Бъдещата селска градина на Белика

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Само да обновя темата и скромната ни компания: Вече си нямам гигантски орех и сливи, бутащи дувар. Скоро няма да имам и горичка акации до небесата, надявам се, както и черница, камари с клони и остатъци из целия двор.

Планът ми да останат за мен за материал или огрев от дърветата не се състоя, поради финансови причини. Хората, които бяха склонни да ги секат и режат/цепят искаха много пари и не обещаваха никакви срокове. Така или иначе вече похарчих доста за предишния транж сливи, круши и ябълки и рязането им, а те отдавна изгоряха в печката-дървояд, която за капак не топли. Когато свършат наличните ще се купуват нарязани и нацепени.

Хората, които отрязаха ореха и сливите и предстои да довършат останалото взимат всичко.
Мъчно ми е малко, но това е положението. А печката ще ходи на ремонт след средата на януари в Перник, ако изобщо успеят да я поправят. Ако не - има една в един софийски апартамент, която е готварска чугунена, и ще я смени... За нова чугунена ще се мисли напред.

През януари ще пристигне климатик. Не е ясно колко ще топли огромното помещение на първия етаж, което само половината е 100м3. Уж по описание е 18000btu, параметър, който сега научих, че съществува, значението му, количествено и качествено ми обясниха от много фирми, че е относително... Нямам бюджет за неща като Mitsubishi Heavy duty, които ми казаха, че "гаранция ще ми топлят селската къща". Поръчах нещо с фирма, която май е почти безизвестна, но от голям продавач н климатици, които обещаха, че щяло да закърпи положението без сметки по 1000лв на месец... Мразя климатици, винаги съм ги мразила.

Орехът приживе:
Изображение

И какво ми остана от него: две филийки с форма на сърца, дебели около 7см, мислех за дъски за пържоли да ги приготвям, но са прекалено големи и тежки, ако успея с ленени и други масла и вакси да ги спася от напукване докато изсъхнат, вероятно ще се превърнат в масички след шлифоване. За спомен. Мажа активно.
Изображение
Мъчно ми е за ореха. И за как лъснаха всички прозорци и входа, и целия първи етаж. От гора, сега стана като паркинг пред мол. Дано скоро ми пораснат фиданките. Не ми се иска да залесявам с бързорастящи неща, които са си вредители за мен.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от ljuboznatelna »

Хубаво е да започнеш новата година на чисто!
Жалко за печката. :( Може по-нататък да намериш някоя, а климатикът да остане само за жегите., и да отвърне въздуха, ако дълго не е палено.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от радост-31 »

Привет, Белика! И аз горе- долу съм на твоето положение, но вече имам две чернови опит зад гърба си. И къщите, и градините са синоним на търпение. Работата в тях трябва да е настоятелна, последователна и бавна, точно като китайска капка. Няма как да се извае шедьовър за миг. Справяш се прекрасно! Клечоците се устанонянат по-лесто на нов терен и при подходящи грижи ще опиташ още след 3-4 години. Важно е сортовете да са точните. Дървото не е като едногодишните- не ми харесва, сменям го. То е философия. Щом тези са дошли при теб, искат да те научат на нещо. Усмихни се и продължи. Ще се радвам да споделиш още добри новини!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Lalel4e »

Уф, за ореха почти са разревах! Това е цяло състояние...
Пожелавам ти скоро да си намериш функционална печка, както си е прилично! За климатиците нищо не мога да кажа, освен че и аз ги мразя в съчетание със селска къща. (Иначе, в апартамента си мечтая за климатик. Само за лятото, не за друго.)
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Лалече, за ореха плакахме и ще плачем още всички тепърва много. Този орех е от преди къщата. Много, много спомени има в него. Мястото на основите беше преместено след първоначалната линия за строеж заради ореха.
А днес плаках за младия орех, който само фризираха, но толкова го заболя, че три часа капеха, направо течаха сълзи от него 😢
Утре ще го боядисам по раните, както и дряна със зелена боя. Нямам такова количество овощарска замазка и няма да имам сили да забъркам, с боята се надявам да му е добре.

Благодаря ти, Радост 🌷

Аз съм садила фиданки, в два двора, единият е този, не ги наричам градини, защото и двата бяха предимно тревичка, дървета и някакви скромни цветя. Неща, които не изискват много и редовни грижи.

