Растения за слънчеви тераси

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Миша »

На слънчевата тераса може да виреят доста цветя,вкл петуниите,не се отказвайте от тях,но трябва да се спазват няколко правила

1.Изберете по-голям контейнер/саксия/сандък,колкото по-голяма коренова система има растението ,толкова по-лесно ще понесе жегите :arrow: няма да увяхва в горещите часове :arrow: няма да боледува и няма да хваща акари (почти)

2.Хубаво е саксиите да бъдат изолирани по някакъв начин от палещите лъчи на слънцето,или да бъдат от дърво,или да засадите нещо каскадно и обемно,което да ги обхваща и да спира топлината

3.Задължително поливайте само вечер !растението трябва да посрещне горещия ден свежо и с достатъчно запас от влага ,но без да е подгизнало,всяка излишна влага в жегата води до загниване на корените,понякога направо ги сварява .Поливането през деня е основната грешка,която погубва растенията,изложени на пряка слънчева светлина.Сутрин също не е за препоръчване да се полива в горещите дни,защото растението няма време да възстанови тургора си,често не може да поеме всичката вода и това отново води до загниване. Ако видите,че растението е клюмнало,а почвата стои влажна,не бързайте да поливате,в повечето случаи това означава,че корените вече са започнали да гният,преместете растението на сянка ,разрохкайте почвата и го засушете,дайте му възможност да възстанови кореновата система ,когато видите хубав видим прираст,тогава го изнесете внимателно отново на слънце

Спазвате ли тези правила може да гледате почти всички растения

Ще сложа и аз малко цветенца,подходящи за слънчево изложение


санвиталия
цинии
ангелония
бакопа!колкото и да е странно, спазвайки горните правила, бакопата издържа и на най-жаркото слънце,само цъфти по-дребничка,но при нея всяка излишна влага е фатална,иначе понася стоически засушаването
диасции-също понасят доста силно засушаване,съвземат се бързо
винка
алисум-изсъхва почти до хербарий и с едно поливане се съвзема,не спира да цъфти до силните студове,понася леки слани
кученцата,по същия начин-бързо се съвземат ,понасят и леки слани
брахикоме
тагетиси
месембриантемумите
остеоспермум
плумбаго
различните видове салвии
тунбергия-задължително в голям съд и много вода

различните видове декоративни тревички винаги освежават композициите,освен това могат успешно да засенчат по-капризните цветя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от sofy »

Шишето не е начин на поливане,а вид "застраховка".В бурето с отвори има слой дренаж и върху него еднолитрова бутилка от боза ,пластмасова и непробита.Април месец я сложих празна и затворена,после посадих калибрахоето и мушнах чепката мушкато.Когато спряха дъждовете напълних бутилката.Моето е виладжийска история,когато сме там-поливам,но това е най-много веднъж в седмицата.Случайно открих този начин ,после разбрах,че откривам" топлата вода" ;) По някакъв начин пръстта около бутилката остава мокра,вероятно кондензация :hmmm: и растенията си дърпат влага.Не е много красиво,но работи.Догодина ще прикрия бутилката с повече чепки мушкато.В подкрепа на правилата изброени от Миша-в друг такъв съд имам хризантема,а тя обича повечко вода.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от estrella74 »

Някой има ли опит с далии, издържат ли на слънце?
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от calico »

Естрела, при мен на пълен пек далиите, когато имах преди време, клюмваха и губеха тургор. на лека полусянка пък развиваха бурно листна маса и малко цвят. аз затова и ги махнах, иначе ги харесвам.

за пълен пек и за цяло лято да стои добре за мен е само мушкатото. обожавам ги.
обаче саксията трябва да се защити от прегряване и сваряване на корените, иначе издържат на поливане веднъж на 4-5 дни, поне моите бабините.
аз решавам проблема с прегряването като слагам саксията в друга по-голяма саксия- едни или два размера. това е напълно достатъчно и се развиват отлично.
имам мушката в големи саксии, някои наистина големи, като за рози. садя ги по 3-4 корена в такива саксии и за месец на слънце става една прекрасна цъфтяща гора, и високи към 50 см. нон стоп цвят.
в сандъчетата не се развиват така пищно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от estrella74 »

Calico, на терасата не е пълен пек, има слънце до към 1-2 следобяд, обаче сме на последен етаж и терасата така се напича от покрива, че цветята не издържат на тази сауна от сухия и горещ въздух. Та се чудех дали да не пробвам да си засадя ниски далии, защото досега не съм имала. Харесват ми, но някак в градината не мога да им намеря подходяща компания, в саксия повече ми харесват.
Иначе по-миналата година, когато лятото не беше такова горещо, цветята се развиваха чудесно на балкона, но миналата и тази беше истински ужас. Другата ще пробвам да сложа всички цветя в по-големи саксии, пък да видим. Все си казвам, че се отказвам да имам цветя на терасата, но не мога да го направя. Дойде ли пролетта и хайде пак наново мъки и неволи. :D
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Cando »

