И нека всеки ден да бъде чудо...

Публикувай отговор
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

Maili, благодаря.
Един поздрав за теб и всички усмивки тук.
http://vbox7.com/play:b1f441d1

Ако трябва да се измине някъкъв път, важна е първата крачка.
В търсене на сeбе си реших, че е важно първо да се върна към детството.

Една случайно дочута песен (Детски спомен) и едно лс от наша съфорумка приех като знак, че посоката е вярна.
Не живея в родния си град, родния ми дом от години не съществува, къщата на баба и дядо , в която прекарвах ваканциите сега е празна и пуста. Затова днес имам малко опорни точки за връщане в спомена от детството. Но ако съм решила мога да го направя мислено и виртуално.
За мен в петък беше истинско съкровище да открия един сайт, за който и не подозирах досега. Написах „детството” и първия линк беше detstvoto.com.
Безсмислено е да го отварям сега. В събота сутринта докато си шетах ми се обади моя приятелка, на която го изпратих да ми каже , че вече This domain name expired on Jan 08 2010 05:14AM . Това само ме увери, че предишния ден просто бях уцелила момента. И това е бил подарък от съдбата.
Там гъмжеше от снимки, които ме върнаха в една отдавна изчезнала реалност – куклите, книгите, любимите лакомства, учебни пособия , дрехи.
Синът ми е в 1 клас, в петък аз също , докато разгръщах виртуално моите собствени буквар, читанка и математика.
Сърцето ми прескочи когато видях сканирана една от любимите си книжки „ Червената щапчица и други приказки”. Една от тях е Малечко Палечко. Помня какво каза скоро Петя за четенето на приказки. Аз проблем с умрелите майка нямах, ама винаги срещах вътрешна съпротива да чета на моите деца точно тази приказка.Тая история с родители , които изоставят децата си в гората, за да попаднат на човекоядци, чието любимо лакомство са малките деца ама никак не ми харесваше. :hmmmmmm:
Но докато сега разлиствах книжката и се потопих в моя детски свят, си спомних, че обичах и тази приказка. Даа, децата виждат единствено магията на приказния свят, койт е просто част от тяхната „златана къщичка”.
После, когато видях снимката на моето новогодишн джудженце подскочих от радост на стола си. Ах, как съм забравила че си имах такъв приятел. :liubov:
После отворих тук, във форума темата за миналото и благодарна съм на Калина, за оня клип със Сънчо. Така се потопих в нея, че когато свърши, очаквах да чуя
http://vbox7.com/play:a82defff
И т.н.
Защо ми беше нужно това?
Ако днес съм изгубила своята цялостност, ако съм неуверена и ден след ден губя почва под краката си, имам нужда да си спомня, че е имало време, когато съм била истинска.
Мога ли днес да си върна оная част от мен, която вярваше: Моя татко е най-силен и добър, моята майка е най-добрата на света и готви най-вкусните манджи, аз съм най-доброто дете, няма невъможи неща, чудесата са реални ...
Мога ли днес да усещам вкуса на храната, да мечтая и да живея с детското любопитство, бродейки без страх в тъмните тавани и мазета, за да откривам съкровища.
Казано ни е „Бъдете като децата”. И може би част от смисъла на това, е да пазим детското светоусещане.
Помня как на около 2-3 години дъщеря ми направо ми заби въпроса „Мамо, какво е утре?
Нали знаете, ние майките обичаме така да отговаряме на въпросчета Кога ще отидем еди си къде?, кога ще направим еди си какво?, кога ще ми купиш?... утре.
Направо се втрещих от прозрението, че детето ми не знае какво е „утре” и аз дни наред й бях двала безсмислен отговор .
Децата са благословени да живеят във времето „сега”. Те дори не знаят че има утре.
Е,ние които сме порастнали знаем. Знаем, че „винаги ще има утре”. (кой ще гледа Бонд довечера ;) )
Но нека не се безпокоим за утре, а да го очакваме с детската надежда, вяра и любопитно очакване.
Утре е понеделник.Тази вечер той хич не ми изглежда страшен, както е било много пъти досега.
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Blue sky »

Мория, разби ме с това утре, замислих се и аз колко пъти го обещавам на сина ми :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Bi_ »

