Бъдещата селска градина на Белика

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от Lalel4e »

Трудни задачки си поела! Успех ти желая от сърце! :liubov:
Щом можеш да ходиш честичко, ще се справиш!
Аз с едно ходене на година до моето "далечно село", не знам изобщо на какво се надявам...
Но пък там нямам сериозни проблеми, слава Богу - само малко поддръжка.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от belika »

Тук и поддръжката е занемарена стабилно, и много се краде. Поне преди да сложим СОТ. Обираха къщата 10тки пъти. Майка ми и баща ми си скъсаха нервите. Затова са тези ужасни решетки и метални врати.

Откраднаха всичко. Мои зимни дрехи и обувки, дошли на склад тук, инструменти каквито се сетите, техника каквато е имало, от старата къща менци и всякакви подобни старовремски, носиите на баба ми, посудата и от двете къщи. И това всеки път наново. Всички стълби, а те бяха няколко, включително такава от греди монтирана здрава масивна под капандурата. А и от тавана успели да откраднат нови работни дрехи и тенджери за конфитюр и лютеница хаха.

Днес успях да засадя божурчето подарък от Милени, едно от моите балконски божурчета, луковичките на едно оранжево цвете/не съм научила имената още/, бабето марково ирисче, сините ниски цветенца и розовите високи цветенца/тях ги подстригах, сестрата не ги беше поливала, но са живи всички корени/ всички подаръци от Милени ❤️

И всички луковици от ММ трейдинг, хубави уж, но много мизерни, всички в кошнички. Сложих им пясък/земята е глина тук, собствен градински компост, и нпк 15-15-15 с микроелементи, това само имам. Имам и калиев фосфат, железен сулфат, някакви кристалони, ама ми беше по-лесно така... Първа бука за наука.

Получих си новата скромна стълба по Еконт и 10кг маджун. Утре ще дойдат фиданките със съседите от Силистра, това долу ми е списъкът, голямо въртене на кирката ще падне. 🤔
кестен ядлив
слива Стенли
унгарска кайсия
ябълка  роял гала
круша Турандот
праскова  симфония
череша сумит
дюля Асеница
вишнап
черен касис

Снимките:




Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В края на седмицата ще дойдат много рози маркови от съфоръмка 🤞Купих също лук шалот и някакъв марков, не ГМО зимен чесън от сортови семена на пазара, на тях им имам доверие. Имам и един някакъв мелнишки арпаджик взет от Елин Пелин преди време за повече пари от шалота и чесъна, ама му нямам много вяра и не знам дали да се мъча да го садя.

Ще подкарам маджуна на прозорците докъдето мога, и понеже вече имам тъпото разрешително за орех /колко глупаво, че не поисках с едното ходене и за черницата/ ще започна да каня кандидатите за ореха за финално спазаряване преди да му опадат листата.

Чакам и още цветенца, ужас дворът ще го направя съвсем циркаджийски.

Ще режа сливи, изсъхнали със стълбата, ако успея, за навес за дърва, ако ми стигнат силите.

И ще чакам водопроводчиците, хидрокамерата и строителният инженер когато благоволят.

Залепих стъклото на капандурата с полиуретан 🤔
Стъкларят в София каза Сика, я Елин Пелин нямаха и е някакъв куче марка, но казаха, че ставал 🤔

Ще мажа комините с цимент, вар и пясък, така каза местният възрастен господин. Не са ми много ясни пропорциите, но все нещо ще стане...
Съжалявам, че не си донесох къртача от София с бъркалка за цимент, но просто не можех да ги возя с мини селското бусче. Ако някой от приятелите или роднините благоволи да донесе и гигантската кофа с хидроизолация от моя миналогодишен злополучен ремонт....

Трябва да се стягам и подкарвам и купувам кола, тук така просто няма да стане 🤔
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от Гео, граф »

Доста дини си натрупала, дано имаш подходящ брой подмишници за тях ;) . Обаче съм забелязала, че ако не се грабнеш да правиш нещо, то никога не се свършва само, така че каквото и да успееш, все ще е добре и ще му се радваш :nod: . Успех, момиче :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от belika »

Ох, Гео, и аз на това се надявам...

Ама до къде и колко, предстои да разберем...

Донесоха ми фиданките 🤔

Ама те са внучетата или правнучета на фиданките, които гледах онзи ден в сортови семена на пазара 🧐 Имам си едни фини вейки-пръчици на голи голенички коренчета, без восък, без наелон...

Да не говорим за пловдивския разсадник, където момчето ме покани да ида лично и да си избирам от нивата. А мен ме домързя.

Не поръчвайте от този разсадник ако нямате 10 години време да ги чакате да вържат:
https://www.plamenpenkov.com/catalog/kesten

Най-странното е, че най-голямата от всички фиданки е... Черният касис, то си е цяло дърво...

В сравнение а тях лозите от нановски които засадих преди седмица са 100летници и като корени, и като дървета. Едната даже си имаше 2 грозда като дойде.

Засадих сливата, черешата, кестена, касиса и вишната. Това на чешмата са ябълка, круша, дюля, кайсия и праскова. Ако се хванат изобщо, който е жив след 10тина години може и да ги опита.

🤔
Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от Гео, граф »

belika написа: Окт 21, '23, 12:15 ... Засадих сливата, черешата, кестена, касиса и вишната. Това на чешмата са ябълка, круша, дюля, кайсия и праскова. Ако се хванат изобщо, който е жив след 10тина години може и да ги опита.

