Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от ljuboznatelna »

Извинявайте за снимките, поправих видимостта на албума, имам странично мнение, че се виждат вече.

Та да припомня ( не съм сигурна, че точно в тази тема, но някъде показвах) стаята:
Изображение

А така изглеждаше, докато ММ беше отчаян от собствената си лакомия, дето не може да я побере. После още малко време изглеждаше така, докато я боядисам. И се използваше по предназначение. Бях отделила по два ката дрехи за смяна в една торба.

Изображение

И като ми се изясни картинката, грабнах си списанието и отидох за боя.С гардероба беше лесно, обаче за стената се затрудних, защото имаше много нюанси по снимката. Боядисах гардероба, цветът е направо приказен, и не мога да го предам със снимка, защото зависи и от екрана на устройството. Мацнах малко на стиропора за проба (това беше преди съпружеската помощ) ИИииии...направо ми прилоша. Но на мен вече ми беше прилошавало така с една зелена врата, която в крайна сметка се оказа много добър избор, поне в моите очи, затова само си въздъхнах.
Викам си, какво пък, мога да го просветля малко. Но това се оказа коварно, получих цвят мляко с какао.

Изображение

И докато чакам гипсаджията си, почти бях решила да сменя боята, но съм си скръндза, и реших, че все някога ще свикна. Тези, с които споделих, всички до един бяха от най-малкото скептични, та до "Как ще си боядисаш стената кафява!!!!!! " И в мен от една страна започна да се прокрадва едно лекичко колебание, а от друга вътре ме ръчкаше едно човече - "Няма пък, ще си я направя както си искам, пък ако ще и да не си я харесам!"

Междувременно ММ купи един бюфет, за да си реди в него сервизите. Обаче нямаше къде да го сложи, докато не разхвърли всичко, и аз услужливо му предложих да го сложи при мен ВРЕМЕННО, и измислих място за стария. Да, обаче той като го намести вече мислено, веднага отиде и купи останалите (от един склад за мебели от някъде из Европа, който вече беше сменил предназначението си на склад за дървени въглища, и познайте на какво приличаха няколкото останали бюфети и шкафове) Хубава им беше само цената. Е, да кажем прилична. И този бюфет вече постоянно трябваше да си остане при мен. Кокто после прецених - за хубаво .

Изображение

То хубаво, хубаво, но стаята ми е със скосен таван (защото е навес), а този шкаф е висок. Аз го премерих, обаче ММ разчита само на окото си, и каза, че ще влезе. И като не влезе, не се отчая като за своите си работи, ама много увеси нос. Моето предложение беше да му махнем гърба с огледалото. А неговото - да му отреже краката! :shock: Е, победих! Малко е осакатен така, но без крака щеше да е още повече.
Сега, знам, че за този гардероб ще ви се иска да ме питате защо не му подчертая релефа някак. Опитах, но ми се стори, че в стаята ще се пренасити с детайли, и някак по-спокойно ще е, ако не го пипам повече от това.

Изображение

Имах си и една врата, входна, която ММ домъкна някъде от старозагорско. Още оттогава я мисля за табла на легло.

Изображение

След това ММ я измисли за врата на вграден гардероб, и на мен идеята много ми хареса, обаче се притесних, че таванската стълба няма да се отваря заради някакви 1-2 стърчащи заради вратата сантиметри. И така аз ще си измисля друга табла, вратата няма да стане за вградения гардероб, и много ще ме е яд. Затова много настоях да си е табла, и толкова! Цветът, ако се върнете на снимката на списанието, пак е идея от там. Тюркоаз. Знам, че с тебеширена боя Пруско синьо, лакирано, се получава точно като на снимката. Имам си една такава врата. Но исках да е с акрилна боя, а там няма такъв цвят. Тя със стария си изглеждаше направо перфектно, а колко е здрава боята, да не говорим! Сега има ли такива?

Изображение
Изображение

Да, обаче си избрах "сатен", и на този цвят като лъсна, точно като гланц! И всички несъвършенства, които си въобразих, че ще изглеждат съвършени, лъснаха много грозно. И след кратко колебание отидох и си купих мат, и пак я боядисах.

А цветът ѝ е избран тъмен, за да не се конкурира с една прекрасна табла, съвсем оригинална. Бих казала, че след бюфета в хола ми
това е най-прелестната находка!