Сортовете, които садя са все едни и същи. Неща, с които съм свикнала. За съжаление 1. не винаги си отговарят сортовете, 2 толкова малки вейки не съм садила никога, последните фиданки, които насадих в този двор преди 15тина години заминаха, синята слива прероди миналото лято и при буря падна с цялата си реколта изкоренена. Черешата и вишнапа никога не вързаха и просто ги отсякох това лято. Сега ме е яд, защото тогава още имах цяла гора, а сега е голо и можех да ги ползвам за подложки. Късно е вече.

Ще ашладисам наличната ябълка, голяма, и още 4 малки издънки, но цели дървеса в сравнение с купените от читавата, която се разболя и отсякох и двете крушки.
Имам и две млади сливки пред портата, които ще ашладисам, и една зад къщата.

Ако се хванат присадките есента ще разсаждам.

Големи дървета ми остават младия орех в двора, той е по-млад от заминалия, но достатъчно голям. Днес беше фризиран по войнишки. В края на януари ще го ашладисам със стария.
Дрян, който също фризираха днес, ябълка, която не зрее в този климат и ще бъде фризирана по войнишки и ашладисана, две сливи, много ароматни, но болни, които ще бъдат фризирани, и това е всичко. И силно фризираните 3 големи и болни сливи до дувара, които планирах за греди за навеса, но тъй като много голо стана май едната ще остане и ще опитам да ашладисам евентуално, освен ако не изсъхне след окастрянето сама.
Имам и гинко, което е на 15 години, но от семка и е мой ръст. И една арония на същата възраст, която връзва някакви жалки сухи неща и май ще си ходи или ще бъде орязана и ашладисвана.



Градината, към която се стремя не е английска или въобще от фините поддържани красоти. А селска българска градина, каквито хората живеещи на село едно време имаха, с повече цветя и някакви зеленчуци, поне за момента имам желание да си играя с това. Може и да ми омръзне или да нямам време за зеленчуци в бъдеще.

Колкото до къщата, тя е като бездънен кладенец. И финансово, и изобщо не виждам как ще стане всичко, което има за ставане по нея. Младите ми съседи, купили подобен размер къща с подобна възраст и с по-големи възможности и енергия от мен и те не знаят кога ще успеят всичко да направят. Покрив от 20 стана за 30. Само пример давам. И моите ремонти все едни бюджети им правя, пък друго излиза накрая. За сроковете изобщо да не започвам.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

И така,

Нова година, нов късмет, поне при мен се надявам да се посмени и подобри 🍀 Пожелавам от сърце на всички във форума само здраве, успехи, радости и хубави компании за споделяне 🌹

Подготвям вече планове за градината, от която не остана много след голямото сечене. Клоните са съсипали повечето новосасадени есента маркови рози, божури, фиданки, хортензии и други. Дано нещо оцелее. ❤️ Много мечти, труд и парички 😢

Разбирам, че без изсичането нямаше как да стане, но чак такъв погром не си представях.

Красивият ми дувар е а доста изпотрошени керемиди. Старата къщичка - върху нея срутиха най-голямата акация и остана без комини, покрив, срутена. Казаха ми да си гледам новата, да досъборя старата. Нямало за къде да я мисля и ремонтирам. Все пак се надявам да се спаси долната част а каменния зид. Трудно ще бъде.

Ще си репостна и тук молбата за калеми, ако някой има възможност в близките 10тина дни да се отзове ще бъде много хубаво 🌷
. Търся калеми от плодни дръвчета:

Ябълки селски български стари, може безименни сортов, циганка и други имам 5 хубави подложки в двора, и голяма едра ябълка, чиито плодове не могат да узреят при моя клинат, затова изрязах доста, за да ашладисвам

Круши ранни български и есенни, имам 3 хубави подложки

Сливи обикновени български сини сливи, винаги сме имали, за съжаление загинаха, засадих една фиданка Стенли, която обаче е ужасно мъниче, имам големи подложки, които мога да ашладисам

Череши, вишни - устойчиви и дашни, за студен климат, имах голяма купена череша и вишнап, които цъфтяха, но нищо не връзваха, отсякох ги, имам две малки подложки череша, и доста сливи, които искам да опитам с ашладисване.

Орех - отсякох хубавия гигантски орех, който събаряше къщата, запазих малко калеми по Коледа, но не знам колко са читави, ако някой има хубав едър орех, раждащ добре. Подстригах нисичко другия останал орех, който е костелив и дребен за ашладисване.