Изображение
Ваййй, какви са тия клечици, бре :o ?!? Добре е, че споменаваш разсадника, даже го тури в тая тема, ако искаш, да знаят повече хора какво ще получат от него :evil:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от belika »

Гео, граф написа: Окт 23, '23, 12:09
belika написа: Окт 21, '23, 12:15 ... Засадих сливата, черешата, кестена, касиса и вишната. Това на чешмата са ябълка, круша, дюля, кайсия и праскова. Ако се хванат изобщо, който е жив след 10тина години може и да ги опита.

Изображение
Ваййй, какви са тия клечици, бре :o ?!? Добре е, че споменаваш разсадника, даже го тури в тая тема, ако искаш, да знаят повече хора какво ще получат от него :evil:
Ей сега ще го добавя в темата, която каза, Гео. Жалки са тия вейки. Никакви фиданки не са. Мъжете съселяни като ги видяха казаха, че ще ми намерят или късно есен или на пролет майстор да ми ашладиса двете крушки, 4те ябълки и едната дива череша, които оставих от голямата сеч на гората на баща ми. Че вейките няма да ги доживея до плод. Жалко е да продават такива мизерници...

Може ли да те помоля да ми прекръстиш темата тук на нещо по-смислено като например: "Бъдещата селска градина на Белика". Ако не е ок, няма нищо.

Вчера възрастният другар на баща ми, съселянин ми доведе кандидат майстор, който евентуално да се заеме с ореха, теча на водопровода и прочие. Хареса ми човекът. Макар кандидатът от съседното село, който ми доведе преди време приятелка д каза, че би отсякъл ореха без пари ако го вземе за обработка на дървесината, а този съселянин каза, че ще си платя, но само скромна сума, този е съселянин и роднина на приятеля на баща ми. Някак повече доверие ми вдъхва, а и е добре да имам контакт на майстор в селото за бъдещи неща. Така си мисля поне.

Почти изкопах място за арпаджиците и чесъна, сега се чудя дали да не нарежа част от ламарините, които боядисах за покрив на бъдещия навес за дърва, за да направя стенички за вдигнати лехи? 🤔

Имаше хубави дъски много още от баща ми купувани за ремонт на старата къща, несъстоял се, за съжаление всичко е откраднато.

Също надзърнах в темата на Люб мисля, как е слагала дялани плочи от камък за пътеки из градината, аз мислех да слагам купешки мозайкови плочи/имам сигурно 15тина квадрата нови неоткраднати, с такива е подът на мазето/ или декоративни речни камъни, но дяланите естествени плочи повече ми харесват. Обаче питах вчера мъжете, казаха, че големи дялани камъни за дувар 20 човека от селото могат да ми подарят без пари дори, бо дялани нямат представа. Търсих из нета, не намерих.

Фирмата за мрамори и гранити, дето ми достави гранитните блокове за паметника на бащата може за без пари или скромни пари да ми даде кубици гранитни или мраморни плочи бракувани, но няма да изглежда така селско като автентичен калдъръм 🤔

Като измисля и засадя лехите и луците започвам с маджуна 🤞
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Здравейте всички, да се представя :)

Мнение от Гео, граф »

Готова си с новото име на темата ти, Белика :daaa: !

Ламарини за повдигнатите лехи не са особено добра опция обаче, ще провисне според мен. Освен ако не им набиеш през 50см колчета от външната страна и да я хванеш през тях с винтове, боята да бъде от външната страна. И да вкопаеш малко ламарината. Ако нямаш сляпо куче, в лехата директно постилаш кафяви картони (без тиксо по тях и надписи, че ги правят с химикали), отгоре сухи клечки и начупени малки клони, после почва, компост, хубаво е да метнеш и малко тор, ако имаш откъде да я вземеш, най-отгоре пак почва.

Дялани плочи можеш да търсиш като камъни за настилка, примерно гнайс
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

Хм, името на темата в списъка го смених, но вътре в самата тема си остана старото :hmmm: . Ще трябва да пиша на Джони да го оправи, че моите знания свършиха до тук :sgiggle:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Гео, граф написа: Окт 23, '23, 13:11 Хм, името на темата в списъка го смених, но вътре в самата тема си остана старото :hmmm: . Ще трябва да пиша на Джони да го оправи, че моите знания свършиха до тук :sgiggle:
Нее!

Всяко следващо мнение в темата подлежи на смяна на заглавието при нова публикация.

Новите публикации ще са с новото заглавие, това е повече от прекрасно! Благодаря ❤️

Ще им набивам кръгло сечение винкели, такива имам, 1-2см диаметър са 🤔

Нямам умения за винтове все още.

Ламарините ги боядисах с черната 'токсична' боя против ръжда от двете страни. Две ръце ги минах. Оказа се, че боята не е токсична и раните са ми били от разредителя мрт, нова бутилка. Минах на някакъв стар от баща ми, от който имаше цял бидон, пресипах в пластмасови бутилки от кола и бира, от него рани не ми стават и всичко е ок дори а тази боя. Етикет на бидона с разредител няма, разпознах го по миризмата :/
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

belika написа: Окт 23, '23, 13:19 ... Ще им набивам кръгло сечение винкели, такива имам, 1-2см диаметър са 🤔
Ш'ме умОриш начииии :lol: :lol: :lol:! Ма как винкел с кръгло сечение, бре, девойко!?! Винкел означава прав ъгъл, няма как да е с кръгло сечение, ти имаш метални тръбички, а не винкели :hihihi: 8-)

А, добре, щом вече темата излиза с новото име, всичко е ок :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”