Стига съм писала, вече показвам.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А това е вратата в пруско синьо.
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2238 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от pepelqshka71 »

Люб, цвета на стените е убийствено перфектен. На мен много ми хареса как се е получил. За вратата дето е станала табла на леглото бих сложила и первазчето дето е на истинската врата отгоре. Без стъклата. Само первазчето над самата врата дето е около 10см. Така ще ми е по завършено. Имаш леко разминаване на двете врати и ме бодна в окото :hihihi: Иначе ти се е получило - ма на теб винаги се получава. Млечния цвят на гардероба е много хубав. И акцентите с тухлите ми хареса много. А бюфета в хола ти - вервай ми че се влюбих в него. След такива снимки ми иде да поръчам отново боица и да почна да мацам пак, а тамън подарих на сестра ми всички тебеширени бои, които бях накупила и се отказах да ползвам. Миналата година пребоядисвах кухнята в цвят кафе лате (така пише на боята-млечно светло кафяво) и много исках едната стена да е кафява, но не се престраших. Видях твоята и вече съм За с двете ръце. Другата седмица ще съм малко в отпуск и сигурно ще мацна стеничката. Ама ти си виновна да знаеш :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от ljuboznatelna »

pepelqshka71 написа: Фев 11, '23, 21:01 За вратата дето е станала табла на леглото бих сложила и первазчето дето е на истинската врата отгоре. Без стъклата. Само первазчето над самата врата дето е около 10см. Така ще ми е по завършено. Имаш леко разминаване на двете врати и ме бодна в окото :hihihi: ата. Ама ти си виновна да знаеш :tzeluvka:
Боядисано е, Пепеляш, само чакам майстора. И да, разминават се и са наклонени, заради пода и това по него, ама пак си чакат майстора. Пък на мен не ми се чака вече, и показвам :) Ей, опасно око!
Имах идея и стъклата да са там, а зад тях - снимки, но някъде са затрупани и не ги открихме. После реших снимки в "стъклата" на вратите, даже редих, но не ми хареса, и махнах. И други неща опитах, които не направих. Иизобщо - много е трудна работата на дизайнерите, много усет, знания и опит се иска, за да не са във вечното търсене и да правят всичко от раз! Вече гледам с друго око на тази професия!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Lalel4e »

ljuboznatelna написа: Фев 11, '23, 22:41 ...Иизобщо - много е трудна работата на дизайнерите, много усет, знания и опит се иска, за да не са във вечното търсене и да правят всичко от раз! Вече гледам с друго око на тази професия!
Добре дошла в клуба! И аз съм така, макар че над съзнателно ниво все още си вярвам че знам какво искам и как да го постигна... :angelche:
Казвам "над съзнателно", понеже подсъзнателното го знаем какво е, а моето си е чиста проба осъзнат инат, нещо като "хвърча си аз в облаците, независимо колко добре знам какво се случва там, долу". Страшно пояснение му дръпнах... :lol:

Иначе, съм влюбена в цвета на гардероба! И съчетанието със стената е много готино, особено тухления акцент - и на мен страшно ми харесва - малко нещо, което придава много.

Разпознах се между ония дето "Ще си боядисаш стените кафяви???" Ама аз не от дизайнерска гледна точка, а заради светлината. ОБИЧАМ светлината и колкото и добре (чисто дизайнерски) да ми стоят тъмни помещения със светли акценти, не бих си го причинила. При теб, обаче, помещението е малко, а светлите мебели/предмети - много, така че ми хареса доста повече от другите представители на този тип дизайн. Особено таблата - ах, в нея пък колко съм влюбена... припад! ...наистина стои разкошно на тази стена! Случайно закачената там шапка си е отишла точно на мястото -помня, че трябваше да е само временно и се опита да я заместиш с..картина ли беше? :hmmm:
Понякога такива неща създават един особен, неподражаем личен момент.

И, няма да пропусна да се поФаля - аз го видях това на живо, пук-пук!! :hihihi:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Гео, граф »

Нямаш равна, Люб, признала съм те :sooo: :sbow: :sbow: ! Как съумяваш от наглед несъвместими мебели и цветове да съчетаеш разкошни, неординерни комбинации, да не говорим, че оползотворяваш всяко местенце и наместваш всичко по неподражаем начин :bzzzz: !

Респект, момиче :worship: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от vanina_g »

Уникално Люб! И стената, и гардероба и шкафа и цялата стая, цветовете :woooow:
Ти си истинско вдъхновение ииии започвам едни столове, дето ги подминавам цяла година, докато не се е стоплило навън :angelche:
И аз мисля да заложа на старата акрилатна боя, по-здраво ми се вижда за столове от тебеширената :hmmm:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря, момичета! Това за вдъхновението ме радва най-много! Няма значение харесва ли ви, или не, защото ако дори и един детайл ви дава мотивацията да започнете някакъв свой ремонт, е имало смисъл да споделя направеното!
Аз съм доволна от постигнатото. Мисля, че ако трябва да започна от гола стая и с наличното на пазара, ще ми е много по-трудно :) Вече така свикнах да преправям и пренареждам, че сигурно няма да се справя с нещо съвременно. И като един ужасно практичен човек, все се старая да наместя покупките на ММ, за да не ги гледам лошо, като безполезни, или разхищение. Лошото е, че той си ги допълва после.
В един момент много ми докарваше на детска стая, особено като реших нощната лампа да е тази, която вадим само на Коледа :) Повече не я давам! Установих за себе си, че много ме радват ярките цветни акценти, затова самоварите и чиниите за стена си дойдоха точно на място.

