Физокарпус(Physocarpus)

gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1487 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от gevkati »

Zdehovice - прекрасен :liubov2:
Изображение

Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от dar »

Физокарпус Малкия Джо
Трябваше да е максимум 90 см висок, а той е рязан малко напролет и пак е доста над максималния размер

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Гео, граф »

Поръчах си три физокарпуса за вилата и сега чудом се чудя на какво разстояние един от друг да ги садя :hmmm: . Мястото е леко засенчено през най-силния пек, огрява се хубаво сутрин и следобяд, почвата е рахла, песъклива. Като гледам чудовищния храст на Тути, си мисля, че им трябва поне 1,50-2,00 метра разстояние. Моля, помагайте :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Тутти »

Гео, помагам, ма дали ще се зарадваш? 1,50 минимум и му пусни свободно нарастване.
Аз да ви споделя нещо забавно. Ей този хубавец, физокарпуса-фонтан от оредния ми пост, е в нашия двор, но откъм страната на наемателите ни. Те пристигнаха миналата година на 01, 06, 2019 г. Точно преди година. И като дойдоха бяха много щастливи заради градината, даже казаха, че ще помагат. Аз викам “добре”. На другата сутрин ставам, наемателката ме кани на кафе и ми показва преполовен физокарпуса, защото съзряла под него една от много роза Фея. Аййййй, викам аз, айййй, а тя вика Уаууу. Накрая как не припаднах. Сега едвам наеаксва с някоя клонка вече, не е за снимка. аз извадих розата, подарих я, та да не реже повече. Многи мило, никак не се разсърдих, тя е мислела да спаси розата
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1355 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, става и на 60см, като моите храсти, обаче никога няма да видиш форма, и ще се скъсаш от рязане :)
Сега освободих един физокарпус от сянката на една ябълка и половин мискантус грацилимус (тях ги няма, не физокарпуса), и като гледам, тамън ще запълни мястото, мисля нищо да не садя повече :D Вече е крайно време и да го видя цъфнал, минаха 4-5 години.... :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Гео, граф »

Тутти написа: Юни 1, '20, 14:36 Гео, помагам, ма дали ще се зарадваш? 1,50 минимум и му пусни свободно нарастване...
О, да, определено се радвам, Тути :daaa: ! Точно такова нещо ми трябва, за да скрие тази грозна ограда. Започвам нов проект, вече имам карт бланш да действам там, че доскоро майка ми приемаше само окопаване и плевене на съществуващите китки, които не са кой знае какво. За линията насреща става дума - ще изкъртича ирисите и люляците (господ да ми е на помощ с вторите :eeeh: ), драстично ще се орежат надвисналите през оградата брястове, лозата е последни издихания, тя също ще замине някой ден, но на този етап я задържахме по настояване на домакинята. Смятам, че три физокарпуса ще имат достатъчно място да се вихрят. Предполагам, че и назад трябва да им оставя минимум метър или даже повече.

Изображение

По повод твоята история с нежелани помощници - точно поради тази причина не позволявам на съседите да ми ''помагат'' в градината, щото сигур ша утрепам някого, ако ми свърши такава работа :evil:
ljuboznatelna написа: Юни 2, '20, 01:57 Гео, става и на 60см, като моите храсти, обаче никога няма да видиш форма, и ще се скъсаш от рязане...
Ненененеее :sneee: , Люб, не искам да режа, искам голеееми храсти - два пурпурни Диабло и един Gold. Погледни снимката и ме посъветвай как да ги разположа, като имаш предвид, че вляво от ирисите има мушмула, а най-вдясно (вижда се между краката на асмата, но по-назад) има стар, бая голям лешник. Нещо не ми е ок да сложа голда в средата, а тъмните в двата края, прекалено симетрично ми идва, а не обичам симетрията.

ПП. Сега се сещам, че имам за местене една Crown Princess Margareta, мога ли да я сложа и нея там между физикарпусите :?:

ППП. И сега като гледам реалното положение, малко ме е яд на мене си, че не поръчах два голда - щеше да е по-добре да има две светли петна в тази относително тъмна част :ufff: :ufff:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Breda »

Огромни стават наистина тези физокарпуси,и на мен ми се наложи да ги поорежа и ми орязах и цъфтеж и красота,трябва им много място :daaa: Много са красиви на водопади ,а не стърчащи нагоре


Изображение

Изображение

Изображение

А този миналата година го взех едно пръчле малко,гледам голяяма табела Червенолистна калина 3лв :lol:

Изображение

Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Еличка »

Аз имам два - сега ще им е трета година. Купих ги най-вече заради моя мъж, защото уж му бяха любимите храсти, но сега не им обръща много внимание. Та, засадени са през метър. Ще видим как ще се представят в годините, засега не си пречат.
Спомням си, че 2-3 дни след засаждането отивам на вилата и гледам жълтия целият оклюмал, полужив. Чудих се какво му става и го извадих :idea1: - забравила съм да му сложа тераует.
Жълтият ми е любимецът рано напролет, когато започне да разлиства. Приковава погледът отдалеч. Сега вече всичко цъфти, тревата е зелена и любимец ми става дяволът, особено докато цъфти.
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Еличка »

Гео, граф написа: Юни 1, '20, 10:37 почвата е рахла
:hmmm: Гео, какво е "рахла"?

А, да, още нещо се сетих. Мисля да сложа един бордюр от стахис заешки ушлета около дявола. Според мен ще стои доста добре комбинацията сиво и винено.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Гео, граф »

Еличка написа: Юни 2, '20, 11:27 :hmmm: Гео, какво е "рахла"?

А, да, още нещо се сетих. Мисля да сложа един бордюр от стахис заешки ушлета около дявола. Според мен ще стои доста добре комбинацията сиво и винено.
Ами аз съм геоморфолог, Елчо, и съм учила по времето, когато повечето ни учебници бяха превод от руски, та имахме много русизми като понятиен апарат. Рахла почва идва от руското рыхлый , което носи смисъл на неплътен, разсипен (от разсип, с по-голямо количество пясък), трошлив, изветрял (за скала), в някакъв смисъл даже мек материал. Те казват рыхлый человек, което пък означава разкрепостен, неординерен човек. Така че разбирай рохка, пръхкава, пухкава почва.

Харесва ми идеята ти за стахис пред дяволските физокарпуси, ще крада :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”