Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

apis написа: Дек 19, '18, 10:20 gora , това означава ли,че ако заложим резник от плодно дърво,съответния сорт се запазва.
Как се формира резника,с каква големина,трябва ли да е от тазгодишен прираст на клоните.
Т.е. ще си стане ли дръвче,което да си плододава,и след колко години.
Само плодни дръвчета от резници не бях вкоренявала.
Но веднъж бях сложила ябълкови пръчки около едни растения и после като ги измъкнах имаха коренчета.
Правила съм много опити да вкоренявам от обикновена смрадлика,люляк,дуд.
Вкоренявах зелени клонки с неузряла дървесина,вдървесени с узряла дървесина,през целия сезон,но не пуснаха коренчета.
А разни храсти,плодни или неплодни,се вкореняват - касис,френско грозде,цариградско грозде,кариоптерис,чемшир.
Да, разбира се, запазва се сорта - същото както при присадката. Сега, тука се появява проблема, дали тази коренова система ще държи дървото, защото няма главен корен. Затова дръвчетата, присадени на семеначета са най-дълготрайни, но и мощно растящи. Тук по-горе колегите направиха дискусия за клоновите ябълкови подложки - това са именно подложки, размножени с резници....
При тая несигурност за сортова идентичност при търговците, възпроизводството и намножаването на любим сорт чрез резници си е попадение. Има и малка вероятност тези резници да дадат клонова мутация - може и нов сорт да излезе :idea1: :stiskam: :D!
А, и аз като забода лозови пръчки да подпират найлоните на разсадите, те се вкореняват.....иначе все провали
В цветарските теми нали препоръчват ако няма вкоренител, резниците да се потапят заедно с пръчки от плачеща върба - така стимулират коренообразуването.
Apis, ти в кой район си? Ако си в планински такъв, трябва да гледаш дръвчета на семенна подложка. Клоновите подложки според мен са добри само за Тракийското поле и за Дунавската равнина, и то където може да се полива.
"Бъдещето не е това, което беше"
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Едни хора от Вършец ми дадоха доста пръчки от един сорт,Върба или Върбинка,нещо производно на върба беше името му.
Много хубаво червено вино става от него.
Та една се вкорени и стана хубава асмичка.Миналата година беше родила много,но от сушата изсъхна заедно с гроздовете.
Добре че тази година се възстанови.

Тази пролет сложих 1 пръчка (Димят,дано правилно го пиша,винен сорт),вкорени се и се разви хубаво.
И Карловси мискет,няколко пръчки,но не се вкорениха.
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

Последно питане за сега: дръвчета (имам предвид ябълки) присадени на семеначета може ли да се отглеждат на корона вретено?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Сега имам семеначета от диви круши,за ашладисване.
Имам плодчета и от дива ябълка,киселица(вкуса е леко кисело горчив).Чудя се дали да ги засявам.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Станимир написа: Дек 19, '18, 11:13 Последно питане за сега: дръвчета (имам предвид ябълки) присадени на семеначета може ли да се отглеждат на корона вретено?
Да, ще я гониш малко из небесата...Но на клонова подложка често дърветата просто падат. Каква ти е почвата?
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

gora написа: Дек 19, '18, 11:51
Станимир написа: Дек 19, '18, 11:13 Последно питане за сега: дръвчета (имам предвид ябълки) присадени на семеначета може ли да се отглеждат на корона вретено?
Да, ще я гониш малко из небесата...Но на клонова подложка често дърветата просто падат. Каква ти е почвата?
Почвата ми е Новозагорски чернозем с признаци на горска почва, защото наесен листата от двора не се изхвърлят, а си гният на място. Изхвърлят се зеленчуците и част от плевелите.
Нямам проблем да направя подпори за дръвчетата. Просто търся вариант като ги засадя тази година, догодина да имат по един два плода, както правилно се отчете засадената миналата година Нимба с четири черешки.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

apis написа: Дек 19, '18, 11:16 Сега имам семеначета от диви круши,за ашладисване. -
по-добре да се ползва дюля за подложка, променя към добро вкуса на плодовете, диви дюли има много......Аз рядко успявам на подложка дива круша, но все пак имам такова дръвче.
Имам плодчета и от дива ябълка,киселица(вкуса е леко кисело горчив).Чудя се дали да ги засявам.
[/quote] - Разбира се, ще имаш под ръка подложки!
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Станимир
Ами не знам, освен да търсиш дръвче от проверен разсадник, например този на проф. Живондов в Пловдив. Всеки може да те излъже всичко - "че тая подложка, че тоя сорт ще ти дадат плод на втора година ...".
И втори вариант: ако имаш вече дървета на 5-6 години, взимай големия трион, режи скелетните клони и присаждай под кора/когато цъфнат джанките/. Аз само в тоя случай гарантирам бързо плододаване.
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Apis, мойте круши са на подложка дива круша. Но аз имам място където да растат следващите 80- 100 години :dovolen:
Ябълките ми са на семеначета от дива ябълка и златна превъзходна. Засадил съм и 2-3 ябълки от вкоренени резници-растат малко по бавно и са по компактни. Имам и 6 годишни ябълки върху семеначета от подложка Мак9. Те засега са най добре развити джуджета, но още не са плододавали.
Последно промяна от Deleted User 3996 на Дек 19, '18, 13:17, променено общо 1 път.
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

gora написа: Дек 19, '18, 13:01
И втори вариант: ако имаш вече дървета на 5-6 години, взимай големия трион, режи скелетните клони и присаждай под кора/когато цъфнат джанките/. Аз само в тоя случай гарантирам бързо плододаване.
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”