Бъдещата селска градина на Белика

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Засадих още фиданки, нов модел чесън от сортови семена, както и бял и червен арпаджик. И нищо да не стане, ще се ползва за зелен.

Да ви представя скромни снимки на подарените цветенца: два вида маргаритки, кампанули, розово цвете с големи листа и вишнички от Elatior. Не ножах да направя по-хубави снимки, валеше много и исках да свърша повече работа по другото садене, за да се върна в София.

Надявам се да намеря кой да ми докара повече оборски тор, ще взема и перлит и ще ги смесвам за пълнене на лехите.

Заприличва на нещо градината, макар и бавно. 🌹🍀


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Изображение

днес... скромно, но от ❤️
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Lalel4e »

Изображение

Разкошни са така на туфички!
Виж на тази фиданка да ѝ наклониш клончетата някак, така че да не се свързват със стъблото под такъв остър ъгъл. Не знам много техники аз, виж нещо в нета или някой друг да даде акъл как. Знам само че трябва да се прави постепенно и да се внимава да не се нарани дървесината. Колкото под по-голям ъгъл са свързани със стъблото, толкова по-устойчива е короната - така знам аз, ама потърси някаква по-надеждна информация, че да не стане беля.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря, Лалече 🌹

На туфучки са, защото са в кошници. Това са новите луци от мм трейдинг, уж неизчезващи поръчвах... Има още доста нарциси и лалета да цъфтят, както и старите лалета, нарциси, видови лалета, само посели се на ляво и дясно, и разбира се многото нарциси подарък от прекрасните съфорумки, засадени обаче пролетта и надявам се догодина да цъфнат.
Купувах и някакви видови кокичета два вида, които обаче почти отказаха да цъфнат, само две цветчета. Разликата с моите бабешки е само в листата.

Много се ядосвам на луците ходещи на самостоятелно където не искам, и на лалетата, които се самозакопават на по 60см дълбочина, някой ден, ако стигна всички ще командировам в кошници. Обаче като свършиха започнах още сега да садя без кошници... Съжалявам, но нямаше време да поръчвам и да ги чакам от страх луците да не изаъхнат.

Имам и няколко фритиларии, които обаче отказват да цъфтят години наред... Не знам защо не им харесва тук. В съседни дворове същите оранжеви си цъфтят...

Много е изсъхнало всичко, градинската чешма е спукана, дъждовна вода не съм събрала, а преходник за маркуча за вътрешна мивка не успях да намеря в никой магазин и нося а кофи. Надявам се скоро да се снабдя с начин за поливане.

ПП: вишничките от Елиатор са добре, вече се разлистват ❤️
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Lalel4e »

Кошниците няма да спасят нито от потъване, нито от сляпо куче (дано нямаш, ама щом имаш лалета в градината, сигурно нямаш). Луковиците не потъват, а пускат нещо като стъбло надолу и в края му се образува нова луковица. Това стъбълце може спокойно да мине между решетките.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря ти 🌷

Знаех си аз, че или ще приключвам с лалетата, или ако купувам ще гледам да са само видови, с тях, струва ми се това окопаване е по-малко, може да си въобразявам 🤔 Нарцисите и зюмбюлите са много по-на плитко...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Lalel4e »

Какво имаш предвид под “видови”?
Аз не знам на какво точно се дължи потъването, но при мен това явление НЕ се наблюдава 🤔. Неизвадените лалета издребняват, изродясват и изчезват, но не потъват. Видови-невидови, май само “бабешките” (жълти и червени) са “вечни” :) Имахме доста дискусии относно тях кои сортове са точно - Apeldoorn, Parade и още един май имаше, не знам. Моите наблюдения са, че определени видове се развиват прекрасно в някои градини, а в други - изобщо не. Например Van Eijk и Negrita при една моя приятелка правят големи, здрави луковици, а при мен първото не прави добра реколта, а Негритата направо изчезва - една дребна и мижава, ужас. А се води един от най-издръжливите сортове. С лалетата всичко е много относително. Така че пробвай, те ще си покажат кои се чувстват добре при теб.

