Бъдещата селска градина на Белика

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Благодаря, Лече, Люб, Гео! 🌷 🌹 🌻

Значи, схемата на хугел е, че като е структурирана така лехата с или без бордове, разлагането става бавно, с години, лехата може да се ползва поне няколко години с минимално слягане и добавяне на компост отгоре по малко всяка година. Дават срок между 4 и 6 години.

Също, тази структура позволява повече задържане на влагата и по-малко поливане. Желателно според някои източници е да се построи лехата есента, междувременно поливане и прочие, за да слегне хубаво за финалното добавяне на хумус/компост и садене. Аз съм се забавила и това р положението. Не е нужно да се правят бордове за такива структурирани лехи, т. е. не са повдигнати в класическия смисъл, ака бордове и вътре пълни с готов субстрат, или компост само.

Целта беше да оптимизирам поливането, а и копаенето също. Тук фреза или трактор не може, има много строителни отпадъци и камъни из целия терен и не е обработвано от 80 години или повече. Сама с кирчицата до никъде не стигам, а желанието голямо. Та така. Нр знам колко каруци оборски тор ще трябват на края, или калифорнийски червей, ама това още по-скъпо ще бъде. За сега да ги структурирам и подготвя пак е постижение за мен.

Не следя градинари с по-студен климат. На мен жегата и сушата са ми проблем основен. А горните неща за тази структура ги твърдят хора с по-топъл климат. Не знам дали така ще се окаже....
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

Мислила съм я тази хугел леха, щото имам един-два дънера, които смятам да използвам с такова предназначение. Обаче връз нея поне в първите години не виждам какво друго може да се сади освен тикви :hmmm: . Струва ми се, че без бордове, които да задържат материала, мулчирането също ще е тегаво. Но и аз ще правя, така че ще си плачем двенките на раменете :lol: :lol:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Гео, това с керемидите беше мислено, защото разполагам с турски керемиди от старата къща, която така или иначе ще се събаря, поне горната кирпичена част с покрива. Обаче колега от темата със зеленчуците ме отказа. Много се ронят с времето. Преди това мислех да са нарязани на 3 варели от 210 литра или колкото са там най-големите читави от хранителни неща, които можах да намеря от Балканфарма. Обаче ще ми трябват много варели, и много малки ще са ми лекичките. А и според британските градинари казват, че плътно дърво, макар и паркет или летви вертикални с уплътнение от картон/и/или сезалени чували по-добре задържа влагата, пази от жегата и е за бактериите/гъби действащи за компостиране.

Не е ясно кое е по-добре. Много хамалогия с това копаене и чукане с длето на улеите, после летва по летва паркета... после гнилите дървета, клони, и листа/компост, и накрая тая тежка глина и оборска тор, трупам, трупам, а край не се вижда... можех да си купя един камион с малко по-добра земя от някой строеж, ама и без друго сме на баири, а и така ще мога да изкопая, макар и трудноооо част поне от надутата земя покрай плочките край къщата и хълма пред бараката. Не исках да вкарвам още н кубици земя и да я тропна точно на високия край на парцела, където концентрирам разположението на лехите...

Пък може да не плачем, а да се получи 🤞🤞
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от mariyanag »

Привет Беличе,
хайде и аз "барбар Петко с мъжете".
Чета ти темичката и нямам много за списване.
По въпроса за повдигнатите лехи и керемидите - имам такива лехи от 10 години - керемидите бяха стари и още си стоят.
Някоя и друга може да се е построшила, но си стоят, а лехите са просто фиксирани с керемиди, че ми писва да прекопавам приесен всичко ведно с пътеките.
Гео, керемидите ми са сложени не по височина, застъпват се като зъбчетата на едната влизат във вдлъбнатините на следващата. Вкопани са до половината. Не мърдат и не ми се е налагало да ги пристягам. През година издърпвам горния слой на страни, слагам пласт полуготов компост и закипвам отново с пръстта. Продължаващото компостиране отделя необходимото и тогава доматите ми стават уау. Докато стане време за се изгриба новиоформилия се компост лехите са спаднали. Част от полуповдигнатите ми лехи са от лайсни на останал ни хънтър даглас. Между тях метнах старите плочки от пътеката и толокз, хем не газя кал, хем и старите плочки са употребени. Слагам слама и вече мулч от клоноядеца.
Този клоноядец е най - полезното закупено градинско съоръжение. Сега пак са го пуснали на "примочка" в Лидъл.
Моите полуповдигнати лехи ми спестяват много, а и поливната система е точно по тях, така че всичко се напоява - стига да има вода.
И през жегите тези лехи ми бяха удачен вариант.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Мариянка, благодаря ти 🌹 Предполагам обаче твоите керемиди са правоъгълни, аз за момента имам само турски, които не знам как да застъпвам. Но хора в селото ползват и турски и са доволни. Вероятно на по-късен етап и това ще опитам 🤞

Да се похваля и благодаря първо в тази тема на Elatior ❤️ за страхотните огромни и много радости, които ми изпрати, а аз успях да засадя онзи ден, направила съм им парничета, всички са свежи, но слънцето беше много силно и се страхувах да не ги попари. Утре ще снимам ☀️

Продължавам с лехите, вече пълня с хумус, който събирам от парцела, щях да опитвам да изравнявам хълмове, но се оказа непосилно. Сега събирам колкото мога от покрай плочките и меките места със самонаправил се компост под бившите дървета.

До където стигне, полях ги, отъпках, още не съм сложила оборската тор, много земя трябва да наслагам преди това. Ако се окаже, че не става или ще купувам компост, ако намеря читава почва, или не знам.... но до април трябва поне 10те първоначални лехи да са готови.

