Изнасяне екс-витро

Аватар
hrisi
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:09
Местоположение: София

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от hrisi »

Моите шест са посадени в кори, но в същите съдчета /надупчени, естествено/ още преди две седмици. Първата седмица бяха захлупени и често проветрявани, а от втората са вече без похлупак. Изглеждат свежи, третирам ги като обикновени фалчовци. Имам и един, който беше вече изваден от съдчето и посаден в субстрат за орхидеи /така го купих от Стрелиция/. Него също пресадих само в кори и е добре.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от lila »

С риск да досадя, ще се повторя - и на мен ми се виждат достатъчно големи за вадене, големината им е като на бебетата от Елснер и Швертер. Виждала съм току-що извадени от фласк - тези са доста по-големички :nod: Корените им са тръгнали нагоре - дали има идеи за някой "хитър петър" при местенето в кори?
Аватар
hrisi
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:09
Местоположение: София

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от hrisi »

lila написа:С риск да досадя, ще се повторя - и на мен ми се виждат достатъчно големи за вадене, големината им е като на бебетата от Елснер и Швертер. Виждала съм току-що извадени от фласк - тези са доста по-големички :nod: Корените им са тръгнали нагоре - дали има идеи за някой "хитър петър" при местенето в кори?
Лила, ето какво ми писа Стрелиция за бебетата:

"Това не са флаксове, наричат ги стъкленици. От флаксове в домашниусловия е трудно да се климатизират растения и италианците нипосъветваха изобщо да не ги взимаме, защото единици хора ще успеят даги климатизират - нужна им стерилна среда, затова от лабораторията ниги прехвърлят в тези стъкленици с гел, престояват там един месец в тяхда видят кои от тях ще се приспособят и тогава ни ги изпращат.
В тези стъкленици растенията могат да стоят 3 месеца, но приусловия, че не се отварят, за да не влизат бактерии и да не сенарушава стерилната среда.
Но веднъж отворени трябва да се насадят както са написаликолегите в сайта...това всъщност е буквален превод на информацията загрижите след закупуване, която италианците са ни дали."

Затова се престраших и ги посадих, а коренчетата внимателно /по-дългите/ ги наведох и добре влязоха в корите.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от lila »

Хриси, благодаря много :tzeluvka: :tzvetentze: Само се чудя в чисти кори или смес със сфагнум - кааак обичам да се застраховам - те общо взето имат и отдолу коренчета, освен дългите стърчоци в чашките.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от zmei4o »

Корените им са тръгнали нагоре - дали има идеи за някой "хитър петър" при местенето в кори?
нали знаеш че в природата орхидеите растат под ъгъл ;)
значи корените не растат нагоре, а си растат нормално ;)
търсят къде още да се хванат :)
Изображение
според мен, ако няма опасност да се счупи корена, трябва да пъхнеш върха му между корите :nod:
аз така правя :nod:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от lila »

Мммм разбирам те добре - само че са доста големи и са вертикално нагоре - по-високо от листата :hmmm: страх ме е да ги извивам - ще се очупят. Тази им част, която е в гела, е много крехка (доста ги намокрих за да са пластични) :oops: снощи пробвах - един корен по-малко :oops:
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от zmei4o »

оооо :daaa:
не трябваше да ги вадиш от средата :nod: и да отваряш кутийките :)
средата има абсолютно всичко което им трябва. личи си когато вече не става и е за сменяне.
таз като я гледах на картинките беше нова и стерилна ;)
ами нека порасте още корена който е нагоре :) другите ги прикрепи в корите :)
ето една моя голяма как са и корените ;)
Изображение
някои корени съм ги напъхал между корите :) другите си стърчат
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от botan »

lila написа:Хриси, благодаря много :tzeluvka: :tzvetentze: Само се чудя в чисти кори или смес със сфагнум - кааак обичам да се застраховам - те общо взето имат и отдолу коренчета, освен дългите стърчоци в чашките.
Eee ама вие изобщо не ме четете... :snif:
Аз фраговете на гаджето ги посадих във 2:1:1- въглен, сфагнум, кори, въглена трябваше да е 1 но така се случи, торфа се прибавя по-скоро при баш земни. Не се притеснявай в субстрата на фалчото в началото да сложиш мъх, попринцип в стъкленицата е наистина много много влажно и фалчовците са свикнали на тази много висока влажност, но все пак ако те е страх остави само корите и въглена.
Не се притеснявай за стърчащите корени, аз имам фал на който корените му растът нагоре, порсто зарови поне основата в кори.
Наистина както казва Змейчо не беше нужно да ги вадите от кутийките, освен ако средата незнайно как се е саразила и се появят мухъл и бактерии, тогава задължително трябва да извадите растението.
Всъщност фаловете не би трябвало да имат много много проблеми с ваденето екс витро, щом фраговете още на втория ден ги отхлюпих и нищо им няма, то на фаловете...малко вероятно. ;)

ПП: Много хубав фал Змейчо. :daaa:
Insta: ex_hort
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от lila »

Четем те, и науката обичаме, ама и експеримента :D Добре са - преди малко ги отворих, мисля да ги оставя за няколко часа на "въздух" - влагата в стаята в момента е около 78%.
Послепис - змей4ок, отворих ги защото ... писала съм по-горе :nod:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изнасяне екс-витро

Мнение от lila »

Снощи ги отворих уж за един час, после влязох в банята с фикусите и бромелиите - особено се кефя на бромелиите и минават часове - и после просто съм ги забравила отворени. Изглеждаха си напълно нормално на сутринта (бурканските фалчета). Оставих ги така - да видим довечера какво ще е положението.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”