Лимон и други цитруси (Citrus)

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от mimeta »

Ясно, тъй като дребното е с има-няма десетина листа, първата пъпка, дето върже остава, останалото се маха :dovolen: Мерси за бързия отговор!
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от mimeta »

И пак моя грейпфрут :)
Купих го от земеделския университет, ашладисан. Сега пусна няколко клончета от долната част на стъблото, листата на новите клончета са различни, а самите клончета има тръни. Предполагам, че това са клони от основното растение. Да ги оставя ли, или да ги откъсна?
Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

Привет, има ли някой с цитруси наблизо? :dovolen:
Имам портокал на терасата около 130 висок, с дебело стъбло. Малко бледнее/жълтее цветът (направо си е светло жълт) и въпросът ми е следния.
Като го купих от разсадника ми казаха да не го пипам 2 години - нито да пресаждам, нито да торя :shock: . Те го били наторили с някаква специална тор, само да поливам и така. Така де, ама той е на навън и доста дъжд го полива това лято. Та се питам дали все пак не трябва малко син камък да му сложа, а защо не и някаква тор..... ?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Lizi »

Иска желязо - ако имаш зелен камък сложи.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

mimeta написа: Окт 8, '15, 16:07 И пак моя грейпфрут :)
Купих го от земеделския университет, ашладисан. Сега пусна няколко клончета от долната част на стъблото, листата на новите клончета са различни, а самите клончета има тръни. Предполагам, че това са клони от основното растение. Да ги оставя ли, или да ги откъсна?
Опитай да определиш мястото на присаждане. Леторастите, израсли под него, ще се наложи да отстраниш, и то така, че никакво чепче да не стърчи...))
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Havga написа: Авг 7, '18, 16:08 Привет, има ли някой с цитруси наблизо? :dovolen:
Имам портокал на терасата около 130 висок, с дебело стъбло. Малко бледнее/жълтее цветът (направо си е светло жълт) и въпросът ми е следния.
Като го купих от разсадника ми казаха да не го пипам 2 години - нито да пресаждам, нито да торя :shock: . Те го били наторили с някаква специална тор, само да поливам и така. Така де, ама той е на навън и доста дъжд го полива това лято. Та се питам дали все пак не трябва малко син камък да му сложа, а защо не и някаква тор..... ?
Зелен камък добре, но не е достатъчно, Havga. И най-добре приготвената почвена смеска не може да осигури всичко необходимо за цитруси в контейнер. През август започва втората вълна на растеж при тях. Сега можеш да подхраниш с тор за цитруси, или шербет от оборски(птичи и пр...) тор, или Кристалон и др.
Листата може да жълтеят(падат) и от преовлажняване на почвата.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

prijatel62 написа: Авг 8, '18, 17:45
Havga написа: Авг 7, '18, 16:08 Привет, има ли някой с цитруси наблизо? :dovolen:
Имам портокал на терасата около 130 висок, с дебело стъбло. Малко бледнее/жълтее цветът (направо си е светло жълт) и въпросът ми е следния.
Като го купих от разсадника ми казаха да не го пипам 2 години - нито да пресаждам, нито да торя :shock: . Те го били наторили с някаква специална тор, само да поливам и така. Така де, ама той е на навън и доста дъжд го полива това лято. Та се питам дали все пак не трябва малко син камък да му сложа, а защо не и някаква тор..... ?
Зелен камък добре, но не е достатъчно, Havga. И най-добре приготвената почвена смеска не може да осигури всичко необходимо за цитруси в контейнер. През август започва втората вълна на растеж при тях. Сега можеш да подхраниш с тор за цитруси, или шербет от оборски(птичи и пр...) тор, или Кристалон и др.
Листата може да жълтеят(падат) и от преовлажняване на почвата.
Благодаря! Спряла съм поливките от седмица - от както спря да вали. Утре ще му сложа зелен кристалон и ще вкарам в почвата зелен камък на бучици. После ще му купя и специална тор. Знаех си че без торене няма да стане...
Листата за сега не падат, но като цяло са по-светло зелени от всички портокали, които съм виждала, а най-отдолу жълтеят малко повече. Имам го от месец и половина и от тогава не е поникнало нито едно ново листо (като препариран е).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Проверявай го освен това за акари и щитовки.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

Ето и снимки, за ориентир.

Изображение

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

Супер си е дръвчето. Напръскай го листно с хелатно желязо и е готов. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”