Бъдещата селска градина на Белика

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от marka »

Здравей. Извела си дъждовната вода извън плочника, но водата е коварно нещо и си намира път и бавно и полека си работи. При мен в мазето имаше влага от водосточните тръби. Тази година извадих най-долната тръба на водостока и я изкарах настрана, като водата от покрива я вкарах във варел. Мазето е сухо и имам вода за поливане. Това е най-лесния и мързелив вариант и минаваш без "майстори", които да ти обясняват колко е трудно.
Що се отнася до теча от водопровода, сигурна ли си, че проблема е чистата вода? Съседката имаше влага в стената. Идваха с уреди да замерват за теч и не установиха такъв. След време при ремонт се установи спукана тръба на канала.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря ти, Марка!

Вчера като идва кандидат майсторът установих, че под сифона на мивката в банята на втория етаж капе и има локвичка. Цялата връзка на сифона към стената и изхода са много мокри.

В тази баня аз не влизам. Нито за къпане, нито за тоалетна или миене 🤔

Майсторът каза, че хидрокамера едва ли ще установи нещо на 5 годишен теч. Да сме разровели първо откъм стената да видим изкорубеното как е, ама когато има време, че и той като софийските майстори много зает. Каза, че според него е нещо от каналните тръби най-вероятно, но и той обичал всичко да изкърти и направи чисто ново /както софийските/, а не да прави кръпки, че било много по-трудоемко , 🤔

За улуците идеята много ми хареса с варелите и ще опитам да спазаря варели от някъде. Ама те не се ли пукат като дойде мраз, а в тях има събрана някаква вода?

Аз едва ли ще мога при абсолютно всеки валеж да ги изпразвам...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

Не се, ако са отворени отгоре, както би трябвало, за да влиза водата. Ледът се "издува" и не може да спука обема. Ако е затворена система и заледи, тогава ще спука.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря ти, Гео ❤️

Започва търсенето на варели максимален размер 🤞
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от ljuboznatelna »

Първо си помислих, че си направила нова тема! 😁 Ама защо бъдеща, тя си е твоята градинка и сега! После пак ще го сменяш? 😁
Чудесно е, че напредваш с ремонтите!
Тия "овошки" вярно много ситни! Толкова ли пък са нямали подложки!? Може пък да е за хубаво, виж сега как ще ти ашладисат дърветата! :)
Дядо ми беше майстор, и като му писна от три сливи, които правеше само на компоти, защото не пиеше алкохол, ашладиса една с три сорта! И с черешите така направи, три сорта на една черешка. Питай дали може така, пести място :)
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от marka »

Варелите ги изпразвам късно есен и ги обръщам или прибирам. Не ми се рискува да ги оставя и евентуално да се спукат. Дори и да не ги изпразваш при всеки дъжд все пак ще отклониш част от водата. Мисля, че може да се сложат два варела един до друг и се направи някаква елементарна система при която когато единият варел се напълни да прелее в другия. Не мисля, че е нещо много сложно. Малко си е хамалогия да изпразваш водата от варела, но то градинарстването си е хамалогия, пък и изпозваш безплатен природен ресурс.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Люб, темата ще я прекръстим напролет ако съм се справила ❤️ ще махнем 'бъдеща' 🤞

И моят дядо беше направил круша с два сорта, и череша също:/ Няма го вече и не ме е научил. Ама дано този, дето намеря успее. Крушките и едната ми ябълка са ячки и могат да понесат поне по два сорта.

Днес се запознах с много слънчева дама от нашето селце, която има прекрасни ябълки, невероятни сортове и красиви дървета. Ако сме живи и здрави за калемчета 🤞

Ще намеря варели още в скоро време, надявам се, и няма да ги жаля тази зима като за начало. Поне на това съм способна.

Утре ще получа още цветенца от съфорумка, дано се справя и оцелеят.