Нарцисите са силно студоустойчиви, луковици съм намирала направо на повърхността на почвата и виреят с години. За тях нямай дерт. Зюмбюлите не знам, при мен всичко е на прилична дълбочина от 15-20 см :D
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

И аз не знам. Червените бабешки тук са добавяни поне 3 пъти за последните десетилетия. Не съм сигурна колко са останали. Жълтите по-се виждат.

Зюмбюлите розови и лилави на повече от 10тина см не изкопах тази пролет. Но синичките дребни и те ходят на по-дълбоко.

Под видови лалета имам предвид tulipa spp. / tulipa botanical. Не им запомням конкретните имена, съжалявам.

https://www.gardenia.net/genus/botanical-tulips

Садила съм няколко вида от тях, само два са останали. Предполагам и почвата има значение. Тук е адски твърда тежка червена глина.

Има едни бабешки, не знам колко и дали са останали тук - гъстички, цъфтят с нашарени венчелистчета. Едно време те вирееха чудесно тук и даже се размножаваха. Ако намеря такива, мисля че ще се справят при тези условия.

Зюмбилите са най-безпроблемни тук. За съжаление, когато станат повече през няколко години се намира някой любител незнаен обикалящ с кирка и вадещ си ги цъфнали на ред 😢

Поне до скоро така се случваше.

За клончетата на фиданката чак сега загрях какво имаш предвид. Не знам, не съм оформяла много, освен с ножица и привързваме някакви растения до сега. Тези вишнички са си красиви, според мен. Сега ще имат и слънце, та надявам се и да вържат в обозримо време. За смъкване на клончетата не съм мислила. На толкова малки дръвчета не знам и с какво се връзва, а и много им е фина кожичката, тя не е като дървесна кора още, много са младички.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Тутти »

Belika, с много любов си правиш градината, ще се получи твоето кътче за прегръдка с природата. Туфичките с различни луковични са много чаровни.
Lalel4e като прочетох какво ти разказа за лалетата, все едно за моите говори. Същите сортове и при мен се губят, а други процъфтяват. Аз съм от тези, които не вадят лалетата. Ако нещо изчезне, добавям. Но рядко се случва да се загуби нещо, не съм забелязала и да потъват. Така и на теб ще се получи да нацелиш твоите множащи се лалета.
Не твърдя, че е правилно да не вадиш лалета, просто на мен ми е трудно и не се занимавам.
Пожелавам ти час по-скоро да се оправи проблема с водата, за да имаш времето да се радваш на хубавата градина.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря ти, Тутти. 🌻 Едва ли ще е тази година, но някой ден, който е жив, може и да види нещо като градина тук...

Не мога, и никога не съм можела да вадя луци. Все ги насичам. Лалета никога не съм вадила профилактично и в другите ми градини, където беше черноземен и много по-лесно се копаеше. Който иска да живее без вадене. Освен това винаги, дори в огромни градини, за разлика от тази нано градинка, съм бъчкала всякакви работи едно до друго или дори едно върху друго. За да извадя лалета, трябва да разбутам кокичета, лилиуми, рози или каквото там има сложено.

Днес ще доведа половината разсади и директно ги паркирам в полуготовите лехи. Ще им сложа мулч, и който иска да живее. Вече започват да цъфтят всички тиквени, а най-рано сетите са от 18 февруари. Къде са тия 60 дни от засяване до цъфтеж, не ми е ясно...

И доматите бих засадила, но ми е жал колко им светих. Ще опитам да почакам още малко. Но пикиране едва ли ще видят, защото просто няма място в апартамента, където съм повече, а да ги местя из други къщи и да обикалям града, или моля безотговорни към моите разсади хора да ги наглеждат не ми се иска.

Та така от мен за сега. 🌷
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”