Исках да направя още 5, имам и паркет за толкова, обаче много ми е трудно това закопаване/заковаване, а и полуготовия ми собствен компост няма да стигне се страхувам. Евентуално разграфените места може да станат на обикновените лехи с ниски бордове някакви за картофи или друго, което дали. ще се роди няма да има особено значение.

Та така с моята дейност. Много уморена и вероятно утре ще си ходя в София. Пък с нови сили в края на седмицата 🌻
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

belika написа: Фев 27, '24, 19:52 ... Сега събирам колкото мога от покрай плочките и меките места със самонаправил се компост под бившите дървета.

До където стигне, полях ги, отъпках, още не съм сложила оборската тор, много земя трябва да наслагам преди това. Ако се окаже, че не става или ще купувам компост, ако намеря читава почва, или не знам....

Отлично си се сетила да събираш самокомпостирал се материал, Белика :daaa: ! Що не провериш за компост в завода при хан Богров (площадката за рециклиране на растителни отпадъци). Виж какво НАМЕРИХ, може да пробваш :!:
......................................................
mariyanag написа: Фев 26, '24, 19:39
Гео, керемидите ми са сложени не по височина, застъпват се като зъбчетата на едната влизат във вдлъбнатините на следващата. Вкопани са до половината.

Ааа, знам аз, знам, нали съм ги виждала на живо, Мериън :nod: ! Ама при мен е важно да са изправени, защото гоня дълбочина, проблема ми е сляпото куче.

Между тях метнах старите плочки от пътеката и толокз, хем не газя кал, хем и старите плочки са употребени. Слагам слама и вече мулч от клоноядеца.
Този клоноядец е най - полезното закупено градинско съоръжение. Сега пак са го пуснали на "примочка" в Лидъл.
Моите полуповдигнати лехи ми спестяват много, а и поливната система е точно по тях, така че всичко се напоява - стига да има вода.
И през жегите тези лехи ми бяха удачен вариант.

Ха! Заинтригува ме с тази промочка! Дай малко повече инфо - явно си доволна, но ми е важно колко дебели клони трошиш с нея. За ТАЗИ ли става дума (долу в ляво)? Много ми е мерак за клоноядец, ама Шефа предпочита да инвестираме в сериозна косачка, сигур щото рекох, че аз ще кося ливадата :lol: :lol: . Иначе идеята ми е точно като теб да мулчирам лехите, а отдолу да е поливната система :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Гео, благодаря ти ❤️

Обаче тези от Богров и компост, и мулч не возят. Ако отидеш с камион и прочие само може.

Аз камион нямам. Иначе сговорих от близко село да ми подарят оборска тор колкото искам, но да си намеря камион или каквото избера да си изрина и т н. А желаещи няма да си цапат камионите с това. И срещу заплащане.

На мен не ми трябват индустриални количества, и съвсем сложно става. Евентуално с каруцата на моя съселянин, малко по малко, или 1 кубик калифорнийски червей от Елин Пелин можели да ми доставят срещу 200 лв

Не знам. Ще видим, сега се прибрах, че има задачи и тук, заварих пониците на пишман разсадите издължени. Ще ги местя и разсаждам утре, каквото стане.

За сляпото куче, гледам слагат отдолу мрежа някаква, после мукава и тогава пълнят, по каквато схема е избрана за повдигнатите лехи.

Аз направих една пакост, за която не бях осъзнала. Натрупах снощи орехови трици на всички фиданки, рози, климатиси, лози, и изобщо на много, най-ценните ни китки... И едва после прочетох, че ореховите трици като мулч съдържат юглон, който е хербецид, и много растения, с изключение на луци, цвекло, боб и не знам си какво просто умират. Със сигурност изброените от мен. Цяла нощ не спах и сутринта изринах всичко с ръце, избодох се много, изринах и оборската тор покрай токсичните трици... защо сложих орехови като имам акациеви, сливови и ябълкови.... Сториха ми се по-шик 😢

Е, за една нощ с триците няма да ги убия, надявам се...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

Абе девойко притеснителна, я не се филмирай чак толкова! Чета и се самообучавам от различни източници, но в една фб група за природно земеделие админката се кълне, че няма никакъв проблем да се мулчира с орехова шума. Ако ти се занимава, виж нейния клип по въпроса, на мен ми звучи доста смислено.

Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Да, Гео, гледах това видео. Но тя говори за шума. Аз за трици. В американски форуми има мнения за черен орех/роднина на европейския, който ние гледаме, но по-бързо растящ, и с повече юглон, че неговите трици/мулч дори престоял/отлежал преди поставянето в градината може да убие роза, рододендрон и много други за седмица.

Четох и доста статии. Повечето обаче са за черния американски орех, не за нашия.

Има някакъв консенсус, че триците след няколко месеца от отсичането стават по-слабо токсични. Обаче все пак не е желателно да се слагат на цветя и дръвчета. В юк рекламират орехови трици/мучл/доста скъп/ като продукт, с който си правиш пътеки без бурени биологично, т.е. траен хербицид.


Махнах го. Надявам се без поражения.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от ljuboznatelna »

Опитах и аз да намеря информация, защото аз имам върба, и от там събирам страшно много шума. А някъде мярнах, че и тя съдържа в листата вещества, които потискат растежа на някои растения. И резултата ми от търсенето е, че след като вече угние и се превърне в компост, няма никакъв проблем да се използва. И за ореха се отнася, и изобщо за всички набедени растения. Като гледам около върбата, където с години е гнила шума като мулч - няма растение, което да не иска да расте, ако има всички други условия. Само един ллъжекипарис не иска да расте с повече от 5см на година, сега съм му осигурила слънце, да видим от сянка и суша ли е, или с върбата са на различно мнение.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”