Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
qrt
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Май 28, '23, 11:52
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от qrt »

И още един въпрос.Какъв сорт е тази круша? Купувана е преди години и не помня какво са ми продавали.Вижда се плодовете са големи,сладки със зърнеста структура,груба кожица, ще са готови за бране към средата на октомври.Дръвчето не боледува, клоните растат само нагоре, водач да се пусне е невъзможно.На снимка ми прилича на абат фетел или конференция, но те зреят до края на септември.

Изображение
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Misi »

Много вероятно е Боскова масловка. Много хубава круша е. Тя също зрее края на септември, не бави обирането за октомври. Тя си дозрява обрана.
http://razsadnikbolnov.eu/%D0%B0%D1%81% ... %BA%D0%B0/

https://razsadnik-vetrendol.com/ovoshtn ... -maslovka/
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

qrt написа: Сеп 8, '23, 09:55 Може ли ябълки на мм106 да се поддържат на стройно вретено с височина 2,5 м?Идеята е в малък участък - 7x11 м да има макс. количество дръвчета от различни видове от петровка до сортове готови за бране октомври(и без катерене по стълби).
На мм106 може на 2м и по-малко при добро хранене на ябълките.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

qrt написа: Сеп 19, '23, 10:49 И още един въпрос.Какъв сорт е тази круша? Купувана е преди години и не помня какво са ми продавали.Вижда се плодовете са големи,сладки със зърнеста структура,груба кожица, ще са готови за бране към средата на октомври.Дръвчето не боледува, клоните растат само нагоре, водач да се пусне е невъзможно.На снимка ми прилича на абат фетел или конференция, но те зреят до края на септември.

Изображение
Абат Фетел
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

нямаме си тема за Amelanchier - а , затова ще пиша тук
избирайки кой сорт да си купя , попаднах на тази табличка , мисля , че ще е полезна
Изображение

аз имам два сорта , купувани от Шмит
Amelanchier alnifolia GREATBERRY FRUITY 'Kojuaagr' A (= alnifolia ´Martin´)
Amelanchier alnifolia GREATBERRY GARDEN 'Kojuaagg' A (= alnifolia ´Northline´)
качвала съм снимки във форума , но сега не мога да ги намеря :ufff: / не помня в коя тема ....
още инфо
https://vitaflora.lt/en/106-serviceberries
drago
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Авг 27, '23, 20:05
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от drago »

Тази "череша"вече 3 години е нападана от мравки и листни въшки.Пръсках с всякакви препарати-измират и след около месец пак нападат.Има ли някакъв шанс деървото да се оправи или да го инжектирам с раундъп и да се свършват мъките?
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от penkeler »

drago написа: Окт 15, '23, 14:30 Тази "череша"вече 3 години е нападана от мравки и листни въшки.Пръсках с всякакви препарати-измират и след около месец пак нападат.Има ли някакъв шанс деървото да се оправи или да го инжектирам с раундъп и да се свършват мъките?
Листните въшки са причината за да е налазена от мравките, които се хранят със сладкия сок изпускан от листните въшки и на всичко отгоре непрекъснато ги разнасят по младите филизи и нежните части на овошките или някои плодове. Не се надявай да се справиш с листните въшки с едно пръскане на месец. Аз също съм имал подобни проблеми и в зависимост от ползвания препарат се е налагало да пръскам от ежедневно до 2-3 пъти седмично и след като се изчистят поне 2-3 седмици да наглеждам за появата им отново. Според мен повечето препарати действат най вече при директен контакт с живите, но не действат върху яйцата, а някои от тях се люпят след часове или ден. След това новоизлюпените много бързо стигат до полова зрялост и снасят нови яйца. Може би за ден или даже за часове. Така, че спасението е често пръскане докато напълно изчезнат за дълго време. Преди 2-3 години на съседите над 20 годишна и над 5 м. висока череша изсъхна за един сезон заради въшки. Още когато зрееха черешите, в края на май, повече от половината листа бяха свити на топка и по средата на лятото остана почти без листа. Следващата пролет изобщо не се появи листенце. Тази пролет и аз имах една млада ябълка с листни въшки по всички млади връхчета, с която се занимавах около 2 седмици през ден или всеки ден. Ползвах домашни препарати приготвени на око от изкиснат надробен на ситно пресен дафинов лист (може и сух, а може би по добре ще е отвара), малко хлебна сода и течен сапун за съдове. Не знам дали е достатъчно силно и затова гледах да е по често, но при мен действаше. Като изчезнаха въшките си пусна нови листенца и така младите връхчета нараснаха с по 10-20 см. Миналата година пак беше в същото положение, но нямах възможност да се занимавам и филизите почти нямаха прираст.
soniapro
Kафенце
Мнения: 40
Регистриран на: Ное 21, '16, 16:18
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от soniapro »

Искам есенна круша, която да е с много добри качества за прясна консумация.Спряла съм се на Абат Фетел , Конференция или Боксова масловка, може и да ми предложите друг.На кой разсадник или човек да се доверя , че да няма разминаване в сорта?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1207 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от alys »

Пиши ЛС memberlist.php?mode=viewprofile&u=6571

Това е моето предложение.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

drago , късно се включвам , но да си кажа
препарата с който пръскаш трябва да е "системен "
можеш първо да напръскаш с контактен , за да свалиш количеството , а после системен , за да трепе новото поколение
ако трябва след 10 дни пак със системен
пп мравки трепя с Айкън , концентрация според указанието за силно нападение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”