Хмм.Накара ме да се размисля,Мори.И да се върна много години назад във времето.Само мога да добавя,че да,винаги ще има утре ,но не за всички.Затова да живеем днес и сега.А Утре е дар Божий и едно ново чудо.
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от bouquet »

Тази вечер давах удивителен репортаж по Бтв, за отец Атанас от с.Хвойна. Толкова ме докосна това филмче, че не мога да не го споделя с вас. Един мъж на 90год води литургия в родното си село, а след това пеш отива до още две села, в които няма отец. Върви 10км, толкова устремен човек не си спомям да съм виждала! Говори мъдро и човешки...Уникален човек!Каза "Аз искам да си ходя вече, ама не ме пускат, защото няма кой да ме замести." И всичко това на фона на въздействаща музика....
Защо не дават всеки ден за един такъв човек, а ни занимават с Боби Цанков, Маргените и т.н????? 10 минутно филмче, а толкова вдъхновяващо.....
Търся добри хора
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Debi »

Детството наистина е невероятен сайт, преди влизах често и даже се регистрирах, когато го открих :nod:
Толкова спомени и случки си припомних там.
Жалко, че не е активен сега :hmmmmmm:
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Fado »

Мория, благодаря ти за тази тема и за нещата, които споделяш - на моменти имам чувството, че ми четеш мислите. :tzeluvka:
Аватар
valiatsvet
Kъсо кафе
Мнения: 54
Регистриран на: Яну 1, '10, 17:20
Местоположение: София

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от valiatsvet »

Незнам защо,но някакси ми напомни за едно много любимо стихотворение Радой Ралин

Градина.Пролетни цветя.
Скамейка.Шепот сладък.
И сред цветята-Той и Тя.
Любов...и тъй нататък.

Поле.Природа.Красота.
Река.Гора отатък.
Пробуда. Сбъднати мечти.
Възторг...и тъй нататък.

Годеж.Венчило.Поп и брак.
Момент безумно кратък.
А после-скука.Мрак.
Деца...и тъй нататък.

Курорт.Море.Приятен смях.
Простор. Вълни отатък.
Възбуда.Трепет.Сладост.Грях.
Рога...и тъй нататък.

Полуда.Нежност.Сълзи.Праг.
Плесник и писък кратък.
Багаж.Дете.Билет.Носач.
Развод...и тъй нататък.

Началник. Шеф. Кола. Пари.
И нощи без остатък.
Кафе.Квартира.Ключ.Жени.
Легло...и тъй нататък.

Камбани и купчина пръст.
И плочата отатък.
Лопата. Кирка. Поп и кръст.
Ковчег...и няма вече тъй нататък.
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от jina_ina »

Moria, valiatsvet, :daaa: ... Така човъркате в душичките ни.... :cry: напомнящо и здравословно! :daaa:
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

Ихааа, страхотни сте. :liubov:
Blue sky написа:Мория, разби ме с това утре, замислих се и аз колко пъти го обещавам на сина ми :oops:
Блу, няма лошо. :daaa: Да не мислиш че не продължих да отговарям така и на дъщеря си, а после и на сина си? Нали все пак децата трябва да научат , че има "утре". ;)
bouquet написа:...Защо не дават всеки ден за един такъв човек, а ни занимават с Боби Цанков, Маргените и т.н????? 10 минутно филмче, а толкова вдъхновяващо.....
Първия закон на медиите " Давай на хората, това което искат" (простете ми този цитат :mrgreen: ). Медиите мислят, че това искаме , че добрата новина е лошата. :eeeh:
bouquet, съжалявам, че съм пропуснала да видя този репортаж, но ти благодаря, че разказа за него. :daaa:
Fado написа:Мория, благодаря ти за тази тема и за нещата, които споделяш - на моменти имам чувството, че ми четеш мислите. :tzeluvka:
Не, не мога да чета мисли :D Фадо, ако нямаше мнения като твоето, навярно бих се чувствала доста неудобно , че ви занимавам с моите. :oops:
Изображение
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от 5ia »

Мория, днес е понеделник. Чакам нещо позитивно. Да не говорим, че откакто пусна тая тема, взех да усещам специфично боцкане отзад на гърба - предполагам, че ми никнат крилца ;) . Както и да е, но щом си почнала за ме превръщаш в нещо добро - продължавай! :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”