Трябва да местя смокинята, която лятото тропнах до градинската чешма, която ще трябва да се ремонтира също и ме е страх, че ще я контузя ако порасне още преди да я преместя. А къде да я сложа след 10те вейки вече не знам 🤔

Оказа се, че да си купя насечени и нарязани дърва за огрев излиза същото като да платя да ми насекат моите си сливи. Много жалко, но за да не се боря с нови камари клони /още не съм насекла старите, а предната доза като горих в двора съседите ми много ме мразиха, нищо не казаха, ама кашляха много и гледаха през дувара и портата много пъти/ вероятно ще се съглася с плана на майстора и ше ги помоля да си вземат всички дървета, които ще отсекат заедно с ужасния орех. А по-нататък ще си купя още дърва ако изгоря всичко налично.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Вчера получих още много цветенца и така желаните къпини без бодли от green fairy13 ! ❤️

Засадени, макар и не професионално, къпините са ми по-големи от най-големите закупени фиданки-вейки 😂

Наде, отново благодаря от сърце ❤️

Розово анемоне, много исках - някога имах беличко, но загина при санирането.
Розов жасмин до портата, и розово друго цветенце, ще им сложа етикети после 🤞 Подложих пясък и тор.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

Мамууу, какъв разкошен зид :potekoha: :potekoha: :potekoha: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Гео, граф написа: Окт 25, '23, 17:10 Мамууу, какъв разкошен зид :potekoha: :potekoha: :potekoha: !!!

Благодаря Гео 🌹

Да се похваля и тук до къде я докарах.

По много линии закъсах, майстори ми връзват тенекии и прочие, но уж има вече по-ясен план за действие.

Засадих много рози, клематиси, божури, фиданки и луковици. Също подарените къпини, малини, и Цариградско грозде.

Намерих тухли и керемиди за бъдещия навес за дърва. Ама още не са ми отсекли сливите до дувара, които ще ползвам за греди на навеса.

Ще копирам мнението си от темата за поливните системи, защото това ми е основния кахър напоследък, заедно с течовете, разбира се.

Моят съсед вика хидрокамера и някакви специалисти, които заключиха, че и моята, и неговата влага в мазетата била от... Неправилни улуци, a не от подвземни води 🤔
искам да се надявам, че е истина.

копираното ни мнение:

При тези дъждове и с влагата в мазето по съвет на другарче отрязах тръбите на улиците, не сама естествено, и сложих под всеки улук по 1 варел от 210л. Вчера се случи тази дейност. Да събирам вода хем против влагата в мазето, хем за поливане.

Дойде обаче моят съсед физик и каза, "Хм... Много са ти малки варелите... Трябват ти десетина такива за всяка тръба, аз мога да ти ги скача..."

Те преди месец си смениха покрива, и ми предложи свалените си тръби и кривки, като закъсам с варелите, да си наслагвам тръби... Аз глупачката отказах, защото мислех, че имам някакви, а и не загрях,че още днес ще ми потрябват. Той си отиде в София снощи.

Момчето планира истинска поливна система с резервоар от дъждовна вода, като сложи няколко бидона като твоите по 1000л в бетонен ров в двора им, вероятно строен за несъстояла се помийна яма. Вчера не бях схванала колко точно кубици дъжд падат на ден. Гледах бидоните по 1000л, гледах и някакви цистерни и накрая звъннах във фирма за цистерни за вода. Питам ги: колко кубика цистерна ми трябва за къща с покрив 70квм да събирам дъждовна вода и да не се препълва през 2 дни? Той: звъннете си в общината да ви дадат статистика за дъждове по месеци.
Звъннах, изсмяха ми се.
Питам ги: хора от наща селска община взимали си цистерни за дъждовна вода по колко кубика ги взимат? Общинарка еколожка: нямам никаква представа. За помийни ями знам обаче.
Е, цял ден точих с кофа преливащите варели, по 10тина пъти всеки, което прави над 6000 л общо, и то преди дъжда да спре и обърне в сняг, и накрая ги махнах и наслагах улуци да отвеждат водата поне по-ниско и далече от къщата.

Сега си имам 3 пълни варели и още много източена вода.

Четох в друг форум, че вместо да се копае ров с бетон за гигантска цистерна някои са си направили басейни на гаража 🤔 Някой си направил басейн 100кубиха 😳
Ако се сложат железобетонни колони в четирите страни и по средата, с хубава хидроизолация това ми се струва по-осъществимо, е не 100, но 50..?

С преливник на улицата, която е по-ниска и с полиетилен или друг вид покрив...?

И на басейна да се върже поливна система после?

Грандиозно и идиотско, но по-добре от цистерна 10кубика за 10 000 ми се струва.

Поне открихме официално причината за влагата в мазето. Не са подземни води, а хилядите кубици дъжд, което все пак е по-лесно за отстраняване.

А до есента може и някаква схема за резервоар за поливна система да измислим и започнем.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”