ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2009 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от трепетлика »

Да , да , моя грешка .
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Пробвайте със семена
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

МГХ написа: Юни 24, '22, 13:50 от Breda
Момичета, 5-6 години успешно отглеждам мурсалски чай,освен всичко ,което се изговори за отглеждането му ,съм забелязала,че не обича компания,никакви растения покрай него,ей така самотник си обича да си е,отделен,на пълен припек,без плевели и много камъни около него като мулч и не само,повдигнете му лехичка,представете си как расте по високите каменисти голи чукари и части на Родопите.Няма как да оцелява и ражда обилно под розата или ореха или пък плевясал с плевели, по-високи от него
Значи затова ги уморявам явно. Благодаря, Бреда! Тъкмо навреме. Утре ще го садя, че не ми остана време миналата неделя. При мен си е доста нагъчкано, но имам идея за едно свободно, сухо скалисто местенце. Малко е глинесто, но ще му направя място с добавка на пясък и камъни.
Ох, почти е загинал. Явно и това не е. Намерих му точно такова местенце и му направих каквото трябва, но ... сега е живо само едно късче от него.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Nastenka »

МГХ написа: Юли 25, '22, 11:32
Ох, почти е загинал. Явно и това не е. Намерих му точно такова местенце и му направих каквото трябва, но ... сега е живо само едно късче от него.
Поливайте го в жегите редовно. Ще си стане самостоятелен и ненуждаещ се от грижи, но догодина най-рано. Когато се вкорени добре на новото място.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Цветарка »

МГХ написа: Юни 17, '22, 11:09 Поръчах си черен оман, калоферче и мурсалски чай от "Зелена пролет". Днес ще ги взема от еконт.
Какво препочита калоферчето - слънце или полусянка?
Мурсалски чай ще садя за енти път. Все ми се губи.Веднъж беше на сухо, после на мокро, след това на сянка, беше и на слънце. Не знам какво иска. Може би жегата го убива. но пусти мерак.
Ще опитам на шарена сянка този път с бедна песъчлива почва.
За съжаление късно прочитам поста. Ние миналия месец се върнахме от къща за гости в Родопите с подарък много току-що обран мурсалски чай от градината. Хазяинът обясни, че негова съседка направила разсад и го раздяла. Също така подробно обясни къде вирее - на силно варовити места. Той го е насадил между малки камъни в миниатюрната наклонена градинка, пълна с какво ли не. Определено не беше на пълно слънце.
Изобщо не към сигурна, че можем да осигурим нормални условие за развитие на това капризно растение, ако градините ни не са в естествения му хабитат. Освен в западните Родопи (май само в част от тях) се среща и в Южен Пирин и Славянка - все карстови места.
Добавям - над мурсалския чай имаше плътна гора от малини, около него всичко пълно с всякакви неща за ядене. Явно това изобщо не му пречи, със сигурност не е на припек. При това говоря за 1500 метра височина в село Гела.
Май най-вероятно иска отцедлива почва и доста вар.
Преди много години ми бяха подарили няколко бебета и не оживяха до есента.
Аватар
mafani88
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Сеп 21, '22, 10:36

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от mafani88 »

Бих ви посъветвал да не отделяте специално внимание на билките - обикновено най-добре се получава когато просто нахвърляте семена и ги поливате от време на време.
Поне при мен копъра и магданоза така стават най-хубави :dovolen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

Местя си тук въпроса, защото изтичат последните дни , в които има още зелени листа от смокини.

И така :
Събрах и изсуших листа от смокиня за чай. Прочетох много хубави неща за него.

Здравословни ползи от смокиновите листа
Чаят от смокинови листа подпомага терапиите при лечение на диабет
Проучване, направено през 2006 г., показва, че консумацията на чай от смокинови листа може да облекчи някои симптоми на диабет. Според изследователите редовният прием на смокинов чай намалява нивата на кръвна захар, както и тези на холестерола. Топлата напитка допълнително спомага за нормализиране на нивата на антиоксиданти в организма, които помагат в борбата с оксидативния стрес, причинен от хроничното заболяване.

Смокиновите листа намаляват риска от сърдечносъдови заболявания
Изсушените смокинови листа съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини и феноли, които допринасят за намаляване на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания. Доказано е, че изсушените смокинови листа помагат за предотвратяване на исхемична болест на сърцето (стеснение или запушване на една или повече коронарни артерии). Също така са полезни за понижаване на триглицеридите (вид мазнини), които са основната причина за инфаркти.

Чаят от смокинови листа понижава високото кръвно налягане
Хипертонията може да се появи внезапно и без предупреждение и е една от основните причини за смъртност сред възрастното население. Доказано е, че консумацията на чай от изсушени смокинови листа понижава стойностите на кръвното налягане.

Листата на смокинята подпомагат метаболизма
Смокиновите листа съдържат пектин, който е доказано, че разтваря фибрите в организма. Пектинът подпомага метаболизма и изчиства вътрешните остатъци от мазнини, като по този начин стимулира отделителната система на организма. Скорошно проучване показва, че консумацията на чай от смокинови листа намалява риска от развитие на рак на стомаха и рак на дебелото черво.

Смокиновите листа подобряват здравето на костите
Листата на смокинята са с високо съдържание на калций, който е необходим за поддържането на добро здраве на костите и за предотвратяването на остеопороза. Те също са богати на фосфор, който стимулира създаването на нова кост и намалява значително риска от фрактури и загуба на костна тъкан.

Листата притежават противоракови свойства
Листата на смокинята съдържат фибри и са много полезни за предотвратяването на всички видове рак, особено рак на дебелото черво, кожен карцином и рак на млечната жлеза. За намаляване на риска от ракови заболявания специалистите препоръчват всекидневно да се дъвчат по две смокинови листа. Това, според тях, ще подсили имунната система, позволявайки на добрите клетки да се борят с раковите.


Някой използва ли такъв чай и има ли лични впечатления ?
Иначе е доста вкусен с мед .
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

Аз ползвам смокинови листа за чай..Слагам ги с водата,оставям ги да поврят десетина минути,отмествам касеролката от котлона и добавям другите билки,по желание..Невероятен аромат на чая дават листата от смокина..За литър чай ползвам едно листо..
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Магдалена »

Аз много често си правя чай от смокинови листа.
Нежен цвят и чудесен аромат.За лечебните му свойства не се изказвам категорично.По прочетени съвет пих редовно един месец сутрин на гладно по чаша смокинов чай.Очакваше се да ми намали нивото на кръвната захар,а се получи точно обратното! Затова си го приемам просто като чай,а не като лековита билка!🤗🍀
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Брей,няма от къде да се поръча разсад френски тарос(естрагон).
В Зелена пролет,Христов - няма наличност.
А Морганплантс,от който всички бяха много доволни,има ли ги все още или не ? Сайтът им не работи.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”