Хляб, баници, закуски за шампиони

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Тутти »

Най-хубавия хляб, който съм яла е от детството. Баба ни събираше четирите си внучки през ваканцията и отивахме на село. Там ни правеше хляб в подница и връшник с въглени. Подницата се нагряваше на огнището, хляба се слагаше в нея и отгоре металния връшник, който го покриваше с живи въглени. И понеже къщата на село беше обитаема само за лятото, при първите хлябове имаше случай, когато не си занесохме сол, а селския магазин беше в другия край на селото. Съседите също живееха в града и нямаше в махалата от три къщи от кого да вземем сол. Тя тогава си правеше първия хляб без сол. Всичко се изяждаше с масло, мноооого вкусно.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от МГХ »

Можете да гледате видеото с български субтитри. Цъкате върху иконката с колелцето, излиза субтитри, после автоматичен превод, след него си избирате изик и гледате на какъвто искате. Аз гледам на български. Не всички видеота имат тази функция, но повечето.
И да има лъжичка сол, която пише , че не се вижда във видеото. Ще пробвам когато имам време за тези няколко по 45 минути :)
Искам да се науча да правя хляб във фурната /без хлебопекарна/ и по празниците ще се упражнявам. Ако някой знае по лесна рецепта, дори с месене, ама не много, да каже, преди да съм забъркала кашата. ;) Благодаря!
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1198 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от alys »

МГХ написа: Дек 8, '22, 12:15 Искам да се науча да правя хляб във фурната /без хлебопекарна/ и по празниците ще се упражнявам. Ако някой знае по лесна рецепта, дори с месене, ама не много, да каже, преди да съм забъркала кашата. ;) Благодаря!
Няма трудна рецепта, когато е ясно какво трябва да се прави. :) За да имаш успех, трябва да спазваш някои съотношения между течности и брашно и между мая и брашно. Другото е по желание и на вкус. Течности са вода, мляко, яйца и подобни, без мазнините. Течностите трябва да са в рамките на 60% до 66% от количеството на брашното. За хлебопекарна живата (прясната) мая е 1 г на 100 г брашно, а количеството на сухата мая е три пъти по-малко. Примерно на 600 г брашно са необходими 6 г свежа мая или 2 г суха (читава, а не някоя измислена, ползвам само френската). При месене на ръка, ако не бързаме, съотношението между маята и брашното спокойно може да остане същото както при хлебопекарна. Ако бързаме, увеличаваме маята, примерно 2-3 пъти. Ако тестото съдържа повече яйца, мазнина и захар, както е при козунака, тогава маята също трябва да е повече. Задължително е тестото да втаса два пъти, за да се надигне добре хлябът. Някои правят хляб след едно втасване, но на мене не ми харесва. Остава леко глетав хлябът. Пека на второ ниво на фурната от пет възможни на 180 градуса без вентилатор. Ако тестото е втасало добре, пека в предварително загрята фурна. Има и други варианти, но съвсем ще се отплесна. Ние добавяме разни семена от рода на тиквени, слънчогледови, сусам, пшенични или овесени трици, пшеничен зародиш и други, като понякога ги смилам, понякога цели. Тези добавки ги смятам към количеството на брашното и обикновено са около 15 г при 600 г брашно. На 600 г брашно слагам 400 мл течности, 30 мл олио, 1 ч.л. сол, 2 ч.л. захар, 2 г суха мая. Не активирам маята. Меси и пече хлебопекарната, но тя просто ме замества (програмата е 4 часа, като има около час темпериране на продуктите преди да започне да меси). Когато нещо се обърка и трябва да пека тестото, измесено в хлебопекарната, просто оформям хляб, оставям да втаса и пека. Ако меся на ръка, то на 600 г брашно бих добавила 360 мл течности, защото с повече става меко тестото и много лепи при месене.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от marka »

Клеър написа: Дек 7, '22, 15:49 Изгледах клипчето два три пъти и превода четох внимателно , няма сол в рецептата , може там да е ключето за пухкавия хляб .
Марка ти сол слага ли ?
И аз ще пробвам тази рецепта пък да видим какво ще се получи .
Сложих лъжичка сол. Стори ми се, че във видеото е показано.
Не съм мерила брашното, защото имам едно сито, на което са отбелязани 250 гр.,та е малко на око. Вчера си набелязах чаша, която ще ползвам като мярка, така както е показала жената.
Хляба наистина пружинира. Не ми се получи хрупкава коричка, но може би причината е че го покрих с кърпа.
Определено ще го правя пак.
P. S. Клеър, пропуснах да напиша - количеството на продуктите е написано под видеото. Има на турски и английски. Като цъкнеш на Show less излиза.
INGREDIENTS
🔸️300 ml water
🔸️6 tablespoons olive oil
🔸️5 g dry yeast
🔸️320 g plain flour
🔸️1 teaspoon of salt

🔹️200 ⁰C (390 F ) , 20-25 minute
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от МГХ »

Благодаря, alys! Записах си и ще опитам. Ще видим резултата дали ще е добър и дали ще става за ядене. :hmmm:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1198 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от alys »

Миленка, втасването да е при температура до към 50 градуса. Може и да си ги знаеш някои неща, но за всеки случай. Принципно може да втасва и на стайна температура и резултатът е идеален, но става по-бавно. Хлябът е първата ми страст, после "дойдоха" доматите. На времето бях с печка Терма, на село бяхме с Раховец, съответно трябваше да се нагаждам към съответната фурна. Но голямата печка си е кеф.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от mimivd »

alys, направо ми скри шапката. Браво момиче! Възхищавам се на всеки, който меси и пече хляб. За мен по-трудната част е печенето. Или ще пека дълго и кората ще стане дебела, жилава, или средата ще остане длетава или пък много суха. Ще опитам отново след твоето обяснение.
Хави
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2495 пъти
Получил благодарност: 248 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Хави »

След толкова много сладки изкушения, време е за нещо соленко.Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1122 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от greeneyed »

Месеницата ни е фаворит , а и като меси хлебопекарната, често се прави. ;)

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Тутти »

Greeneyed, сподели накратко рецептата, моля те. За първи път разбирам за такава месеница.
Хави, това питка със сиренце ли е?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”