Лешник - имам голям лешник, някакъв известен сорта който обаче почти не връзва, подстригах го за облагородяване ако нещо друго благоволи да се хване и роди в този горещ лятото и замръзнал зимата климат 🤔

Всякакви кайсии, нектарини, праскови, които биха вързали в студен зимата климат. Планът е да опитам на подложки диви сливи, не е ясно какво може да стане ако изобщо.
Всякакви други неща, които биха се хванали на череша, ябълка, крушка, слива.

Готова съм да си платя за калемите, ще бъда много благодарна ❤️

Планирам да ги ашладисвам според фазата на луната след 10ти февруари.
Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от belika »

Май не е особено вдъхновяваща моята темичка, напълно разбираемо защо, тъжна е и като пате в калчища моето сражение със селската къща и градина. Все пак вече имам климатик, отсечена гора, някои минимални подобрения вътре, за които по-нататък ще споделя, надявам се да станат пи-значителни скоро.

Скоро ще имам и поправена ограда със зелено засенчващо нещо от Практикер по плета и портите, купих най-плътното, но ще чакам майстор да помага за слагането.

Сега да си копирам поста от зеленчуковата тема, това е, което правя вече няколко дни. Мъничко, но за мен голяма крачка:

Привет, привет ☀️

Аз все пак започнах с повдигнатите лехи, с комбинирана техника от дървени бордове, в моя случай буков стар паркет, и Hügelkultur, трупане на пластове, стари мукава от кашони и вестници , загнили дървета, отлежали стари клони, органична маса маса от листа, косена трева, остатъците от миналогодишните лехи и подобни, които ми бяха на голям куп за компост, поливани, и трупани на пластове от миналото лято, отгоре предстои да сложа пласт компост/оборски тор и повърхностна почва, мислех да ги смесвам, но няма да стане, тукашната глина е много тежка и трудна, ще сложа оборския тор и отгоре, или отдолу 🤔 почвата, съотношението е горе -долу като на картинките, не ми се смейте много на снимките, снощи снимах да показвам на другарчета, тъмно, и камерата е малко тъжна. Сега вали, не мога да снимам.

И така, продължавам докато свърши паркетът, имам чамови летви и дъски, които обаче ме затрудняват повече. Вероятно на по-късен етап ще бъдат направени външни летвени обръчи да поддържат конструкциите. Което ще стане с мъжка помощ и инструменти.

Опитвах да копая улеи за паркета с верижен трион, както показа един австралийски ютюб градинар, трионът почти се задави от глинената кал, чистих, бърсах, няколко пъти, отказах се накрая. Беше му свършило маслото, той е електрически, намерих едно шише, мирисах, видя ми се масло на мирис и вид, сипах догоре, макар да ми се видя по-синкаво някак... е работи... но като наклоня триона не капе, както трябва ако е пълен с масло. Чак после видях, че на шишето пише 'спирачна течност ' 🧐

Ще я източвам и ще сипя истинско масло, вече намерих тубата, като стигна, то и веригата трябва да сменя, но четох и не би трябвало спирачната течност да причини повреди 🤔 Можеше да е безир или антифриз хаха. Знам колко съм зле, не се смейте много 😂

Снимки на схемата и мои:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://en.m.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCgelkultur

ПС: семките никнат бавничко, бо вече половината чашки имат по нещо поникнало. 🤞

Отново благодаря от сърце на Миша, Алис, Пенкилер и всички за съветите и подкрепата 🌹
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Lalel4e »

belika написа: Фев 26, '24, 09:00 Май не е особено вдъхновяваща моята темичка...
Аа, следя, следя! Ама не знам какво да напиша - като и аз съм некомпетентна за повечето въпроси.
Този паркет според мен трябва час по-скоро да го стегнеш с нещо наоколо, че един по-обилен дъжд и почвата ще го свали.

