Големи бели червей

Модератор: Миша

Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Големи бели червей

Мнение от tsany »

Моля за помощ в пръстта на цветятя ми намерих голям мазен бял червей - ще ми изяде нежно наболите хемерокалиси. Мин.година такива гаини ми изядоха цветоносите на амарилисите и така и не ги видях цъфнали. Може ли да ги унищожа с нещо без да разбутвам корените? :cry:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Големи бели червей

Мнение от Mike »

Ако става въпрос за саксия - потапя се саксията в съд с вода до ръба на саксията -всичко се удавя за 24 часа, после отцеждаш и готово. Не поливаш доката не изсъхне добре пръстта. Ако е в градина - нямам идея, твоето ми звучи като ларва на бръмбар по-скоро.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Големи бели червей

Мнение от tsany »

Саксия е, ама много голяма, трудно е за потапяне. От това което четох из нета прилича на ларва на някакъв хоботник. Дано не изяде корените :snif: :cry:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Големи бели червей

Мнение от nadin »

tsany написа:Саксия е, ама много голяма, трудно е за потапяне. От това което четох из нета прилича на ларва на някакъв хоботник. Дано не изяде корените :snif: :cry:
Аз четох за ларвите на хоботниците и се оказа доста трудно занимание. Имаше в един сайт че успешно се трепят с някви биоагенти нематоди май бяха. Иначе някъде пишеше че ставало с обилно поливане с БИ58 в пръстта но не съм го пробвала и не знам какво ще стане. Като е в саксия не може ли да поизгребеш пръстта и на ръка да я почистиш.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Големи бели червей

Мнение от tsany »

Тъй като гледам прилича на ларва на майски бръмбар. Проблема е ,че те може да са скрити в самите корени и ме е страх да не унищожа цветята. А може да има излюпени които да не се виждат и ровето да не помогне.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Големи бели червей

Мнение от Mike »

Ами търси съд -от мазето, от комшии.
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Големи бели червей

Мнение от Galq 03 »

tsany ако са такива :spuke:

Изображение

Моя съвет е да изсипеш почвата и хубаво да огледаш :nod:
От такива гадини останах без ахименеси и лилиуми които бях сложила в саксии :cry:
Хемерокалисите са жилави китки, едва ли ще им се отрази пагубно дори и да разбуташ корените :dovolen:
Мисля, че накисването във вода няма да те спаси от тези, при мен бяха по 5-6 в саксия, но поне заредих кокошките с протеини :mrgreen:
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Големи бели червей

Мнение от belika »

Направи разтвор на Нуреле, Би58 или Децис и полей повечко. След 3 дни отново. Имаше си схема - Миша би могла да ти я каже.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Големи бели червей

Мнение от tsany »

Галя,пробва ли да ги пръскаш с някакъв препарат. Същите гадини са. Казаха ми за примамки варено жито или царевица с Би58 или нещо подобно,с олио и захар. Да сложа в почвата,ядяли го. Ще пробвам да видим.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Големи бели червей

Мнение от Galq 03 »

Аз ги открих на есен, не съм третирала. Просто изпразних саксиите, да са готови за пролетта :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”