Изображение

В началото много ми се искаше да се опитам да доближа стил Арт Нуво, но само красивата табла се доближава като някакъв късен сецесион. По този повод даже с Лалелче поровихме да се осведомим и разграничим Арт Деко от Арт Нуво, покрай което научих много неща, включително и как е възникнал модернизма, пост модернизма и минимализма. Не зная дали ще ви изненада, но за мен беше ново да науча, че те са плод на епохата си, тясно свързани с историческата и политическа обстановка, съответно начинът на живот на хората, тяхното благосъстояние.
След като нямаше шанс дори да доближа, минах на стил Селски кич, извадих памучните тъкани покривала с дантела по края, които бях купила без идея в каква обстановка ще се използват.

Изображение

Извадих и пъстрите шити от баба възглавници които бях увеличила с още няколко от продавалниците. Даже превантивно накупих и още плетени покривала, особено като видях как измисленото не ми харесва когато е приложено. Само със завесите не се справих, там няма как да се хванат така, че да ми хареса, и се върнах на варианта два замятащи се парцала, само че друг цвят. Имам някаква идея да добавя от плетените на пет куки покривки нещо над тях, ако я осъществя, ще покажа. Те така или иначе се спускат само докато спя, та ми е все едно. Целта е постигната, без особени размествания и без нови покупки , като изключим боите, да направя нещо, което да ме радва като го погледна! И въпреки, че имах големи резерви за кафявото, очаквах с нетърпение как ще ме изненада, и беше положително.
Другия цвят, светлия, който е само на една стена, дъъълго го търсих. Не исках да е бяло, за да не се получава рязък контраст. При палитрите обаче не намерих нищо, което да се доближава като нюанс, хем да е достатъчно светло, хем да не залита по някой цвят. Помогна ми шпакловката, която има такъв цвят. В крайна сметка попаднах на готов латекс, мисля, че на Декоратор, който се води Египетски памук. Ей това нещо се съмнявам някой да си го купи, разчитайки само на това да му допадне! Ако няма предварителна идея защо му трябва, ще го подмине, даже може да го погледне, ама с отвращение. И тавана боядисах с това, за тази малка стая това е най-доброто. Лалелче ми каза, че на снимките изглежда по-голяма от действително, но наистина е много мъничка, или поне празното пространство в нея.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от venetka70 »

Малеййй, прекрасно.
А пък за колекцията от самовари съм направо без думи.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Фев 14, '23, 11:06 Благодаря, момичета! Това за вдъхновението ме радва най-много! Няма значение харесва ли ви, или не, защото ако дори и един детайл ви дава мотивацията да започнете някакъв свой ремонт, е имало смисъл да споделя направеното!...
Откакто видях кафявата ти стена, мира нямам, Люб, защото ти си подкокоросник от класа :sbear: :slove: ! Как ли не въртях и суках, докато измисля къде и какво да омажа. А той случая си дойде сам! Но има малко предистория.

Почти година правихме ремонт на апартамента на синковеца, започнат фриволно уж като освежителен, преминал неусетно в тотален - със смяна на дограми, врати, шпакловки, замазки и всичко както си му е реда. Ние тримата сме си майсторите, само за част от банята викнахме фаянсаджия, та се проклехме после. Първото нещо, което си купи детето, беше един чудесен ъглов диван, намери го в ОЛХ на много добра цена, към края на ремонта го претапицира сам и с огромно желание. До тук всичко добре, ама се оказа, че той е толкова голям, че няма необходимото място за маса за кроене, която беше замислена да е 2 на 1,30м. И тъй като с масата компромис не може да се направи, решихме дивана да се ''пресели'' при нас, а ние му купихме по-подходящ. Та вече си имам нов диван - отличен повод да използвам момента, за да освежа хола, нали така :angel2: ! Както и подходящия случай да използвам вдъхновението, получено от теб. Старите цветове бяха наситено пастелно ябълково розово и много светло пак пастелно сиво - две по две стени (всеизвестната ми сърдечна връзка с двуцветието избива и в боядисването :lol: ). Прилагам снимка, за да си представиш:

Изображение

Та повлияна от твоето кафяво, измислих цвят, който никога досега не съм допускала, че мога да приложа в дома си и който все повече харесвам. Шефа за пръв и единствен път досега рече: ''Е мноу е як!'', което е повече от показателно за успеха му поне в семейството.

Изображение

Изображение

Сега съм в процес на търсене на килим в светли тонове, котко- и космоустойчив ако може. Пердетата също ще сменя. Трябва да си намеря една тясна висока витрина за десния ъгъл, защото височините са ми разбалансирани. Ще пребоядисам бюфета и скрина, за да ги впиша малко по-добре в новата обстановка, но те си остават проблем - съвременната визия на дивана с лъскавите крачета не ми се връзва особено със сравнително старинния вид на мебелите. Та в тоя ред на мисли, ако на някой му хрумне нещо, да го сподели, отворена съм за съвети, знаете :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от daneda »

Гео, а ако му смените крачетата на дивана?
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”