ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8218
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от дара »

Слагам и тук рецептата за "къпана питка':
1/2 л.прясно мляко
мая , колкото 5 ст.
1с.л. захар
1 яйце
щипка сол
4 с.л.олио
1кг.брашно
Маята се размива в малко топло мляко + 2 с.л брашно+ 1ч.л захар
Замесва се меко тесто
Тестото,оформено на топка се връзва в тензух и се пуска в голяма тенджера/дълбока тенджера,може и чиста кофа/ с хладка вода.
Тестото потъва на дъното и когато втаса,изплува на повърхността/около 1,30-2 часа/
Изважда се тестото,след като изплува и се разстила в тава,намазана с масло,отново се остава да втаса.Завива се с кърпа.
Надупчва се с вилица и се намазва отгоре с жълтък.Малко преди да се извади от фурната се намазва коричката с масло.
Забравих-пече се в умерена фурна/150-180 гр./Дано ви хареса :daaa: :tzvetentze:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Намерих лесна рецепта за сладки, финландски по произход И ЛЕСНИИИ :lol:

Звездовидни коледни сладки
/ Joulutortut /
Продукти:
500 гр. готово многолистно (бутер) тесто
конфитюр от сини сливи
1 разбит жълтък
пудра захар с ванилия
Нарежете тестото на квадрати със страна 8 см. Направете разрези от всеки връх на квадрата към центъра. Поставете по малко конфитюр в центъра и започнете да прегъвате върховете, през един към центъра, така че да се образува звезда. Застъпете върховете един върху друг и леко притеснете. Наредете сладките в покрита с хартия за печене тавичка и намажете със разбития жълтък. Изпечете в предварително загрята до 220° C фурна за около 15-20 мин – докато станат светло златисти. Поръсете със пудра захар, смесена с ванилия.

Изображение

източник http://domigradina.blogspot.com/2010/01/blog-post.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Да добавя няколко правила при работа с многолистно тесто като махна рекламната част ;)


1. Купувайте само силно замразено тесто! Следете дали го вадят от фризера и дали опаковката му е цяла.
2. Преди употреба размразете тестото. Работете с меко, но студено тесто.
3. Не размразявайте бутер тестото на принудителна топлина или в микровълнова печка. Най-добре е да го извадите от фризера вечерта и да го оставите в хладилника цяла нощ.
4. Режете бутер тестото с много остър нож. Тъпото острие смачква пластовете, от които е направено многолистното тесто.
5. Не мачкайте бутер тестото, не го месете, не го разточвайте и не го дърпайте с ръце. Ръсете предварително с брашно повърхността, върху която го разстилате.
6. Печете изделията от бутер тесто в предварително загрята фурна на 200-220оС. Слагайте тавата във фурната, единствено ако сте сигурни, че тази температура е достигната. Тя трябва да се запази до края на печенето.
7. Старайте се да ползвате колкото се може по-малко воднисти плънки, когато ги влагате в бутер тесто. Намажете предварително с вода мястото за залепване и след това притиснете с ръка, за да не изтича пълнежа при печене.
8. Когато работите с бутер тесто, не е необходимо да ползвате мазнина.
9. Намазвайте изделията от бутер тесто с разбито яйце, за да добият красив и апетитен златист цвят.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от calico »

видя ли тая тема отгоре и не чета изобщо кой е писал, щото знам че е Оркуд :liubov: :tzeluvka: :ieeee:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от dal »

довечера е банкетът на фирмата , 90 човека се записаха
днес всички са по разкрасяване , обявих почивен ден и радост голяма
подготвили сме томболи и много шеги и закачки , за да е весело
ще делим един от големите ресторанти с други два банкета , единият е на клуб за народни танци
очаквам голяма дандания и веселба , те го заслужават :ieeee:
има и малък банкет на някаква банка , интересно като вкарат по две ракии и се заклещят по дансинга кредитори и длъжници какво ще е :mrgreen: :ieeee:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

dal написа: интересно като вкарат по две ракии и се заклещят по дансинга кредитори и длъжници какво ще е :mrgreen: :ieeee:
Е, това беше много готино :lol: Чак си го представих :angel2:
dal

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от dal »

orkud написа:
dal написа: интересно като вкарат по две ракии и се заклещят по дансинга кредитори и длъжници какво ще е :mrgreen: :ieeee:
Е, това беше много готино :lol: Чак си го представих :angel2:
ще стане нещо като ГХП в танцувално-алкохолен вариант
горе долу съотношението жени/ мъже е също подобно :mrgreen:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Дал, стига гледа розите, отивай да се красотиш, утре снимки на всички банкери в краката ти, особено след оня ;) танц, клон до клона, докато се обрулят цветчетата ... :lol:
dal

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от dal »

глупости , аз съм с охраната
никакви флиртове и потни кликвания няма да има , па и ти банкер таковала ли си? то голяма скука :lol:
хайде :liubov:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Ха, да не съм луда да се моря със скуки ;)

Че да ми напише нещо такова и да пукна от смях

Писмо на банкер до любимата
Любима,

С настоящото бордеро декларирам, че целият авоар от надежди и всички вътрешни ресурси от търпение за взаимност от моя страна са изчерпани.

Защо сторнираш всички мои платежни искания отправени към теб по ускорената форма? Инкасирай поне това, което е последно от моя страна.

Твоят поглед е винаги студен като на ревизор, забелязъл дебитно салдо по разплащателната сметка. Защо е това презрение към мен, като към облигации от фашисткият заем през 1942 година?

Твоята студенина е в състояние да докара до банкрут и най-пламенната любов, каквато е моята. Анализирайки досегашният баланс на нашата нещастна и несподелена любов, дойдох до заключението, че не мога да разчитам на никакво любовно авансиране от твоя страна. Но аз ще си отмъстя! Ще настъпи падежа на моето отмъщение и тогава ще си платиш с лихвите на просрочените заеми. Не очаквай милост от моя страна!

Разбира се до този момент ще гасна в дълбоко просрочие - нещастен и влюбен!

Времето обаче не ще успее да амортизира моите чувства, защото те са свети и силни. Пак те моля, авансирай ме с малко любов и аз ще бъда твой на безсрочен влог!

О, нима моите любовни мечти и блянове не ще бъдат никога погасени?

По-добре да умра, отколкото да кредитирам сърцето си на някоя друга след твоето сторно.

Твоят отказ тегне като блокирана сметка на съзнанието и мислите ми. О, моя бедна любов, лутаща се като отклонени оборотни средства! Изглежда ще бъда принуден да обявя на ликвидация чувствата си по твоята аналитична сметка към синтетичната й, наречена любов!

О, само ако би направила справка в главната книга на моето сърце, ти би открила такъв голям фонд любов, който ще може да те премира през целия си живот. Но ти си замразена като заем за нередовни запаси.

Превеждам ти моите последни прощални поздрави! На приносящият, настоящия любовен ордер се заплаща 3 % комисионна за услугата.

Прилагам един лимитиран чек за безкасово изплащане на милиони целувки, които ти не ми даваш възможност да ти предам лично в твоя трезор.

Твой вечен дебитор?
Аватар
retaraa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1299
Регистриран на: Яну 23, '10, 12:49
Местоположение: Варна

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от retaraa »

Снощи правих елхичките на Йоли :dovolen: . Днес в училището на голямата ми дъщеря имат коледен базар и всички събрани средства ще преведат по сметка на бебето в будна кома. Дано детенцето да оздравее :stiskam:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”