Аз нямам тераса, но имам веранда, почти същото е. Та на нея сутринта в 8 часа термометъра показва 40 градуса, без да преувеличавам, защото двора е заграден и е голям задух, не помръдва нищо. Та там виреят единствено и само петунии и газании. Нищо друго не издържа. Мушкатата бяха първите, които се предадоха, може би защото освен горещо е и влажно. Но петуниите се държат прекрасно. И аз поливам само вечер /е, понякога при нужда 2 пъти дневно/, но винаги след 9 часа, защото дотогава пръстта е още гореща.

Ето я въпросната веранда и петуниите на целодневен пек - от като изгрее слънцето до 6 вечерта
Изображение
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Di_Va »

Това лято открих аптенията като изключително подходящо за слънце растение. На шега боднах в едно сандъче на балкона и бях пре-доволна от резултата - не се притесняваше нито от пек, нито от суша, цъфтя си и направи доста бързо чудесна листна маса. Пак за опит засадих и на двора, също на много слънчево място и тук резултатът беше многообещаващ, добре се разпростираше и цъфтеше. Ако успея да опазя достатъчно аптении през зимата (тази на двора не вярвам да оцелее), за следващото лято ще сложа на повече места.
Аватар
silviia
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Яну 28, '11, 15:16

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от silviia »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
това е кичесто калибрахое и е на слънце
http://miranimashek.com/_ph/35/2/779722759.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
feid
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Сеп 29, '13, 15:10

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от feid »

Здравейте! Моля Ви за експертен съвет. :dovolen:
Ще засаждаме три сандъчета с цветя. Сандъчетата ще бъдат с размери 60 см - 20 см. Терасата е с южно изложение и слънцето напича мястото в продължение на 5-6 часа. В момента съм си харесал следните цветни комбинации:
Първо сандъче - бяло сакъзче + Lobelia erinus (бяла) и/или оранжев шибой
Второ сандъче - каскадна латинка (Tropaeolum Polyphyllum ) + бял флокс (phlox subulata) и/или Eschscholzia californica
Трето сандъче - Lobelia erinus ‘Kathleen Mallard’ + campanula carpatica (бяла) и/или Eschscholzia californica 'Alba'
Възможни ли са изброените комбинации? Подходящи ли са за балкон с южно изложение и високи температури (кои са и кои не)? Съвместими ли са цветята едно с друго за отделните сандъчета и колко от тях (само 1, две цветя или и трите цветя) могат да се поберат в едно сандъче? По отношение на лобелиите - казват че за нашите географски ширини са едногодишни, защото не могат да издържат зимата. Възможно ли е ако внеса сандъчето на топло през зимата да оцелеят и да бъдат отглеждани като многогодишни?
Жената, която е отглеждала цветя на този балкон преди сподели, че е имала сакъзчета и са се справяли доста добре с условията. Други цветя, които ми допаднаха като възможни алтернативи са - Delosperma (оранжева, жълта или бяла), Monopsis lutea и жълта Vinca.
Ако изброените цветя не са подходящи - какви са вашите предложения (търся предимно многогодишни растения)?
Нямам много опит в отглеждането на цветя и ми е необходима малко помощ. :dovolen: Благодаря Ви предварително!
dal

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от dal »

ааааааааааа.....на три сандъка цялата ботаника бре? :mrgreen:
какво е туй неделя и мяташ конспект за дипломна работа ? че кой ша се разправя с теб , утре е понеделник те трябва да навият къдрите и да лакират ноктите :lol:
някои цветя ще държат , някои ще клекнат , не само поради вида си , а щото кой те знае как и дали ще можеш да положиш комбинираните грижи заедно и поотделно ...., по вероятно не , първата година ;
купи си качествени петунии от пазара , може лобелия между тях , ама евентуално / ако маносат петуниите лобелията ще остане , ако я изсушиш ще грози петуниите / и гледай барем една година кво да е , преди да погнеш комбинациите - чети из форумя има теми в секцията за цветя в сандъци и т.н.

каскадната ти латинка лови въшки и мана
шибоя като прецъфти стърчи грозно и иска фризиране / те и петуниите искат де/
калифорнийския мак не е за сандъци категорично , става но в по големи кашпи и съдове
кампанулите стават тия дребните , ама не беха карпатики

вземи си насади сакъзи или петунии , пък нататък сама ще го измислиш :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”