчето и парничето с по 2 ката агривело , че тъй както дават 0 може и минус да стане . Разсадите биха издържали за кратко и на 0 , обаче ако са калени , а след тези летни температури за какво да говорим . Една година доста рано бях насяла разсад под тунелче . Времето като цяло беше мразовито и студено . Паднаха температурите една нощ -4 . Нищо не им стсна на доматките , бяха си калени на студ . След това пак бях правила тунелче със засадени доматки , ама времето все беше топличко , хубаво . Дадоха 0 градуса , видях прогнозите , не е да не съм видяла . Викам си , голяма работа , на -4 оцеляха та на 0 ли няма да оцелеят , ставам сутринта и всичко каша , някои лежаха по земята , а други чакаха само да ги бутна че да паднат , а бвха доста големи и тлъсти , някои бяха отрупани с цвят вече . От тогава ако правя тунелчета и видя около 3 градуса , те няма да измръзнат на 3 , но от 3 като нищо може и още да падне . За това завивам , може и на празно да е , но по- добре , от колкото целия труд и радост да отидат на вятъра .
Та , онази вечер завих с 2 ката и мушнах термометъра под агрила . Бързах сутринта да видя какво става навън . Най- ниска температура показваше 8,9 градуса . Не съжалявам , че се мотах да завивам и после да отвивам .
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”