Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
denitza
Kъсо кафе
Мнения: 76
Регистриран на: Май 5, '17, 12:58
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 60 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitza »

Lalel4e,
и аз съм така. :wooow2:
Просто ми е слабост да ги извадя. При всяко вадене си казвам, повече никакви лалета, но за радост до на есен вече съм забравила.
Мия ги, а тази година ги киснах в разтвор на калиев перманганат, после ги суша на сянка.
След това всеки вид в кутии без капак и кутиите наредени на етажерка в гаража.
Скоро ще започне пак великото мислене и садене.
Миналата есен пробвах да си насадя на полянката пред офиса десетина гнезда с по десетина луковички и тъй като резултатът беше успешен,
тази година мисля да посадя повече. :wooow2:
Доста трудно става, защото е необработвана затревена площ, но по 2-3 гнезда всеки ден в обедната почивка и се получава накрая.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Радвам се за твоя успех пред офиса, Дени! Аз се престраших да бодна няколко заразени с вирус до паркинга (понеже моето място е крайното, всъщност се падаха до моята кола :dovolen:) нооо, преди да цъфнат още бяха обрани на съвсем зелени пъпки, даже цвета изобщо не личеше още. После някоя пъргава съседка беше преровила около блоковете и беше изкопала де що луковици имаше - имахме една туфичка кокичета отстрани и малко щернбергии, заедно с моите лалета - всичко отнесено! Така че аз съм дотук с опитите :evil:

За останалото минавам на лични, че мен някой заговори ли ме на тема лалета, не мога да остана с три изречения :lol:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Мен, както може би много добре личи, пак ме е обхванала луковичената треска - днес от тъмно ровя из сайтовете и старите теми, та между тези си трескави търсения, попаднах на едно мнение на Грийни в миналогодишната тема за лалета, което си е за тук:
greeneyed написа: Апр 4, '20, 21:56 Понеже се коментира разпадането на сортовете , както и неизбежния труд по садене и вадене, да споделя моя опит.

Вадя ги всяка година, според мен може да се вадят през година, няма да потънат. Ваденето не ми предсталява трудност, защото са сложени в мрежички, всеки сорт в отделна мрежа. Когато пожълтее на най-горния лист, също показател е да можеш да навиеш цветоноса около пръста си, без да се чупи/ това го прочетох с един холандски сайт за луковици/,разравям пръстта и вадя мрежата, всичко излиза наведнъж, без да се наряняват луковиците. Оставям да изсъхнат на сянка в мрежичките и прибирам в шкаф на верандата- полуоткрито , не мухлясват , както и не са на висока температура да не станат на тебешир. Тази година мина една къртица и разнесе доста луковици , виждам следата, където е вършала и ми наруши композицията, ама поне луковиците са налице. Лалета засукани, със зелени ивици и други глезотии с времето се променят и придобиват характеристиките на лалетата, от които са произлезли, демек по-простички форми и цветове. Ние пък си купуваме нови и така. :dovolen:
Грийни, какви мрежички използваш? Аз също съм си го мислела, но не съм си намерила мрежички още. Мисля че тези, които са като чувалчета, в които продават лук и картофи, са много подходящи, но не знам откъде да се с набдя с ОГРОМНА бройка такива :mrgreen:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Основно са тези https://www.agrogradina.bg/pleteni-chuv ... shal-35-53 от картофи, останалите са от по-малки мрежички от зеленчуци по 1 кг , също са ми удобни, имам и 10на панерчета, които се изпочупиха вече, ама като ги наредя едно друго и се държат. Сега в едната леха с лалета ще садя божури, а лалетата къде ще курдисвам , кой да ти каже ))))))))))))))))))))))

Лече, по въпроса с изчезващите цветя в градските градинки- в началото, преди поне 15 г хората се бяха научили така- общо ли е , мога да си взема и опоскваха новонасадени от общината градинки , виждаха се празните участъци. Сега , мисля, има променена култура и начин на мислене - някой се е постарал било пред блока, било в обществена градина- виж колко е красиво, нека да е все така и като че ли стоят новите градинки. Сегаааааа, че някой си е крадлив по душа , ще има винаги такива хора, а че се е случил в твоя блок и наранява една чувствителна цветарска душа, просто е част от живота. :liubov: Обаче ти намери някое видимо, открито място и пак експериментирай за луковици в земята. В саксии и сандъчета не става, вярвай ми. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, Грийни! Ще се възползвам! :daaa:
А за околоблоковото.. ми аз в земята ги засадих, даже доста дълбоко ги набучках - поне на 20 см, но жената явно е била упорита - цялото място беше грижливо разкопано и после заринато обратно... предполагам че е измъкнала всичко, за което аз грам не съжалявам, но не знам дали ще пробвам пак скоро.
То при мен нещата са непредвидими де... заричам се, заричам и после - бам! Точно обратното :mrgreen:
Та.. живот и здраве, блокът може да осъмне някоя пролет с туфа/-и лалета отпред.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 830 пъти
Получил благодарност: 1395 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от мечтица »

Lalel4e написа: Сеп 2, '21, 09:55


Грийни, какви мрежички използваш? Аз също съм си го мислела, но не съм си намерила мрежички още. Мисля че тези, които са като чувалчета, в които продават лук и картофи, са много подходящи, но не знам откъде да се с набдя с ОГРОМНА бройка такива :mrgreen:

Лече ,мрежички,а по точно гаци ги продават на метър.
При нас ги има на пазара,където продават торбички,чували,найлони и други такива неща.
Взимаш на метър и ги режеш по твоя размер.
И благодаря за намереното старо мнение на Грийни, :gush:
Още тази есен ще се възпозвам. :wooow2:
Грийни и за тебе гуш,много ми харесва това с мрежички :gush:
П.П. ей това представляват
Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

От тази гаца съм купила , мечтице, но е тесен ръкава и става само ММ да мушка салкъмите грозде да не ги кълват птиците. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 830 пъти
Получил благодарност: 1395 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от мечтица »

greeneyed написа: Сеп 2, '21, 13:51 От тази гаца съм купила , мечтице, но е тесен ръкава и става само ММ да мушка салкъмите грозде да не ги кълват птиците. :nod:
Тези гаци стават широки до 0,40,-0,50 см, в тях преди слагах картофи и лук за пазара.
Освен това,някои от тях имат широки дупки,чувалчето може да се завърже, а стъблото на лале или нарциса ще излезе през тези отвори.
-Изображение

Изображение
https://dmbuild.bg/%D0%93%D0%B0%D1%86%D0%B8
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

мечтица написа: Сеп 2, '21, 14:56 Тези гаци стават широки до 0,40,-0,50 см...
Ох, пък аз чета "тези гаЩи стават широки..." :srofl: :srofl: :srofl: :srofl: :srofl:

Не я знаех тази дума "гаци" :sangel:
Благодаря и на теб, Мечтица, ще попитам за широки га..и по магазините за найл. торбички :daaa:
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 180 пъти
Получил благодарност: 401 пъти
Обратна връзка:

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Kakichka »

Аз да попитам. Имам покрай пътеката бетонни саксии без дъно, където в момента имам хризантеми, насадени тази година. Мога ли в същите "сандъчета" да набода лалета , ще си пречат ли с хризантемите? От другата страна на пътеката имам същите саксии, но там в момента има вербени, тоест мога и там да набода луци? Идеята ми че няма нужда да ги издирвам после из двора, и да се чудя кое къде съм садила ,че при мен това със слагането на табелки и отделянето на площи за това и онова хич го няма.
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”