Много ме е яд на цялото нещо около сеченето на дърветата! То така и аз мога - всичко да съсипя, че и да ми платят отгоре! :gzzzzzz:
Ама, каквото било, било. Гледай напред - идва пролет, времето се стопля, до следващата зима ще спретнеш печката и каквото там трябва. :daaa:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от ljuboznatelna »

За повдигнатите лехи прочетох още преди 15 години, и всички, които говореха за тях изтъкваха голямото им предимство, че почвата се затопля по-бързо, при което растенията тръгват по-бързо. Защо? Защото го говореха хора, живеещи в Украйна и Русия, при континентален и суров климат, на които доматите им плододават август и септември, и им е важно. Тук предимството им го свързвам само с подредения вид на градината. Точно вчера попаднах съвсем случайно на едно видео "Защо в градината ми няма плевели", и естествено цъкнах, как няма да полюбопитствам как се случва така, че градината няма плевели. И започна една жена да нарежда - защо ми пишете така в коментарите, защо ме смятате за толкова педантична,че всичко било излизано,няма трева, аз живея в Краснодар, тук просто не може по друг начин! Викам си бреййй, в Краснодар да не са друга планета, къде са им потънали плевелите? И все по-любопитно ми става, защото съм в недоумение.
А тя каква била работата. Били я критикували, че лехите ѝ са на земята, не повдигнати, и между тях нямало пътечка трева. И каката ги подпука.
Тук, казва, е топло. Няма нужда да правя повдигнати лехи, защото при вас като почне да нагрява почвата, при мен плевелите вече хвърлят семе. Вие на север имате големи дворове, моят е малък, няма място за лехи и големи пътеки трева между тях. При вас е хладно, и всичко се случва по-бавно, и плевелите растат бавно, и хвърлят семе късно. Тук още преди да почнат да плододават зеленчуците, плевелите вече са се засяли пак. И аз , докато са малки, плевя и копая, защото иначе няма как да се справя с тях. Изскубвам всяко малко плевелче, защото при нашите условия много бързо се разрастват, имат мощна коренова система и т.н. и т.н. С една дума - не става както на север.
А градинката ѝ - като нашите - окопана, оплевена.
Аз знам сега, че е някаква мода с повдигнатите лехи, обаче много трудоемка и скъпа тая мода! То рамки, то компости, то материал за гниене...Аз има страшно много листа, защото имам много дървета. Напълних два компостера от палети, слегнаха се, пак напълних, може би имам нужда от още един. Обаче извадих една полугнила шума и наслагах между малините, две малки редчета са, и една четвърт от единия компостер се опразни! Че откъде толкова материал, ако тръгна да покривам на 100 квадрата! И така, както е полугнил , го използвам преди всичко да подтиска плевелите, защото мразя и плевене, и копане.В самата леха трудно ще изгние с капковото, освен ако не завъртя дюзите да пръскат на голям диаметър, за да го омокрят. Иначе при тия суши е невъзможно да изгние.
Изобщо това с повдигнатите лехи и органиката ми изглежда още като експеримент по нашите ширини. Затова не се вживявай много, всякак ще порасне зеленчука :)

Мрежата ние я хващаме със свински опашки за телената мрежа. Но си трябват двама души, защото се опъва равномерно. Мисля, че и един може да се справи, но ще отнеме повече време.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Бъдещата селска градина на Белика

Мнение от Гео, граф »

И аз се присъединявам към Лечето относно укрепването на вече забитите паркетини, Белика :nod: . От опит щото. Есента реших, че ще махна грозно разкривените дъски на единствената ми засега повдигната леха и ще ги заменя със стари керемиди. Шефа скептично повдигна вежда и каза, че тия керемиди ще паднат както съм ги изправила така, особено пък леко вкопани. Ами излезе прав - като отидохме три месеца по-късно, целия долен ред беше на земята, въпреки че ги бяхме вързали с един як кабел :lol: :lol:. Но почвата вътре си беше на място като калъп, много малко се беше обрушила, тоест за едната година в дървена дрешка се беше оформила добре. Помисли за дълги дъски, които да хванеш околовръст външно с винтове - да речем през една или две паркетини и то поне на два хоризонтални реда, за да е стабилна конструкцията. Първо в долната част близо до земята, после в горния край. В противен случай ще си биеш главата като мен, но ще бъде по-лошо, защото почвата няма да се е степала и ще се разпадне всичко.

Прочетох внимателно мнението на Люб - в него има резон по отношение на климатичните зони, но пак си зависи от зависи. Аз например съм принудена да правя такива съоръжение заради сляпото куче. Освен това намирам, че една постоянна леха, която не се утъпква, а само ѝ се прибавя органика, е точно като за моята мързелива натура 8-) . Кръста няма да ме боли толкова, а пък е и красиво. С положено под мулча капково дори и само при съботно-неделно поливане, тя не се засушава както обикновената леха, даже и да е мулчирана.

Само не разбрах за какво е схемата за хугел лехата :hmmm: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”