ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4900
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 360 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Di_Va »

Ние ползваме таймери при контактите на помпите (имаме два кладенеца с две помпи), маркучи с капково напояване при зеленчуците и някои други растения. Таймерите са направени да включват помпите например в 21,00 часа и да изключват в 23,00, като по този начин осигуряваш всеки ден поливане за колкото време искаш. Тази организация не отчита дали е валяло или не, има различни други устройства за поливни системи с датчици за дъжд и прочие, но ние не сме дорасли за тях :) , все още :nod: .
Много от хората тук поливат само през уикендите, без това да е катастрофално, но има значение къде се намира градината, при нас е жега и не зная какво би оцеляло на такъв режим.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от penkeler »

sylay написа: Юни 12, '18, 15:34 КАК си поливате растенията през лятото? Ползвате ли ботилка с вода, която е пробита да капе близо до растението? Има ли ефект?
Значииии, искам да подчертая, че не съм страстен градинар. Макар, че вече втори сезион имам възможност по често ( даже почти ежедневно) да присъствам в радината, тя ми остава малко по на заден план. Преди, когато идвах само през уикенда, съм пробвал различни варианти. С бутилките ( аз ги заравях около 1/3 в земята, продупчени в подземната част и с затегната капачка. Така, при нгряване от слънцето, се вдиа налягането и водата изтича, а когато се охлади засмуква въздух) има някакъв ефект, но докато намериш оптималния вариант, всичко се свежда до "проба - грешка". В смисъл обема на бутилката и колко дупки, и с какъв диаметър да направиш, за да има равномерно изтичане цяла седмица или поне толкова, колкото да не се повредят растенията. Аз мулчирах вадите със сухо сено или слама което много ми помагаше за задържане на влагата, докато пристигна отново.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13744
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 221 пъти
Получил благодарност: 456 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от zeleno »

когато се заравя бутилка с цел поливане , трябва да има дупка и в горната част , за да влиза въздух
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

penkeler - това с мулчирането е задължително при мен. Фен съм на Галина Кизима и съм гледала всичко от нея, което има в youtube. "Градина за лентяи" ми е любимата тема, както и "Отглеждане на домати без поливане". Домати още не съм взела да отглеждам, НО метода много ми харесва. Затова си мислех да съчетая "мулчиране със СЕНО и ботилкото поливане". Да пробвам да подсиля ефекта.

zeleno - Дупката в горната част/освен останалите дупки/ върху капачката ли я пробиваш?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10126
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 381 пъти
Получил благодарност: 1086 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

При мен всички опити с бутилки де оказаха неуспешни. Или изтича водата почти веднага , т.е. още същия ден, или пък изобщо не изтича. Какво ли не опитвах. Включително и да поставям малко пръст в бутилката. Така четох някъде.
За сметка на това мулчирането дава при нас добър резултат. Мулчирам с окосена трева, която на другия ден вече е суха. Изпразвам коша от косачката . Доматите ми се засадени по-високо от пътеката, която пълня с вода в събота или неделя. Водата се просмуква и отива при корените на доматите, респективно другите растения. Почвата е песъчлива и плитка. До другата седмица няма проблем и не са завяхнали.
Само пипера и лютите чушки поливам директно върху корените,защото нямам достатъчно място и ги садя по наблизо за да си пазят сянка.
При краставиците е по-сложно и там ги поизпускам. Загърлила съм ги и поливам обилно , като съм избрала за тях единствения участък с глинеста почва,около 2-3 кв.метра, за да задържи вода по-дълго. Вероятно там са изхвърлили глина при строежа на къщата /северните стени на къщите на балкана са от плет и кал/ и правенето на кирпичи за стопанските постройки.
Май и тази година няма да имам капково. Трябва да се пренесе един бидон 1 тон от единия край на градината до другия и няма кой да го направи.
Di_Va, не се ли страхувате от промяна в напрежението на тока. ММ не иска да оставяме включен ток като си тръгваме, защото много често има такива промени. Твърди , че може да изгори помпата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от penkeler »

zeleno написа: Юни 13, '18, 08:52 когато се заравя бутилка с цел поливане , трябва да има дупка и в горната част , за да влиза въздух
Ами отначало првих дупка и в горната част, но макар и малка водата изтичаше за по малко от денонощие. После ползвах тъмни бутилки, с дупки само долу. Денем се нагряват от слънцето , налягането се покачва и водата изтича, но по бавно.
МГХ написа: Юни 13, '18, 11:22 Мулчирам с окосена трева, която на другия ден вече е суха. Изпразвам коша от косачката . Доматите ми се засадени по-високо от пътеката, която пълня с вода в събота или неделя. Водата се просмуква и отива при корените на доматите, респективно другите растения.
За домати и пипер ползвах и продължавам да го правя по подобен начин. Сея ги направо на равното, а после изкопавам отстрани до тях дълбока вада за поливане, която пълня с трева. Преди, когато идвах само през уикенда, имаше още влага.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13744
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 221 пъти
Получил благодарност: 456 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от zeleno »

има си тема за поливането
много е интересна и е хубаво опита там да се споделя , че да се намира лесно
горната дупка може да се направи близо до гърлото на бутилката , защото е по-лесно за дупчене
долу могат да се направят по-малко и по-малки дупки
дори за 24 часа водата да изтече , пак е по-добре полято от това да опънеш маркуч за 10 минути
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Правих яхния от щир - набрания щир с олио и сол в тенджера,
след 2-3 мин.се добавят чер и червен пипер,
чесън на гранули (за по лесно),3 суп.лъж. оризов грис,гореща вода.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10126
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 381 пъти
Получил благодарност: 1086 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

Поръчах си френски естрагон от Христов и семена бял риган. В понеделник ще ми ги изпрати и във вторник са при мен.
Има ли особености при сеенето на риган?
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

apis написа: Юни 13, '18, 23:32 Правих яхния от щир - набрания щир с олио и сол в тенджера,
след 2-3 мин.се добавят чер и червен пипер,
чесън на гранули (за по лесно),3 суп.лъж. оризов грис,гореща вода.
Шапка ти свалям! Опита бая неща със щир, които аз исках да опитам. Утре отивам за няколко часа на село и ще набера щир. Ще го пробвам първо на въпросната салата. Само малките връхни листенца късаш, нали?
Ще ми дадеш ли малко инструкции? Моя е от родния БГ-щир тип MADE IN BULGARIA! :tzvetoman:
Тази година не ми остана време да засея от гръцкия облагороден щир, който наричат АМАРАНТ.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”