Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31732
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1088 пъти
Получил благодарност: 2650 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Много просто, Какичка - откажи се от лалетата и ще ви е комфортно. На теб и на лалетата, като попаднат при друг.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Kakichka написа: Сеп 22, '21, 14:25 Аз да попитам. Имам покрай пътеката бетонни саксии без дъно, където в момента имам хризантеми, насадени тази година. Мога ли в същите "сандъчета" да набода лалета , ще си пречат ли с хризантемите? От другата страна на пътеката имам същите саксии, но там в момента има вербени, тоест мога и там да набода луци? Идеята ми че няма нужда да ги издирвам после из двора, и да се чудя кое къде съм садила ,че при мен това със слагането на табелки и отделянето на площи за това и онова хич го няма.
Така като ти гледам бетонните блокчета, ми се струва че са теснички и няма да има място за хризантеми и лалета. То пак зависи де - ако боднеш по 2-3 лалета в кашпа, няма да е проблем, ако обаче и не ги вадиш. Но пък ако лалетата се окажат държеливи и се множат, след 3-4 години ще задръстят и ще засенчват хризантемите до юни. От друга страна, ако ги вадиш, ще трябва доста да тормозиш корените, та... според мен не е добра идея.

А ти прочете ли предходните няколко мнения - точно идеи за такова садене сме споделили дето да не се чудиш после кое къде е.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5660
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1828 пъти
Получил благодарност: 2090 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Нетактично ти го казвам, защото знам, че ще го приемеш за добронамерено, каквото е. Не може да тъпкаш растения, хризантемите ще стават по-големи, по-добре разположи луковичките на лалетата на групи в бордюра и не ги вади, а само добавяй нови при нужда. Ще отива такъв стил на градината ти.
:liubov:
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 404 пъти
Обратна връзка:

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Kakichka »

Мария Николова написа: Сеп 22, '21, 15:04 Много просто, Какичка - откажи се от лалетата и ще ви е комфортно. На теб и на лалетата, като попаднат при друг.
Мери, аз имам всичко на всичко 15 броя лалета, но и доста други луковици, и съм теле рогато с любим сезон пролетта... удоволствие ми доставят всички пролетни мъници, седя с часове да ги гледам и им се радвам. Ще трябва да им намеря място, ако ще и за сметка на полянка.
Лече, ще прочета сега пак темата. Но си записах и се снабдих с изрязани от туба 5 л дъна, както и запазих мрежичките от картофи.
Тути, идеално си ми го казала, миналата година бяха по бордюра и явно им харесва.
Благодаря ви, че ми отговорихте толкова бързо, зачерквам тази идея от списъка.
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7336
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 795 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от ljuboznatelna »

Аз в тази тема май отдавна не съм влизала, по простата причина, че още първата година сляпото куче ми отмъкна лалета за трицифрена сума, и аз като ги защитих, садейки ги в рабицова мрежа, повече нямах желание да ги вадя, и оцеляха само едни, десет години невадени.
Обаче Лечето ме накара много да се засрамя от мързела си, и седнах да мисля как да го направя хем мързеливо, хем да имам и лалета.

Първо се напънах да си спомня по кое време ми се раззеленява джунглата, та си купих предимно ранни лалета.
После им намерих места. Идеята беше да изкопая дупка, в която да сложа от работните контейнери - черните саксии с големи дупки. Да бучна там луковици, тор, пръст, пясък, както си трябва. Като изсъхнат листата, вадя саксията, прибирам луковиците. Даже ако не ме мързеше толкова, щях и някоя бележка да пъхна какво вадя, защото бройката не е голяма, и помня долу-горе.

Първата трудност с която се сблъсках беше, че при мен дърветата са на средно разстояние 2 метра, и като добавим храсти и тревисти, направо няма как да копая. Така местата бяха силно ограничени.
Все пак се справих. Не само, че извадих лалетата и ги прибрах, ами в набучих пак там тагетис, или набутах в дупките същите по размер саксии, но с мушката. Та ако помисля отрано, бих могла да подготвя разсади разни по такива саксии, и като извадя лалетата, да си сложа другите цветенца.

Така и поливната ги полива, или ако се засуши, когато е в земята, цветето не пресъхва толкова, въпреки, че е в саксия.
Утре на светло, ако не се отплесна, ще направя и снимки на великото си изобретение. :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7336
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 795 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от ljuboznatelna »

Ето ме, сега чак се сетих, че трябва да снимам кални саксии. Сигурна съм, че чакате с нетърпение :lol: :lol: :lol:

Ето, вече съм извадила луковиците, и съм бутнала саксията на старото място. Можеше да се постарая и да ѝ скрия пластмасата, но това е една от малкото, които се виждат в гъсталака. Пък и ще взема да забравя къде имам....

Изображение

Тука съм извадила две саксии, скрила съм ги в храсталака, и на тяхно място съм мушнала с мушката. А в третата съм засадила два стръка бял тагетис, които ми изпрати една девойка, пролетта, купувала ис семките от чужбина, ценно цвете така да се каже. Само дето още не е отворил цвят, не знам аз ли сбърках нещо или сорта му е такъв. Той за цъфтене ще цъфне, но семена да не чакам.... Освен ако не го прибера със саксията, и да си го опрашвам.

Изображение

Изображение
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 404 пъти
Обратна връзка:

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Kakichka »

ljuboznatelna написа: Сеп 23, '21, 14:08 Ето ме, сега чак се сетих, че трябва да снимам кални саксии. Сигурна съм, че чакате с нетърпение :lol: :lol: :lol:
Ето, вече съм извадила луковиците, и съм бутнала саксията на старото място. Можеше да се постарая и да ѝ скрия пластмасата, но това е една от малкото, които се виждат в гъсталака. Пък и ще взема да забравя къде имам....
Люб, благодаря ти за споделянето, много навременен пост лично за мен. Аз отделих специално място за лалета, но още не бях оформила концепция какво и как, а така със саксиите изглежда много добре. Последно от Лидл забърсах 2-3 комплекта луковици с нарциси, в интересна цветова комбинация, и ще е гот да ги отделя и наредя в кръгчета. Уча се още, чета, слушам уж, но със сигурност ще имам и грешки..
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7336
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 795 пъти
Получил благодарност: 1541 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от ljuboznatelna »

Нарцисите не ги ядяла гадината! Сади дето ти хареса :) Само помни, защото аз понякога се засилвам нещо да садя, и разсичам нарциси.
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 56
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравейте, мили хора!
Много се закъсня с изораването на част от парцела ни, а с права лопата просто не става. Мястото не е обработвано и тревният чим си е дебел. Пробвахме, но беше и доста мокро, трябва си една първа сериозна обработка. Та сега в неделя най-сетне ще се изоре, обаче няма да мога да отида. А имам доста луковици за садене - ириси и лалета основно.
Вече е студено, дали все пак да ги насадя на 27-28.11 или да ги оставя за ранна пролет? Май няма да успеят да се вкоренят?!
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2226
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1449 пъти
Получил благодарност: 599 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от daneda »

Сади си смело, няма да им е късно изобщо на луковиците! Стига да не е замръзнала земята и да няма сняг, можеш да садиш до нова година по всяко време!
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”