Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31701
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1047 пъти
Получил благодарност: 2514 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

И на ирисите нищо няма да им стане, като ги засадиш сега. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 213 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Благодаря ви :tzvetentze:
daneda, посетих и твоята прекрасна градина! Жалко, че снимките от първите години не са достъпни!
Ох, много градини и много красоти, не мога да ги обиколя всички :slove:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Аз таз темичка обичкам да си я повдигам от време на време :mrgreen:

Наскоро четох в сайта на Fluwel по въпроса КОГА се садят лалетата.
Според него природата сама подсказвала - когато опадат листата на дърветата.
Това е хубав ориентир според мен, понеже така разликата в климата на отделните райони не пречи да се установи кога е това КОГА.

Та.. ако за някого е полезно, само споделям. Ама такива като мен да имат предвид, че ако изчакат листата да окапят, няма да им стигне времето до нова година да си засадят всички луци :hihihi:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4894
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 358 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Di_Va »

Лече, добре, че си вдигнала темата, та да видя поста на Люб със саксийната идея :tzeluvka: ! При първа възможност, ще се възползвам! Аз опитах за два дена да наваксам повече от месец, обаче не стана - лалета и анемонета имах да засаждам, а земята е толкова суха, че и с вилата не успях да копна :snif: . И си забърках торф, ткч и перлит, и всичко отиде в саксии. А пък с листата от ореха (и те ме чакат месец) ми бяха нужни 4-5 часа. Ама колкото съм свършила - толкова, по-нататък повече :stiskam: !
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Че за къде бързаш? Топло е още.
Аз зарових 100-тина лалета ей тъй за цяр ;) ама там, горе е малко по-хладно по това време на годината. А и ме чака огромно количество, та няма да смогна, затова. Ако не трябва да разчиствам нови територии от корени и буренаци и да пресявам пръстта на 20 см дълбочина, бих започнала да садя средата на ноември. И бих свършила за точно 3 дни :mrgreen:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5641
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1756 пъти
Получил благодарност: 1995 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Разрових си едно позанемарени бордюрче точно пред прозорците на трапезарията. Всяка година си правех планове, а после нищо не правех . Три дни копай с вилата и всичко е почистено, уж няма вече плевели. Сега съм засадила итохи три на брой, защото те и след цъфтеж остават със свежи листа като обло храстче. Има астри за есента, стахис за постоянно и всичко останало ще го запълня с лалета. Ще цъфтят лалетата, после чадърите на божурите ще ги покрият когато лалетата вече са прецъфтели и листата само хранят луковиците. А есента ниските лилави астри ще се вихрят преди зимата. Надявам се планът да сработи и да ми харесва гледката.
Отивам да си взема последните лалета от Еконт и да ги мятам по места. Започвам да чакам пролетта.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10045
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 657 пъти
Получил благодарност: 1138 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Понеже чакам едни луковици от Лечето/ ММ забравил да ги вземе от Спиди :svekurva: / , извадих моите луковици , стари и нови, да видя кое къде ще слагам и изненада- има покарали лукчета! Едни бели кълнове по десетина см , не е харно това, ама никак! Тъй, че проверете си наличностите, който ги вади, де. 8-) Тези, които са останали неизвадени, имат коренчета вече. Сухо, не сухо, тръгнали са и те.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Въйй! Мойте тъкмо почнах да ги вадя :lol: :lol: :lol:
Даже все мислех да пиша тук, ама все отлагах.. Ми то.. вече трета или четвърта седмица вадя (аз имам по един ден в седмицата /за тези, които не знаят/), пък то при мен не е само вадене, то и поливане, и пресяване на пръст... за всичко, което имам за правене на вилата, имам един ден и много за оправяне.

Та
понеже там е и много сухо, а и аз не поливам (освен някои отделни растения и фиданки) и луковиците ми, бих казала, са супер! Направо съм много доволна! Дано успея да измъкна всичките, че после и да ги наместя обратно, че тази (миналата) пролет имах празнини в композициите, а ако нещата останат така втора година.. направо не знам!
Колкото и да им харесват условията, неминуемо има фира - я нещо ги подяде, я някоя гнилоч ги прихване. Мъничко са ми загубите, направо нищожни, не се оплаквам, но подредбата си иска опресняване! :D

И, да се изфукам - тази година се въздържах!!!
2-3 пакетчета само, колкото да не е без хич! Ама наистина, направо се гордея със себе си!
Ако добавим и първи стъпки в разделянето с някои сортове/бройки - ехеее, таз година съм отличничка!!! :wooow2:

П. П.
Грийнии, нищо им няма в офиса, да не се притесняваш хич! Надупчила съм яко и кесиите (хартиени!!:swink:), и кашончето! Дишат, дишай ;)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31701
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1047 пъти
Получил благодарност: 2514 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Лалета вадя по жътва и садя обратно в земята на Димитровден.
Извадих лятос 5 луковици на един сорт лале, които станали десетина за година.

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Окт 19, '23, 23:15 Извадих лятос 5 луковици на един сорт лале, които станали десетина за година.
:bzzzz:
Сериозно ли Caribbean Parrot те обича толкова, колкото и ти - него?!
Мария Николова написа: Окт 19, '23, 23:15 Лалета вадя по жътва и садя обратно в земята на Димитровден.
Така и трябва!
То при мен толкова много неща са наобратно, че вече взех да свиквам със себе си.. :oops:
Но на моите не им се отразява късното вадене, понеже там не вали и не се полива. На мен обаче ми се отразява, ама…
Всяка есен се заричам, че ще слушкам и “догодина” ще си извадя лаленцата преди дръжките да се отделят от луковиците (така е най-лесно и някъде четох, че когато листата са 1/3 или 2/3 беше.. изсъхнали, луците са готови за вадене - така е, опитвала съм го), ама не ми се получава :cry:
Откъде изтича този юни не знам, ама винаги си намира пролука :helllp:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”